Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

S čerty nejsou žerty! Tak proč s nimi vládnout?

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | 17. 5. 2011 | 1 614
daňová reformaDPHdůchodová reformakorupceODSRadek John

Když se na víkendové narozeninové oslavě stočila řeč na politiku, v podstatě unisono znělo jedno jediné – copak je to, co vidíme poslední měsíce, skutečně možné? Výsledky loňských voleb řada lidí oslavovala, protože Česká republika měla konečně silnou vládu s atraktivním programem úspor a boje proti korupci a dostatečná většina v parlamentu dávala naději na rychlý průběh změn.

S čerty nejsou žerty! Tak proč s nimi vládnout?

Nikoho moc nepřekvapilo, že snaha o úspory po první záplavě mediálně vděčného pózování poměrně rychle vyšuměla a byla završena ostudnou fraškou protiústavního způsobu přijímání šetřicích zákonů. Vláda „rozpočtové odpovědnosti“ totiž velmi rychle pochopila, že pro ni a její přátele (i když pro stát už nikoliv, ale to při pohledu z okna zasedací místnosti vlády ve Strakově akademii není důležité) je lepší být odpovědným na příjmové straně rozpočtu.

Marketingový propadák

Navyšovat daně, povinná pojištění i různé poplatky je totiž mnohem jednodušší a dá se to na veřejnosti schovat pod pláštík reforem, i když se žádné ve skutečnosti nekonají a možná ani konat nebudou. A nikdo přitom není tak naivní, aby očekával, že po případném krachu penzijní reformy vláda odvolá navyšování DPH.

Je ale zajímavé, že se vláda rozhodla opakovat staré chyby a všechny reformní kroky zahajuje zdražováním. Důchodovou reformu spojila v očích lidí se zvyšováním DPH a tedy poměrně masivním zdražováním, první informace o zdravotní reformě mluví v podstatě jen o zvyšování poplatků místo toho, aby se vedla diskuse o úrovni a vhodném rozsahu zdravotní péče, chystaná daňová reforma má zase sáhnout na peníze téměř každému a nikdo nekomunikuje její pozitivní dopady. Většina lidí přitom ví, že změny jsou potřeba, ale pokud nevidí snahu o jejich skutečné provádění a nechápe jejich nastavení, nebude vládu podporovat.

Korupce vyhrává

Pokud bude poměr navyšování příjmů státního rozpočtu ke škrtům třeba 7:3, je to sice mnohem horší výsledek, než všichni před rokem doufali, ale je to pořád lepší než stav druhého klíčového zápasu této vlády. Průběžné skóre vláda vs. korupce je po první čtvrtině zápasu bohužel zcela jednoznačných 0:10 a nic nenaznačuje, že by se měl stav do konce zápasu měnit.

Strana, která na slibech o boji proti korupci postavila svůj předvolební marketing, se dokázala absolutně zdiskreditovat a prokázat, jak hluboko lze při touze po moci ještě klesnout. To se občas hladovým politickým stranám (respektive jejich představitelům) stává. Mnohem horší ale je, že na stejnou úroveň klesají i ostatní strany – schované za hesla o tom, že reformy jsou důležitější než to, s kým je prosadíte.

Prodali duši! A co za to?

Paktů s ďáblem je plná historie, nejhorší ale je, že zbylé koaliční strany nepostřehly, že za svůj podpis krví nezískají nic, protože nejmenší koaliční strana stejně na žádné razantní reformy nekývne, pokud by je chtěl náhodou někdo prosadit. I když vlastně získají – delší čas v ministerských křeslech. A jak všichni vědí, ten má v české kotlině cenu zlata.

Psáno pro LN

Autor článku

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune. V roce 2000 spoluzaložil a do roku 2004 řídil server Peníze.cz. V létě 2004 se stal náměstkem ministra financí s odpovědností za finanční trhy, Evropskou unii a mezinárodní vztahy, byl prvním „panem Euro“ v ČR. Od roku 2007 byl spolumajitelem finančněporadenské firmy Partners, od prosince 2010 se opět z pozice vydavatele věnoval serveru Peníze.cz. Rok 2012 strávil na otcovské dovolené se svými dětmi a od listopadu 2012 žije se svou rodinou ve Washingtonu, kde působí jako hlavní expert Světové banky pro ochranu spotřebitele na finančním trhu, finanční vzdělávání a dohled nad prodejem finančních služeb. Rád cestuje a poslouchá klasickou hudbu, pije dobré červené víno a volné chvíle tráví nejraději na procházkách se svou maďarskou ohařkou nebo péčí o růže na zahradě.