Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Penzijní reforma: Čím slabší vláda, tím silnější lobby!

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | 19. 4. 2011 | 1 547
důchodová reformadůchodykarel schwarzenbergpenzijní společnostipolitická krizepoplatky penzijních fondů

V uplynulých týdnech Věci veřejné opravdu dostály svému názvu: tak veřejně se špinavé politické prádlo ještě nepralo! Zahraniční TV produkce jen tiše závidí: reality show těchto proporcí ještě vymyslet nedokázaly. Náklady na ni však poneseme my všichni: je na čase se ptát, kolik zaplatíme.

Penzijní reforma: Čím slabší vláda, tím silnější lobby!

Poslední tři týdny na české politické scéně musely nesmírně bavit každého milovníka absurdního divadla. Jedno obvinění se snažilo přebít jiné, staré jen pár hodin, někteří politici zaujali pětiminutovkami nebývalé odvahy (jen aby pak tiše a nenápadně změkčovali svá odvážná slova), kníže bavil novináře i diváky u televizních obrazovek svými bonmoty, a nebýt chilského extempore, mohl český prezident aspirovat na cenu Nejzodpovědnější politik roku. I když pro českou politickou scénu je asi příznačné, že spíše vyhraje na YouTube hlasování o nejlepší video měsíce dubna…

Vládní příklad táhne: po nás ať přijde potopa!

Co ale znamená krize české politické scény z ekonomického pohledu? S mírným cynismem můžeme říct, že především přináší větší spotřebu – lidé více sledují média, více konzumují v restauracích a hospodách, protože je toho tolik co probrat. Kromě drobných plus, která to státu přinese na daních, ovšem také platí, že znechucení z politiky a ztráta důvěry ve vládu vedou k tomu, že lidé přestávají přemýšlet dlouhodobě a například místo spoření na důchod raději volí nákup něčeho, co jim přinese okamžité uspokojení. Vždyť kdo ví, co bude za třicet let, ospravedlňují své chování před svým okolím i sami před sebou. A vlastně se jim nelze ani divit, když něco podobného předvede nejsilnější vláda v české historii, do níž všichni vkládali své naděje na rozumné a účinné reformy systému.

Čím slabší je vláda...

O tom, že vláda je – terminologií sportovních komentátorů – silná jen papírově a že její skutečná pozice je výrazně slabší, však svědčilo i to, že před pár týdny začala prohlašovat, že připravené zákony o důchodové reformě spojí ve sněmovně s hlasováním o důvěře vládě. Řada poslanců totiž s podivně nastavenou a ještě podivněji komunikovanou reformou nechtěla nic mít, a vládě tak nezbylo nic jiného než ještě před propuknutím aktuální krize pochybující poslance umlčet velmi ostrým nožem pod jejich krky. Proti špatně navržené reformě by jistě několik poslanců hlasovalo, ovšem vyjádřit nedůvěru vládě si nebudou moci dovolit.

... tím silnější jsou lobby

A protože se většina politiků věnuje vytváření zábavných historek a možných scénářů vývoje místo přemýšlení nad budoucností České republiky, bude mít krize ještě jeden zásadní ekonomický dopad – navržené reformy budou velmi jednostranné. Pokud jste již dnes měli pocit, že třeba penzijní reforma je nastavena příliš výhodně pro budoucí penzijní fondy a že ministerstvo financí ve svých návrzích poplatků a pravidel na klienty příliš nemyslelo, připravte se, že bude hůř. Vláda bude potřebovat úspěch za každou cenu a nebude chtít riskovat to, co usilovně tvrdí penzijní lobbisté – že pokud se do systému nezabudují další výhody pro penzijní fondy a nezměkčí se již tak měkká pravidla, vznikne fondů jen pár a přejde k nim pár set tisíc lidí. Pro budoucí klienty penzijních fondů to ale znamená jedno jediné – než uděláte ten nevratný krok, velmi pečlivě počítejte. Dalších 40 let budete splácet politickou krizi z jara roku 2011.

Psáno pro Lidové noviny


Čtěte také další články na téma penzijní reforma:

Autor článku

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune. V roce 2000 spoluzaložil a do roku 2004 řídil server Peníze.cz. V létě 2004 se stal náměstkem ministra financí s odpovědností za finanční trhy, Evropskou unii a mezinárodní vztahy, byl prvním „panem Euro“ v ČR. Od roku 2007 byl spolumajitelem finančněporadenské firmy Partners, od prosince 2010 se opět z pozice vydavatele věnoval serveru Peníze.cz. Rok 2012 strávil na otcovské dovolené se svými dětmi a od listopadu 2012 žije se svou rodinou ve Washingtonu, kde působí jako hlavní expert Světové banky pro ochranu spotřebitele na finančním trhu, finanční vzdělávání a dohled nad prodejem finančních služeb. Rád cestuje a poslouchá klasickou hudbu, pije dobré červené víno a volné chvíle tráví nejraději na procházkách se svou maďarskou ohařkou nebo péčí o růže na zahradě.