Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Radost z moderních technologií: Informace jako munice proti „spasitelům“

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | 17. 4. 2012 | 4 komentáře | 1 683
extremismusinternetmarek antošobecní rozpočtyobecní zastupitelstvaposkytování informací

Na internetu se čím dál častěji dají najít informace, které dávají lidem šanci hodnotit práci svých zastupitelů. Využijeme tvrdá data k tomu, abychom žádali tvrdou práci? Záleží jen na nás.

Radost z moderních technologií: Informace jako munice proti „spasitelům“

Díky poznámce Marka Antoše na Twitteru jsem objevil zajímavý nový web: www.rozpocetobce.cz. Sama o sobě je to velmi zajímavá aplikace, která ukazuje detaily obecních rozpočtů už od roku 2000, takže si každý obyvatel všech více než 6200 obcí může udělat přehled o tom, jak se mění příjmy a výdaje jeho obce – a hlavně do detailu zjistit, za co jeho zastupitelé utrácejí.

Veřejná kontrola je v zájmu politiků

Tento výborný projekt ukazuje nový trend, který se pomalu prosazuje i v České republice – dostupnost dat přestává být problém a je jen na každém, jestli se bude chtít zajímat, nebo strčí hlavu do písku. Ještě před pár lety bylo dat málo a většině lidí, kteří se chtěli o lokální dění okolo sebe zajímat, nezbývalo nic jiného než chodit na zasedání zastupitelstva a vyžádat si potřebné podklady osobně. Dnes začíná být dat k dispozici víc, a hlavně přístupných odkudkoliv, takže lze jednoduše srovnávat a spojovat se s jinými lidmi, kteří mají podobný zájem.

Řada politiků (zejména na lokální úrovni) se tváří, že je taková veřejná kontrola otravuje a bere jim čas na „důležitější“ věci. Jenže rozumní politici by měli být rádi, že se lidé zajímají a starají. S těmi, kdo se ptají a chtějí diskutovat, se dá najít společná řeč – a především máte jistotu, že půjde o věcnou diskusi. Mnohem víc by se politici měli bát těch, kteří se s hlavou v písku o nic nestarají.

Zvítězí data nad marketingem?

Zatím sice tito pohodlní lidé nemají nijak extremistické názory a ve velké většině volí tradiční zaběhnuté strany. Ovšem desetina voličů minulé volby hlasovala pro stranu, o které věděla jen to, že o sobě říká, jak spasí svět. Ta strana sice nespasila ani sama sebe, ale v příštích volbách může být hůř. Pokud budeme počítat s volbami až v řádném termínu, tedy za dva roky, budeme volit v situaci, kdy na všechny velmi tvrdě dopadnou česká úsporná opatření, aniž by se ještě stihly projevit jakékoliv pozitivní změny.

V tu chvíli bude spousta lidí ochotna naslouchat dalšímu spasiteli – a úspěch strany s líbivou spasitelskou rétorikou, mediální figurkou v čele a dostatečně vysokým marketingovým rozpočtem ukazuje, že potenciálních obětí bude dost. A pokud nová spasitelská strana najde odvahu trochu víc zahrát na nacionalistickou či rasistickou strunu, může se pro ni rozhodnout i mnohem víc než deset procent voličů.

Po spasitelích, kteří dokážou jako mávnutím kouzelného proutku vyřešit všechny problémy české společnosti, ale touží především ti, kteří se o nic nezajímají a jen „vědí“, že je všechno špatně. Proto by mělo být v zájmu klasických politiků, aby podporovali zájem lidí o to, co se děje, aby zveřejňovali všechny dostupné informace a aby s lidmi skutečně komunikovali – i když to bere čas a komplikuje pohodlný a poklidný život. Jinak by se totiž mohli divit, až se zvedne masa, která sice nic neví – ale má ve všem absolutně jasno a ani na okamžik nepochybuje o zjevené pravdě svého spasitele. 

Autor článku

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune. V roce 2000 spoluzaložil a do roku 2004 řídil server Peníze.cz. V létě 2004 se stal náměstkem ministra financí s odpovědností za finanční trhy, Evropskou unii a mezinárodní vztahy, byl prvním „panem Euro“ v ČR. Od roku 2007 byl spolumajitelem finančněporadenské firmy Partners, od prosince 2010 se opět z pozice vydavatele věnoval serveru Peníze.cz. Rok 2012 strávil na otcovské dovolené se svými dětmi a od listopadu 2012 žije se svou rodinou ve Washingtonu, kde působí jako hlavní expert Světové banky pro ochranu spotřebitele na finančním trhu, finanční vzdělávání a dohled nad prodejem finančních služeb. Rád cestuje a poslouchá klasickou hudbu, pije dobré červené víno a volné chvíle tráví nejraději na procházkách se svou maďarskou ohařkou nebo péčí o růže na zahradě.