Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Nenechte se zaslepit leskem diamantů

Aleš Tůma
Aleš Tůma | 2. 11. 2010 | 1 komentář | 1 832

Poslední tři roky stíhá jedna krize druhou – americká hypoteční se přelila v globální finanční, ta zase v evropskou rozpočtovou. Není divu, že jsou investoři vystresovaní a hledají jistoty. Mimo jiné v drahých kovech a diamantech. Diamanty ale nejsou zlato.

Nenechte se zaslepit leskem diamantů

Na vlně zájmu o zlato se vedle solidních obchodníků veze i mnoho pochybných společností, samotné zlato má ale jednu podstatnou výhodu – je to stejnorodá komodita, která se obchoduje na transparentním veřejném trhu. Zato trh s diamanty je všechno, jen ne transparentní. Jde o záležitost poměrně uzavřeného klubu obchodníků a informace o cenách jsou kusé. Diamantová burza ostatně ani nemůže fungovat stejně jako běžné komoditní nebo akciové burzy, protože každý kámen je jedinečný.

Sami obchodníci to cítí jako hendikep, proto se snaží o větší informační otevřenost. Například společnost IDEX zveřejňuje ve spolupráci s federací diamantových burz doporučené koncové ceny různých kategorií kamenů. Existuje tak alespoň nějaké vodítko, podle kterého se mohou zákazníci orientovat. Doporučená cena už sice zahrnuje maloobchodní přirážky, pomůže ale alespoň odfiltrovat nabídky, které jsou výrazně vyšší než ceny obvyklé v zahraničí.

Čekání na zhodnocení

Prodejci diamantů kameny prezentují jako opravdu dlouhodobou investici – což je diplomatický způsob, jak říci, že klient může čekat i řadu let, než mu kámen vydělá alespoň na marži prodejce. U větších kamenů prý ale lze čekat zhodnocení v desítkách procent ročně. Kdyby něco takového sliboval manažer podílového fondu nebo emitent akcie, okamžitě by mu „skočil po krku“ regulátor kapitálového trhu. Každý výnos podléhá rizikům, a diamanty nejsou výjimkou. Největší nárůst zaznamenaly ceny diamantů až v posledních několika letech. Může jít o módní bublinu, která zase splaskne. Kameny nejsou imunní ani vůči krátkodobým výkyvům. Během finanční krize investoři poptávali hlavně likvidní nástroje a ceny klesly v průměru až o 20 procent (měřeno indexem, který publikuje zmiňovaná společnost IDEX).

Je pravda, že i ceny akcií a dluhopisů se mohou chovat iracionálně, pro trh diamantů to ovšem platí dvojnásob. Cena za kámen o váze tří karátů může být o desítky procent vyšší než cena za stejně kvalitní kámen vážící 2,98 karátu. Jednoduše proto, že kulaté číslo lépe vypadá. Kdo by chtěl dát svojí snoubence prsten s 2,98karátovým kamenem namísto tříkarátového, že ano.

Šperky jako investice?

I přes všechny vyjmenované zádrhele lze diamanty za určitých okolností považovat za investici, podobně jako archivní vína nebo starožitnosti. U diamantových šperků už to ale neplatí vůbec. I přesto se najdou obchodnící, kteří se vám pokusí namluvit opak. Připomíná to situaci, kdy poradci některých společností prodávali drobným investorům akcie rakouské realitní společnosti Immofinanz, jako by šlo o nemovitostní fond.

Zdánlivě malý, ve skutečnosti ale velmi podstatný rozdíl. U šperku „investor“ platí k ceně kamenu navíc ještě vysokou přirážku za řemeslné zpracování a módní hodnotu. Při zpětném prodeji u klenotníka ji samozřejmě nedostane. Jeden příklad ze zahraničí – list Wall Street Journal zmiňuje manželku jistého amerického milionáře, která chtěla po rozvodu prodat kolekci luxusních šperků, kterou jí manžel postupně nakoupil za 1,7 milionu dolarů. Dostala za ně sotva čtvrtinu kupní ceny.

"Nudnější" aktiva

Diamanty a šperky jsou prezentovány jako hodnota, která přežije všechny krize. Ano, stránky finančního tisku jsou poměrně depresivní čtení. Navzdory všem krizím ale pořád žijeme v nevídané prosperitě, civilizace se nehroutí, finanční trhy fungují. Než se investor nechá zlákat na drahé kameny, měl by přemýšlet o investování do nudnějších aktiv, jako jsou nemovitosti, akcie a podobně. Ty mohou jako ochrana proti inflaci fungovat mnohem lépe.

"Diamanty nepředstavují jen racionální investici, je to vášeň," tvrdí jejich prodejci. Jenže řídit investice za pomoc vášně je nejlepší způsob, jak prodělat.

Autor je analytik Partners

Psáno pro E15

Foto: profimedia.cz

Autor článku

Aleš Tůma

Aleš Tůma

Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií působil v ekonomických rubrikách Hospodářských novin a Aktuálně.cz či v oddělení korporátní komunikace Deutsche Telekom v Bonnu. Kromě domovského Finmagu a sesterského webu Peníze.cz publikuje komentáře na ekonomická témata v celé řadě dalších médií (např. Hospodářské noviny, E15, Ekonom, Reflex). Když se mu nechce psát články, omezí se na 140 znaků na Twitteru: @alestuma.