Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Měny roku 2011? Chilské peso, brazilský real a ruský rubl!

Jan Traxler
Jan Traxler | 27. 1. 2011 | 2 866

Komoditní a asijské měny ukázaly relativní sílu. V poli poražených skončily africké a balkánské měny. Pro rok 2011 favorizuji chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím také české koruně a polskému zlotému.

Měny roku 2011? Chilské peso, brazilský real a ruský rubl!

Komoditní a asijské měny ukázaly relativní sílu. V poli poražených skončily africké a balkánské měny. Pro rok 2011 favorizuji chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím také české koruně a polskému zlotému.

Vítězové a poražení

loňském investičním výhledu jsem jako favority pro rok 2010 označil měny asijských exportně orientovaných ekonomik a tzv. komoditní měny (měny předních světových exportérů komodit) v čele s ruským rublem. Rubl se bohužel nepochlapil, podobně ani norská koruna. Jinak ale všechny ostatní komoditní a asijské měny ukázaly relativní sílu vůči euru i dolaru a posílily také na paritě s českou korunou.

Graf: Vývoj kurzu japonského jenu k české koruně od roku 2006


Zdroj: Bloomberg

Nejvýrazněji vůči koruně posílil japonský jen (16,0 %) následovaný australským dolarem (15,4 %), jihoafrickým randem (13,7 %), malajským ringgitem (13,4 %) a thajským bahtem (13,2 %). Šestou příčku vybojoval švýcarský frank (12,4 %), tradiční bezpečný přístav investorů v dobách nejistoty okolo dolaru a eura. A pokračují opět asijské a komoditní měny: tchajwanský dolar (12,1 %), singapurský dolar (11,6 %), chilské peso (10,7 %), kolumbijské peso (9,1 %) a novozélandský dolar (9,0 %). Další tradiční komoditní měny kanadský dolar, brazilský real a indonéská rupie zpevnily zhruba o 7 %.

V poli poražených skončily vedle eura (-5,3 %) balkánské měny: srbský dinár (-14,5 %), maďarský forint (-7,9 %), chorvatská kuna (-6,1 %) nebo rumunské nové leu (-6,1 %). Ještě více poklesly kurzy většiny afrických měn, které ani neuvádím v tabulce, např. guinejský frank (-26,6 %), etiopský birr (-22,1 %), ugandský šilink (-15,9 %) nebo tanzanský šilink (-9,2 %).

Graf: Vývoj kurzu eura k české koruně od roku 2006

Zdroj: Bloomberg

Koruna poráží zlotý a forint

Zajímavý obrázek nabízí graf č. 3, zobrazuje relativní vývoj středoevropských měn za uplynulých pět let, jako společný jmenovatel je použito euro. Česká koruna na pětiletém horizontu poráží polský zlotý i maďarský forint. Do září 2008 koruna se zlotým posilovaly k euru stejným tempem. Podobně od března 2009 jdou opět ruku v ruce. Ovšem finanční krize (září 2008–březen 2009) měla na polský zlotý hlubší dopad.

Troufám si odhadovat, že koruna i zlotý budou dlouhodobě k euru posilovat, přičemž zlotý bude mít v nadcházejících letech o pár procentních bodů navrch. Maďarský forint bude nadále za středoevropskými konkurenty zaostávat. Zato koruna i zlotý by za rok 2011 mohly být na předních místech celosvětového žebříčku.

Graf: Relativní srovnání vývoje kurzu CZK/PLN/HUF

Zdroj: Bloomberg

Měny pro rok 2011

Trend posilování komoditních měn by měl pokračovat. Logika je jednoduchá, čím dražší jsou komodity, tím více dolarů inkasují exportéři za prodané komodity. Ty pak musí směnit za svou domácí měnu, čímž zvyšují poptávku po měně a tlačí její kurz nahoru.

Stále větší roli ale bude hrát i monetární a fiskální politika státu. Posilovat budou měny, kde vlády nebudou zvyšovat veřejný dluh a kde centrální banky budou uplatňovat restriktivní monetární politiku (zvyšovat úrokové sazby, zvyšovat povinné bankovní rezervy apod.)

Mými favority pro rok 2011 jsou chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím však i české koruně a polskému zlotému. Co se týče hlavních světových měn, dlouhodobě bude kupní síla všech klesat. Krátkodobě nás možná překvapí americký dolar relativní silou vůči euru, britské libře, švýcarskému franku i japonskému jenu, ale to je jen má osobní spekulace. U těchto měn je ve hře tolik proměnných, že se nedá seriózně odhadovat vývoj čitatele ani jmenovatele, natož jejich vzájemného vztahu.

Velkou tabulku změn kurzů měn vůči koruně za rok 2010 najdete zde.

Autor je ředitelem FINEZ Investment Management

Foto: profimedia.cz

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. V roce 2021 založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálu Nemovitostní-fondy.cz a autorem více než 650 odborných článků a publikací. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.