Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

O veverkách, šedých myších a Eduardu Janotovi

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | 24. 5. 2011 | 1 420
Eduard Janotaministerstvo financístátní správaTomáš ProuzaVěci veřejnéVlastimil Tlustý

Dnešní komentář bude kvůli páteční smrti Eduarda Janoty trochu osobnější, než bývá zvykem. Připomněl mi totiž to, jak moc může jeden člověk ovlivnit fungování státní správy a kam by se mohla státní správa posunout s pár drobnými změnami.

O veverkách, šedých myších a Eduardu Janotovi

Edu Janotu jsem měl možnost zblízka sledovat od roku 2004 – a byla to velká škola. Vždy velmi dobře věděl, co chce, uměl jasně formulovat a své protivníky porážel nejen detailní znalostí věcí, ale i chápáním souvislostí a tím, že dokázal velmi dobře poskládat jednotlivé díly skládačky. Často a nahlas říkal, co si myslí, nebál se debaty na žádné téma a měl jasno v tom, jaké hranice nechce překročit.

Vlastimil Tlustý: nepřátelské převzetí

Bylo proto jen otázkou času, kdy se dostane do konfliktu s Vlastíkem Tlustým, jehož příchod na ministerstvo financí připomínal nepřátelské převzetí firmy investorem, který udělá naprosto cokoliv pro okamžitý a zajímavý zisk. V takovém případě je mnohem lepší úřad obsadit lidmi, kteří budou poslouchat a nebudou klást příliš mnoho zbytečných otázek.

Tým, který si nový ministr postaví, totiž velmi mnoho vypovídá o něm samotném. Často má sice svázané ruce koaličními dohodami, které mu na úřad dosadí „kontrolora“, ale chytrý ministr umí tyto „přátelské dary“ odstavit na vedlejší kolej a ohlídat si fungování všech klíčových oblastí ministerstva. Na výběr má přitom čtyři základní možnosti.

Staré odborníky, nové odborníky...

První možností je nechat si v týmu náměstky minulého ministra. To se děje poměrně zřídka, protože česká politická scéna má tendenci dávat lidem nálepky, a pokud pracují pro jednoho ministra, jsou pro toho příštího často podezřelí. Jen málokdy se na nějakém ministerstvu najde více než jeden náměstek, se kterým by většina ministrů automaticky počítala.

Druhou možností je vybrat si mezi zkušenými ministerskými úředníky, což je pro ministra, který je odborně na výši a zajímá ho skutečně kvalitní řízení svěřeného resortu, často ta nejlepší volba. Anebo sáhnout po expertech ze soukromé sféry, kteří mají dostatek zkušeností a schopností. Ale zejména ve významnějších náměstkovských funkcích ji použije jen málokdo.

... veverky, či myši?

Třetí možností je vybrat si lidi, kteří budou vykonávat pokyny a za přiměřenou odměnu po vzoru veverčího kodexu dodávat své straně (či svému ministrovi) peníze a administrovat laskavosti, které chce ministr rozdávat a pod kterými přitom nechce být podepsán.

A poslední možnost? Volba šedých myší, které se řídí heslem „kdo nic nedělá, nic nezkazí“, které jsou schované ve své kanceláři, pokud možno nejsou vidět a často (a někdy i rádi) se nechají přesvědčit lobbisty k různým podivným činům. Když už pak někam musí, často neschopnost argumentovat schovávají za tvrzení, že o tom rozhodla vláda nebo ministr (i když to není pravda a posluchači to obvykle dobře vědí) nebo se pro jistotu na poslední chvíli omluví a pošlou za sebe nějakého chudáka ředitele nebo vedoucího oddělení, který pak musí hájit něco, čemu ani on sám nevěří.

Jenže kolik ministrů má odvahu, sebedůvěru a schopnost zvolit první nebo druhou možnost? Ti, co si vybrali Edu Janotu, si jednoznačně zvolili tu první. Nebyl ani veverkou, ani šedou myší. Že je mužem na pravém místě pak prokázal i během svého ministerského působení ve Fischerově vládě. O kolika ministrech za posledních dvacet let by se napsalo tolik pozitivních článků jako o Edovi Janotovi za posledních pár dní?

Psáno pro LN

Autor článku

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune. V roce 2000 spoluzaložil a do roku 2004 řídil server Peníze.cz. V létě 2004 se stal náměstkem ministra financí s odpovědností za finanční trhy, Evropskou unii a mezinárodní vztahy, byl prvním „panem Euro“ v ČR. Od roku 2007 byl spolumajitelem finančněporadenské firmy Partners, od prosince 2010 se opět z pozice vydavatele věnoval serveru Peníze.cz. Rok 2012 strávil na otcovské dovolené se svými dětmi a od listopadu 2012 žije se svou rodinou ve Washingtonu, kde působí jako hlavní expert Světové banky pro ochranu spotřebitele na finančním trhu, finanční vzdělávání a dohled nad prodejem finančních služeb. Rád cestuje a poslouchá klasickou hudbu, pije dobré červené víno a volné chvíle tráví nejraději na procházkách se svou maďarskou ohařkou nebo péčí o růže na zahradě.