Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Analýza: Komodity? Vytěžte z akcií těžařů

Jan Traxler
Jan Traxler | 2. 7. 2012 | 13 komentářů | 1 888
akcieAnglo AmericanBHP BillitonBNP ParibasdiverzifikaceExxon Mobil

Akcie těžebních společností nabízí zajímavý způsob, jak se dlouhodobě podílet na růstu cen komodit. Mnohé „komoditní akcie“ se dnes obchodují za příznivé ceny. Dlouhodobý dynamický investor může aktuální situace využít k nákupům.

Analýza: Komodity? Vytěžte z akcií těžařů

Čtěte také:

Pokud věříte v dlouhodobý růst cen komodit, můžete zvážit zajímavou alternativu, jak na tomto růstu jednoduše profitovat nákupem akcií producentů komodit. Korelace vývoje ceny komodit a vývoje cen akcií jejich producentů je velmi vysoká. Rostoucí cena komodity zpravidla přináší producentům vyšší provozní zisky, klesající cena komodity naopak znamená nižší zisky. Výše čistého zisku společnosti se pak buď projeví na dividendách, pokud firma rozděluje zisk mezi akcionáře, nebo se projeví do účetní hodnoty firmy, pokud zisk nechává ležet na účtu nebo ho investuje do nových zařízení a podobně.

Zemědělské komodity

V případě zemědělských komodit není příležitostí mnoho. Jen velmi málo primárních producentů zemědělských komodit se obchoduje na burze. Mezi veřejně obchodovanými akciemi bychom našli v podstatě pouze firmy ze zpracovatelského průmyslu, které z komodit vytváří potraviny. Akcie producentů potravin nabízí z dlouhodobého hlediska výbornou ochranu před inflací, aktuálně ale nejsou levné, v uplynulých měsících je nepostihla taková korekce.

Pro investici do zemědělských komodit se tudíž aktuálně více hodí fond Parvest World Agriculture. Jedná se o pasivně spravovaný indexový fond od společnosti BNP Paribas, o kterém byla řeč v analýze, který komoditní fond zvolit.

Akcie „multitěžebních“ koncernů

Nejlepší alternativou komoditních fondů jsou obecně akcie velkých těžebních koncernů, které se podílejí na těžbě všech důležitých nerostných surovin. Nejrozsáhlejší portfolio surovin od ropy přes železnou rudu až po zlato těží australská společnost BHP Billiton (BHP) s více než stovkou dolů po celé zeměkouli, především v Austrálii, Jižní Americe a Africe.

Podobně širokou paletu surovin těží také britské firmy Rio Tinto (RIO) a Anglo American (AAL), na rozdíl ob společnosti BHP Billiton se ale neangažují v těžbě ropy. Tyto akcie je tedy když tak dobré zkombinovat s některým z velkých těžařů ropy, jako je například Royal Dutch Shell nebo americká firma Exxon Mobil. Akcie BHP Billiton, Rio Tinto i Anglo American zaznamenaly v uplynulých měsících další korekci. Jejich cena klesá již od loňského jara. Od té doby akcie všech třech firem ztratily přes 35 procent.

Vybrané akcie firem z těžebního sektoru

Vybrané akcie firem z těžebního sektoru

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters, burzovní data k 27. 6. 201
* Účetní data k 31. 12. 2011

Portfolio akcií z různých odvětví těžby

Trochu složitější a riskantnější způsob, jak se pokusit vydělat na dlouhodobém růstu cen komodit, je sestavit si vlastní portfolio akcií těžebních společností. Při tom je samozřejmě důležité nejen pečlivě vybírat podle fundamentů a růstového potenciálu jednotlivých firem, ale také hledět na rozložení portfolia do více těžebních segmentů a nezanedbávat ani regionální diverzifikaci. Nebudu zde rozebírat, jak by mohlo vypadat celé portfolio, ale podělím se s vámi o tři investiční tipy, které dnes s klienty nakupujeme.

Velmi levné jsou aktuálně například akcie firmy Petroleo Brasileiro (PBR), největší brazilské firmy a šesté největší ropné společnosti na světě, která denně vytěží 2,7 milionu barelů ropy. Cena akcií klesla za poslední čtyři měsíce o 40 procent. Hlavním důvodem je krátkodobě klesající cena ropy, tedy očekávání nižší ziskové marže firmy. Petroleo Brasileiro těží ropu z náročnějších lokalit, a tudíž s vyššími náklady než jiné velké ropné koncerny. Firma je tedy více zranitelná při poklesu cen ropy a to se projevuje vyšší volatilitou ceny akcií než u jiných ropných společností. Tentokrát se navíc akcie svezly s negativní náladou investorů vůči celé Latinské Americe po sérii znárodnění v Bolívii a Argentině.

Vývoj ceny akcií Petroleo Brasileiro (burza New York)

Vývoj ceny akcií Petroleo Brasileiro (burza New York) 

Zdroj: Reuters

Při stávající ceně akcií na burze má firma tržní hodnotu „pouhých“ 115 miliard dolarů. Její účetní hodnota (majetek po odečtení všech závazků) je ale 176 miliard dolarů, tedy o 50 procent víc. Firmě navíc dlouhodobě rostou tržby díky novým nalezištím při pobřeží Brazílie a díky dlouhodobě rostoucí ceně ropy. V loňském roce vydělala po zdanění 20 miliard dolarů. S takovými zisky by firma za normálních okolností stála dvojnásobek co dnes.

Vybrané akcie firem z těžebního sektoru

Vybrané akcie firem z těžebního sektoru

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters, burzovní data k 27. 6. 2012
* Účetní data k 31. 3. 2012

Další zajímavá investiční příležitost se rýsuje u akcií firmy Pan American Silver (PAAS), kanadské těžební firmy s primárním zaměřením na stříbro a měď, která provozuje doly v Mexiku, Peru, Argentině a Bolívii. Cena akcií PAAS padá pod vlivem klesající ceny stříbra v kombinaci s výše zmíněným strachem investorů z možného pokračování zestátňování strategických firem napříč Latinskou Amerikou. Na roční periodě zlevnily akcie PAAS o více než 50 procent a obchodují se dnes za devítinásobek ročních zisků firmy.

Vývoj ceny akcií Pan American Silver (burza New York)

Vývoj ceny akcií Pan American Silver (burza New York) 

Zdroj: Reuters

Třetím tipem jsou akcie americké firmy Peabody Energy (BTU), největšího těžaře černého uhlí v Severní Americe, firmy, která byla založena už v roce 1883 a má odhadované rezervy devět miliard tun uhlí. Také cena akcií firmy BTU v posledních měsících výrazně poklesla a na roční periodě akcie zlevnily už o 60 procent. Akcie BTU se nyní obchodují se za šestinásobek zisků za posledních dvanáct měsíců.

Vývoj ceny akcií Peabody Energy (burza New York)

Vývoj ceny akcií Peabody Energy (burza New York) 

Zdroj: Reuters

Čas na nákupy

Z historického pohledu jsou mnohé komodity a akcie těžebních firem poměrně levné, stejně tak fundamentální ukazatele vypadají příznivě. Na druhou stranu makroekonomické údaje signalizují špatný vývoj globální ekonomiky, Evropa je v hospodářské recesi, klesá průmyslová produkce v Číně a americká ekonomika také začíná zpomalovat. Poptávka po průmyslových komoditách klesá. Krátkodobě nelze vyloučit prohloubení poklesu cen komodit a potažmo i akcií těžebních firem.

Dlouhodobý dynamický investor může aktuální situace využít k nákupům. Ale musí počítat s vysokou volatilitou a uvažovat opravdu na dlouhodobém horizontu. Riziko možného prohloubení poklesu je vykoupeno potenciálem dvouciferných zisků.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. V roce 2021 založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálu Nemovitostní-fondy.cz a autorem více než 650 odborných článků a publikací. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.