Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Jak vyhrát ve Sportce?

František Mašek
František Mašek | 24. 3. 2010 | 6 komentářů | 9 496

Vyplatí se sázet ve Sportce? Měřeno čísly, sotva. Výhru shrábnete s pravděpodobností 0,0000000714 procenta, tedy jedna ku čtrnácti milionům. Pak je tady ale ještě adrenalin za hry, který se penězi a mírou pravděpodobnosti ocenit nedá.

Jak vyhrát ve Sportce?

Analytici tvrdí, že pomineme-li velkou dávku štěstí, žádný recept na výhru neexistuje. Češi přesto každoročně prosázejí desítky miliard korun a tato částka neustále roste. Někdo sází na datum narození svých blízkých, jiní tahají čísla z klobouku, další nedají dopustit na rozpisy čísel. To je sázení podle předem určeného systému na předem pečlivě vybrané kombinace čísel.

Sázejte sofistikovaně

Na internetu lze sehnat programy, které „vítězné“ kombinace spočítají. Zájemce si může nejprve vyzkoušet zdarma demoverzi programu na rozpisy čísel a na jeho základě si pak v případě zájmu objednat „ostrou verzi“ programu. Jde o rozpisy na Sportku, slovenské Loto nebo Keno. Jak informuje zmíněný web, podstatou rozpisů je pokrýt více čísel a zvýšit tak šanci na výhru. Možnost rozpisů nabízí v podobě systémové sázky na sedm až patnáct čísel, které si hráč vybere a počítač je potom nakombinuje do všech hracích sloupců, také například Sazka. (Spočítejte si, jak pravidelně investovat a porazit inflaci).

Karel Janeček, finanční ředitel společnosti RSJ Invest, obchodující s cennými papíry, ale tvrdí, že žádná strategie, tedy ani tyto rozpisy, nemůže změnit pravděpodobnost výhry. Pro sázející to není příliš dobrá zpráva – Janeček je absolventem matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v oboru pravděpodobnost.

Podobně se k rozpisům čísel a šanci na výhry v číselných hrách staví Štěpán Pírko, hlavní portfoliomanažer firmy Colosseum, která obchoduje s komoditami a dalšími investičními instrumenty. „Pokud nelze nad nějakou hrou již z matematického principu vyhrát, tak vám žádný rozpis nepomůže. Jinak řečeno: pokud si vymyslíte hru, v níž házíte mincí a orel vyhrává 99 haléřů a panna také 99 haléřů a přitom sázíte korunu, je možné vydělat?,“ ptá se Pírko, který se spolu s Ústavem teorie informace a automatizace Akademie věd ČR podílel na projektu, který zkoumal zákonitosti vývoje burzovních cen. (Spočítejte si, co s vašimi úsporami udělají daně a inflace).

Čím déle hrajete, tím víc prohrajete

Sázet na číselné hry se podle Pírkových slov vyplatí jen v případech, kdy má sázející krátkodobě štěstí a dál již nehraje. Vtip spočívá v tom, že tzv. střední hodnota výsledků jeho her je záporná. Když se tedy sečtou výhry a vynásobí pravděpodobností, že sázející vyhraje a od nich odečtou prohry násobené pravděpodobností porážky, vychází vždy záporné číslo. „Čím déle hrajete, tím víc prohrajete,“ varuje Pírko.

Něco jiného jsou sázky na sportovní výsledky nebo jiné události, u nichž není možné matematicky určit výsledek. Kdo se jim věnuje systematicky, může dlouhodobě vyhrávat. „Není důležité uhádnout správně každý zápas, ale být lepší než bookmaker, který vypisuje kurzy na jednotlivá utkání,“ říká Pírko. Podobně je tomu na burze. Řada hráčů nikdy vyhrávat nebude, část dalších ale tato činnost uživí. U obchodování s některými deriváty, jako jsou například futures, jde podle Pírka o hru s nulovým součtem. Co jedni prohrají, druzí vyhrávají. Důležité je být chytřejší než ti druzí.

Teorii pravděpodobnosti neošálíte, je ale možné, „sázet chytře“, upozorňuje Janeček. Pokud se podle pravidel případná výhra dělí mezi výherce, kteří vsadili na dané číslo, je dobré vybírat si čísla, která má málokdo. Například taková, která nemohou být nějakým datem, třeba narozenin. Jestliže je velikost aktuální výhry, neboli jackpotu vysoká, lze také podle Janečka objevit situace, kdy je sázení pro hráče výhodné z hlediska střední hodnoty, neboli průměrného výnosu. (Spočítejte si, kolik vám vynáší stavební spoření).

V případě málo pravděpodobné výhry je možné vyhrát opravdu hodně. Když tedy někdo vsadí na psychologicky „dobré“ číslo a uspěje, o výhru se s velkou pravděpodobností nemusí dělit s nikým dalším.

Štěstí, štěstí, stěstí

Výhra ve Sportce tedy závisí na štěstí. Není možné se spoléhat na to, že čím déle hráč sází, tím se pravděpodobnost jeho výhry zvyšuje. Naopak skoro jisté je, že čím více člověk prosází, tím větší celkovou ztrátu ze hry bude mít.

Přesto existuje způsob, jak zvýšit pravděpodobnost, že na sázení vyděláte, a to investicí do akcií sázkových společností, nebo kasin. Sázet se totiž bude pořád, v těžkých dobách, jako je finanční krize či recese, možná víc než v těch klidnějších. Potvrzují to i statistiky, podle nichž uvedené akcie dlouhodobě vynášejí víc než ostatní.

Pravověrného sázkaře asi od vyplňování čísel hned tak něco neodradí. Jeho víru v úspěch je ostatně možné brát jako optimistický pohled na svět v duchu filosofie, že jednou to vyjít musí. Skeptičtější část populace si může vypočítat, kolik peněz ušetří, pokud pravidelně nevyplňuje každý týden všechny sloupečky na sázence Sportky. A ušetřených 17 680 korun, což je asi 1473 korun měsíčně, může místo toho pravidelně investovat.

Text byl publikován na www.penize.cz.

Foto: Profimedia.cz

Autor článku

František Mašek

František Mašek

Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise Burza, na různých postech, naposledy jako šéfredaktor. V posledních deseti letech pracoval ve vydavatelství Economia, nejprve jako vedoucí rubriky domácí kapitálové trhy v Hospodářských novinách, později jako redaktor specializovaný na finanční trh v týdeníku Ekonom.