Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Budou mít příští rok navrch býci?

František Mašek
František Mašek | 21. 12. 2010 | 4 komentáře | 2 448
Akcieakciové trhyčezersteInvesticeOrco

Akciovým trhům se v závěru roku poměrně daří. Předpovědi analytiků, investorů či makléřů pro příští rok však zůstávají rozdílné. Budou mít znovu navrch býci? Pokud jde o americký trh, zní podle agentury Bloomberg odpověď rozhodně ano.

Budou mít příští rok navrch býci?

Z průměrného odhadu 11 analytiků, které oslovil Bloomberg, totiž vyplývá, že americký akciový index S&P 500 dosáhne koncem příštího roku hodnoty 1379 bodů, asi o 10 % více, než nyní. Růstu amerických akcií nahrává i nedávné rozhodnutí Kongresu, který o dva roky prodloužil snížení daní z příjmů, kapitálových výnosů a dividend, jež zavedl George Bush, jr.

Někteří odborníci, včetně bývalého šéfa americké centrální banky Fed Alana Greenspana, navíc čekají, že ekonomika USA poroste v letošním 4. čtvrtletí meziročně o 3,5 % proti 2,5 % od července do září. A podobné tempo růstu si prý může v průměru uchovat celý příští rok.

K těmto závěrům přispívá fakt, že ve 3. čtvrtletí překonalo odhady analytiků více než 70 % firem z indexu S&P 500, ale i údajně až bilion dolarů, které mají firmy v hotovosti, což nahrává akvizicím a fúzím. Ty akciím rovněž prospívají.

Překvapí domácí tituly dividendami?

Výsledky českých firem se 3. čtvrtletí naznačily, že objem dividend, které budou vypláceny za rok 2010, nemusí být vůbec nižší, než letos. Dividendy by tak měly výrazně ovlivňovat kurzy jednotlivých titulů. Ceny akcií navíc mnohdy nereagovaly na výsledky firem, uvedl analytik Petr Hlinomaz z BH Securities. Daleko více je ovlivňovaly vnější okolnosti, nebo události, důležité pro hospodaření jednotlivých společností. To by mělo příští rok odrazit ve větších pohybech kurzů jejich akcií.

Hlinomaz soudí, že index PX příští rok vzroste o 1-5 %. Nevylučuje ovšem zároveň jeho výraznější pohyby oběma směry v průběhu roku. Střední Evropa si může vést v první polovině roku 2011 dobře, což souvisí s příznivými výsledky Německa. Kurz jednotlivých titulů však mohou, třeba u akcií ČEZ, ovlivňovat umělé zásahy do jejich činnosti.

Předpokládané nízké úrokové sazby a příznivý vývoj ekonomiky minimálně v první polovině roku nahrávají investici do amerických akcií, například ze sektoru potraviny, nápoje a tabák, vhodné investice lze možná najít i v bankovním sektoru. Americké firmy mají zřejmě (viz výše) velký objem peněz a kromě snahy o akvizice a fúze mohou nabízet solidní dividendové výnosy, odkupy akcí aj. Což ale neznamená, že tamější banky, stejně jako ekonomika USA, nemají problémy, říká Hlinomaz.

Z českých akcií doporučuje investovat kvůli dividendám do Telefóniky O2 a Philip Morris. Zajímavý je i Pegas, který uvede do provozu devátou linku. Opatrnější by měl být investor v případě akcií ČEZ.

Příští rok asi ještě nelze čekat rally finančních titulů, znatelnější zlepšování kvality úvěrů a dalších ukazatelů zatím Hlinomaz kromě Komerční banky čeká spíše v roce 2012. Stabilní investicí může být VIG. Pokud se ale uklidní poměry v Maďarsku a v Rumunsku, pravděpodobně dojde k výraznějšímu růstu cen akcií Erste Group. Ceny dluhopisů budou nejspíše klesat. V ročním horizontu by neměly být zajímavou investicí.

„Na rozdíl od prohlášení o zajímavém a někdy prý výrazném růstu cen, se mi zdají komodity hodně spekulativní investicí, a pokud do nich investovat, tak do tzv. soft komodit (kakao, káva, cukr nebo bavlna),“ říká Hlinomaz.

Skeptický je i k nemovitostním akciím. Doporučuje dále se vyhnout akciím ECM, opatrný je i u Orca. Nehrozí mu sice bankrot, je ale lépe počkat, jakou hodnotu a strukturu majetku bude mít firma na konci roku.

Z medvěda příležitostným býkem

„I když se v roce 2010 stala realitou rizika, na které jsem upozorňoval počátkem roku: dluhové problémy zemí PIIGS, potíže v Číně, pomalé oživení rozvinutých zemí, posilování dolaru, akciové trhy se přenesly přes všechna úskalí. Indexy se otřepaly z jarních výprodejů a po dalších finančních injekcích japonské a americké centrální banky přišla nevídaná podzimní rally. Ani ekonomikám se nevedlo zle. Nepřišlo druhé dno recese, na které začali v srpnu sázet někteří investoři. Jestliže jsem do letošního roku vstupoval jako medvěd (očekával jsem rok poklesu), od května jsem v podstatě z tohoto tábora zběhl a stal se příležitostným býkem,“ uvedl makléř Pavel Hadroušek z Fio banky.

Rok 2011 bude sice třetím rokem tzv. prezidentského cyklu, kdy bývají podle historických statistik výnosy zámořských indexů nejvyšší, Hadroušek se však obává, že se nedá díky státním zásahům po finanční krizi na tento cyklus spolehnout. Nelze tedy vyloučit, že „třetí rok prezidentování“ již proběhl v předchozích dvou letech.

Jako základní variantu, se sedmdesátiprocentní pravděpodobností očekává, že se budou v příštích dvanácti měsících akciové indexy pohybovat ve stanovených mantinelech.

U indexu S&P 500 může činit tento mantinel 1075-1350 bodů. U spodních pater by se pohyboval při eskalaci dluhových problémů v Evropě, potížích Číny či růstu výnosů dluhopisů. Nad 1300 bodů se může index vydat, když budou investoři vidět už jen „jasné zítřky“, růst zisků firem a pokračující oživení.

Třicetiprocentní pravděpodobnost dává Hadroušek scénáři, podle něhož se akciové trhy díky přemíře likvidity vrátí do období vysokého ocenění. Pak může S&P500 zamířit k 1430 bodům. Výkony střední Evropy budou kopírovat dění na vyspělých trzích.

Spíše Japonsko než Čína?

Hadroušek preferuje firmy s nízkým zadlužením, silnou pozicí na trhu a dobrou dividendovou politikou. Lze například využít toho, že ceny plynu letos možná dosáhly dna. Dlouhodobě zajímavé jsou investice do vody. Příznivci Asie by měli upřednostnit Japonsko před Čínou.

Z českých titulů doporučuje hlavně ČEZ. Překvapit mohou tituly s menší kapitalizací - Pegas či Fortuna. Optimismus zahraničních investorů u bankovních titulů – Komerční banky a Erste Bank při současných cenách jejich akcií nesdílí.

I Hadroušek doporučuje vyhnout se dluhopisům. I když zlato zřejmě neřeklo poslední slovo, do komodit by obecně investoval až po korekci. V roce 2011 přitom lze očekávat další růst „agrokomodit“. Za dobrou investici nepovažuje ani nemovitosti. Soudí, že jejich cena v ČR bude dál klesat.

Co si o zajímavých investicích v příštím roce myslíte vy?

Autor je redaktorem serveru www.penize.cz

Foto: profimedia.cz

Autor článku

František Mašek

František Mašek

Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise Burza, na různých postech, naposledy jako šéfredaktor. V posledních deseti letech pracoval ve vydavatelství Economia, nejprve jako vedoucí rubriky domácí kapitálové trhy v Hospodářských novinách, později jako redaktor specializovaný na finanční trh v týdeníku Ekonom.