Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Pavel Kohout: Drobil měl letět. Bez jakýchkoliv řečí a cavyků!

Marek HudemaJaroslav Plesl
Marek Hudema, Jaroslav Plesl | 5. 1. 2011 | 5 komentářů | 4 273

Pavel Kohout na začátku roku oznámil svůj odchod z protikorupční skupiny Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Různí ministři a různí úředníci pracující na úrovni náměstků mají různé zkušenosti a různé představy, pokud jde o finance, kolektivní investování a související obory důležité pro důchodovou reformu. Někdy ty zkušenosti nejsou moc velké. Proto je nutné pracovat s některými představami, které jsou, zdvořile řečeno, ne úplně ideální," tvrdí ekonom. Rozhovor volně navazuje na ten, který na Finmagu vyšel včera.

Pavel Kohout: Drobil měl letět. Bez jakýchkoliv řečí a cavyků!

Váš ohlášený odchod z NERVu přichází krátce po rezignaci ministra životního prostředí Drobila kvůli kauze údajné korupce na fondu životního prostředí. Jak jste vnímal to, jak se vláda postavila k tomuto případu?

Tato epizoda nepatřila mezi nejslavnější dny této vlády. Sice to celé skončilo tím, že ministr Drobil odstoupil, a navíc dost rychle, ale mělo to být hladší. Premiér Nečas se ministru Drobilovi za odvolání téměř omlouval, což jsem považoval za skandální. Správné řešení bylo, že Drobil měl letět. Ale měl letět bez jakýchkoliv řečí a cavyků.

Zabránily by případu, jaký se stal na fondu životního prostředí, některé z úprav veřejných zakázek, které navrhl NERV loni v říjnu?

Jistě, například omezení možnosti specifikace kvalifikačních kritérií pro uchazeče o veřejné zakázky tak, aby šlo opravdu o veřejnou soutěž. To by znemožnilo podmínky – jak se říká hezkým českým slovem – vyspecifikovat tak, aby odpovídaly jednomu předem vybranému zájemci. Na fondu životního prostředí šlo o dvě zakázky. Jedna byla čistička odpadních vod v Praze, druhá byla správa prostředků fondu. U čističky bylo prý uvedeno jako jedno z kvalifikačních kritérií, že firma, která ji bude stavět, musí mít šest nákladních lodí. Je to naprosto absurdní. Jestli firma, která bude čističku stavět, bude lodě vlastnit, nebo si je pronajme, nebo jestli zvolí technologii, kde nákladních lodí nebude potřeba, je jedno. Jde o modelový případ toho, jak udělat kvalifikační kritéria tak, že veřejná soutěž je jenom legalizací špinavých peněz.

Po kauze Drobil jste na svém blogu uveřejnil sdělení, že ODS je pro vás vyřízená. Není to poněkud silné vyjádření od člověka, který s ODS dlouhá léta spolupracoval?

Pro mě už ODS byla jednou vyřízená v době po kuponové privatizaci, kdy jsem tam viděl neochotu řešit tehdy populární tunelování. Pak jsem ODS dal druhou šanci, a třetí už jí nedám.

To vyřízení vyplývá z kauzy Drobil, nebo v tom hraje roli i přístup vlády k NERVu?

Když vyhodnotím všechno dohromady, jde o celkový obraz.

Dopadlo by to jako v seriálu The Simpsons

Ještě bychom se vrátili k loňské zprávě NERVu o důchodové reformě. Vy jste vydali určitá doporučení, zároveň ale na to samé jednání, kde jste představili konečná doporučení, přišli ministři se svými odlišnými variantami, které si chtěli nechat posoudit. Budete o tom jednat? Vytvoříte směs všech návrhů?

Je to otevřená otázka. Každé ministerstvo má svoji představu a každá politická strana také. Zkoordinovat to všechno do jednoho návrhu by byl dost obtížný úkol. Dopadlo by to jako v kresleném televizním seriálu Simpsonovi, kde Homer Simpson má možnost vytvořit si auto podle svých vlastních představ. Výsledek byl předek z bentleye, tělo ze sporťáku a celkově to připomínalo teréňák. A příliš to nefungovalo. Asi takhle by to vypadalo, kdyby byly zapracovány všechny připomínky. Pokud by důchodová reforma měla být stylově čistá, to znamená, že by měla dobře fungovat, tak by bylo ideální, aby byl aplikován návrh NERVu.

Jaká je šance, že se návrh NERVu uskuteční?

To nechtějte vědět.

Chceme. Máte dlouholeté zkušenosti s poradními sbory a fungováním různých vlád. Jaká je tedy šance, že vláda schválí váš návrh?

Podle mě by pomohlo udělat třeba víkendový seminář, který by začínal v pátek odpoledne a končil v neděli večer. Tam by se soustředili ministři z vlády, kteří jsou za reformu odpovědní, a odborníci z jednotlivých stran. Udělala by se oponentura a řeklo by se, proč je některý nápad dobrý a jiný není. Na konci by všichni získali určitou představu, která by se blížila k návrhu rady. Je to utopická představa a pochybuji, že se uskuteční. Za prvé z časových důvodů – je obtížné shromáždit všechny potřebné lidi – a za druhé by někteří konkrétní jedinci museli připustit, že jejich návrh nebyl úplně dobrý.

Některé představy nejsou, řečeno zdvořile, úplně ideální

Na zasedání NERVu k reformě penzí byli i ministři. Shodli jste se všichni alespoň na něčem?

Různí ministři a různí úředníci pracující na úrovni náměstků mají různé zkušenosti a různé představy, pokud jde o finance, kolektivní investování a související obory důležité pro důchodovou reformu. Někdy ty zkušenosti nejsou moc velké. Proto je nutné pracovat s některými představami, které jsou, zdvořile řečeno, ne úplně ideální.

NERV tedy bude dál sledovat návrhy ministrů, nebo jste politikům předali svůj návrh a tím to končí?

Spíš je to ta druhá verze. Jako u skupiny pro veřejné zakázky a korupce. Rozdíl byl v tom, že jsme použili už předchozí práci Bezděkovy komise, takže jsme měli míň práce. Naši činnost jsme už skončili. Nějaké dílčí konzultace se ale nedají vyloučit.

Rozhovor vyšel v Hospodářských novinách. Redakčně kráceno.

Autor článku

Marek Hudema

Marek Hudema

Vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, pracoval jako novinář například v Respektu, Reflexu, Hospodářských novinách nebo Lidovkách. Zajímá se o Blízký východ a Asii, kde se snažil co nejvíc cestovat, a také ekonomiku a ekonomii.

Autor článku