Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Komodity: Naskakovat do rozjetého vlaku se nevyplácí!

Jan Traxler
Jan Traxler | 20. 1. 2011 | 12 komentářů | 2 624

Rostoucí ceny komodit vzbuzují zájem investorů. Stále více lidí se ohlíží po komoditách jako zajímavé investiční alternativě, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přicházejí však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat do rozjetého pendolina se nevyplácí. Rokem komodit byl již uplynulý rok 2010.

Komodity: Naskakovat do rozjetého vlaku se nevyplácí!

Jestliže rok 2009 byl rokem akcií, pak rok 2010 byl rokem komodit. Na nové historické maximum se vyšplhala cena zlata, stříbra, mědi, bavlny nebo cukru. Nejvyšších hodnot ve třetím tisíciletí po Kristu dosáhly během roku 2010 také káva, kakao, hovězí a cín. Velmi blízko rekordních cen se pohybuje palladium, řepka a palmový olej. Povážlivě stouply ceny většiny burzovně obchodovaných komodit.

„Kukuřice je zpět na nových maximech, cena sóji nejvyšší za posledních 29 měsíců, hovězí na porážku na 2,5letém maximu, bavlna posílila o denní limit, cukr letí vzhůru…“ to je výtah několika krátkých zpráv z komoditních trhů za poslední dva obchodní dny (psáno 16. ledna, pozn. redakce).

  • Tabulka se změnami cen komodit za rok 2010 (v USD) zde

Rok 2009 – obrat u ropy a kovů

Již v investičním výhledu na rok 2009 jsem psal, že komodity jsou nejlepší dlouhodobá investice, vyžadují však velmi odolný žaludek. Tou dobou pomalu kulminovala komoditní „antibublina“. Ropa se obchodovala za 40 dolarů za barel (po pádu ze 150 USD), zlato stálo 850 dolarů za unci, unce stříbra se obchodovala za 12 dolarů, tuna mědi stála něco málo přes 3 000 dolarů (po pádu z 8 500 USD), libra bavlny se dala koupit za 50 centů a libra cukru za 12,5 centů.

Abych byl upřímný, tak třeba cukr mi v lednu 2009 přišel celkem drahý. Chtěl jsem spekulovat na růst ceny cukru několik měsíců před tím, když stál 10 centů. K nákupu jsem se ale neodhodlal, neboť tou dobou ceny ostatních komodit letěly strmě dolů. Kupovat o 25 % dráž, když jsem očekával růst max. k 15 centům, mi přišlo zbytečně riskantní. Po dvou letech stojí libra cukru 30 centů (viz graf 1) a já jen nevěřícně kroutím hlavou.

Mým hlavním favoritem byly ropa a měď. S klienty jsme nakoupili akcie vybraných těžebních společností, z nichž některé byly skutečně životní investicí. Po dvou letech se ropa znovu blíží stodolarové metě a tuna mědi stojí rekordních 9 500 dolarů (viz graf 2). Z dalších jmenovaných komodit vyletěla cena stříbra na 30 dolarů za unci, unce zlata už stojí 1 400 dolarů a libra bavlny se obchoduje okolo 1,5 dolaru (viz graf 3).

  • Graf 1: Cukr

Zdroj: Finanzen.net

Rok 2010 – rallye zemědělských komodit

V roce 2010 jsme s klienty vsadili (samozřejmě jen menší část portfolia) na růst cen zemědělských komodit, konkrétně jsme spekulovali na růst cen pšenice a kukuřice. Důvod byl prostý, zatímco ostatní komodity ze svých minim významně podražily už v roce 2009, zemědělské komodity zůstávaly na lokálních minimech. Přitom jsme měli za sebou dva roky mimořádně dobré úrody (a takový stav nikdy netrvá věčně) a před sebou několikaleté období zvýšené inflace. Dalo se tedy očekávat, že ceny obilovin už nemohou moc klesat, zato dříve nebo později začnou růst.

A stalo se tak velmi záhy a dokonce dříve, než si toho většina lidí stihla vůbec všimnout. Jen co se ve zprávách začaly objevovat záběry požárů z okolí Moskvy, pšenice už byla o 40 % dražší. Ve stejné době sužovaly Indii povodně a začala stoupat cena cukru. Přidalo se sucho na americkém středozápadě a v Austrálii a už rostly ceny veškerého obilí. Do toho extrémně suché počasí hlásila i Čína, hlavní producent bavlny, a cena samozřejmě nemohla jít jinam než nahoru. Teď zase Austrálii sužují povodně a hlavní pěstitelské oblasti sóje a kukuřice v Brazílii a Argentině trápí nedostatek dešťů. Počasí zkrátka nyní úrodě vůbec nepřeje.

  • Graf 2: Měď

Zdroj: Finanzen.net

Rok 2011 – kulminace? Bublina?

Dražší zemědělské komodity se zcela jistě budou postupně promítat do cen potravin v obchodech. Podobně se i dražší kovy včele se stříbrem a mědí zaslouží o růst cen elektroniky a bavlna promluví do cen oděvů. Nicméně to neznamená, že když je pšenice o polovinu dražší než před rokem, že o 50 % podraží veškeré pečivo. Cena polotovaru tvoří jen část nákladů finálního produktu, největší položkou bývají zpravidla mzdové náklady. Ty sice u produktů z Asie a Jižní Ameriky rostou, ale u domácí výroby nikoliv (prozatím). Takže dokud české odbory hromadně nestávkují za zvýšení platů, bude se meziroční inflace pohybovat kolem 5 %. Pak bude hůř.

Rostoucí ceny komodit také vzbuzují zájem investorů a spekulantů. Stále více lidí se ohlíží po komoditách jako zajímavé investiční alternativě, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přicházejí však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat do rozjetého pendolina se nevyplácí. Rokem komodit byl již uplynulý rok 2010. Kdo se domnívá, že rok komodit přijde teprve letos, možná se bude pár měsíců smát, ale obávám se, že v prosinci bude při konečném bilancování plakat.

  • Graf 3: Bavlna

Zdroj: Finanzen.net

Poučení z roku 2008

Abych byl objektivní, podobně jsem se vyjadřoval i v investičním výhledu na jaře 2008. Tehdy ropa pokořila magickou hranici 100 dolarů za barel (viz graf 4) a média byla plná troufalých odhadů analytiků investičních bank, které se neostýchaly chlácholit[gp1] drobné investory na „nekonečný“ růst cen komodit. Co se týče ropy, vzduchem létala čísla 200, 300 a dokonce i 500 dolarů za barel (mimochodem, rok na to vyšlo ze stejných úst číslo 25, opět zcela bez ostychu).

Ano, několik měsíců se bublina ještě nafukovala a já jsem přišel o závěrečnou fázi růstu. O co víc se bublina nafoukla, o to rychleji ale následně splaskla a přelila se do „antibubliny“. Dovolím si zde použít výstižný výrok z úst Jima Rogerse: „Trhy často rostou výše, než si myslíte, že je možné, a padají níže, než si dovedete vůbec představit.“

  • Graf 4: Ropa WTI

Zdroj: Finanzen.net

Závěr = komodity už prostě nejsou levné

Netvrdím, že na komoditách je opět bublina. Možná se postupně utváří, možná pořádně ani nevznikne. Speciálně zemědělské komodity a některé kovy k bublině rozhodně nemají daleko. Ale třeba ropa je z mého pohledu okolo 100 dolarů za barel férově oceněná. Tvrdím pouze, že komodity nejsou levné! A bylo by hloupé a pošetilé kupovat dnes komodity s jediným přáním – přáním, že se mi podaří najít dalšího hlupáka, který bude ochotný koupit ještě dráž než já. Právě o tom jsou bubliny. Rozumný investor se ale nemodlí za bubliny, nýbrž nakupuje v době, kdy ostatní prodávají a kdy jsou investice levné.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management

Foto: profimedia.cz

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. V roce 2021 založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálu Nemovitostní-fondy.cz a autorem více než 650 odborných článků a publikací. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.