Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Může být slabá měna přínosem?

Většina analytiků se shoduje, že by dolar měl ve střednědobém horizontu (3-5 let) nejspíše oslabovat. Není divu, protože přehřáté rotačky v tiskárnách chrlí do oběhu miliardy dolarů. Jakmile se rychlost jejich oběhu zvýší, můžou způsobit vysokou celosvětovou inflaci a způsobit nemalý pád dolaru.

V tomto článku bych se chtěl zabývat otázkou, zdali klesající dolar dokáže zamezit zvětšování obchodní bilance ve Spojených státech a zvýšit zaměstnanost. Nejlépe nám k tomu poslouží historický příklad během prezidentování Jimmyho Cartera.

Jak Jimmy naletěl

Za vlády prezidenta Jimmyho Cartera, která je spojena s nástupem druhého ropného šoku, vysokou inflací a vrcholnou nedůvěrou v americkou ekonomiky, došlo ke „stlačení“ směnné hodnoty amerického dolaru z 250 jenů za dolar na 180 jenů za dolar. Tehdejší ekonomické teorie, kterým Carter věřil, byly totiž založené na tom, že pokud dolar klesá, tak by vývoz měl stoupat a tedy by mělo dojít i poklesu nezaměstnanosti.

Tato teorie se však ukázala jako chybná, protože míra nezaměstnanosti neustále stoupala, což nedokázal v této době žádný ekonom předvídat. Nárůst nezaměstnanosti měl také vést k deflaci, inflace však v tomto období přesahovala i 10 procent - viz www.finmag.cz/clanek/11187/. Po Jimmym Carterovi nastoupil Ronald Reagan, který změnil kurz americké ekonomiky především drastickým zvýšením úrokových sazeb a snižováním daní. O jeho krocích jsem již psal v  článku www.finmag.cz/clanek/7342/.  

Zpět na výsluní

Dolar znovu nabyl ztracenou slávu a vrátil se k hodnotám jednoho dolaru za 250 japonských jenů. To mělo za následek snížení vývozu, což postihlo především zemědělské produkty, zatímco dovoz rostl, což pomáhalo především Japonsku. Podle ekonomické teorie a logiky by měl klesající vývoz vést ke zvyšování nezaměstnanosti. Místo toho míra nezaměstnanosti za období Ronalda Reagana klesla na nejnižší úroveň za čtrnáct let, což znamená, že se vrátila k období před nástupem prezidenta Cartera.

Od roku 1985 se však Reagan snažil nadhodnocený dolar mírně „zkorigovat“, což vedlo znovu k pádu dolaru, kdy na jeden dolar stačilo 125 jenů. Na druhou stranu další ropný šok nenastal a ceny komodit se nezvýšily. Nižší sazby však znovu způsobily přemíru dolarů a byly spouštěcím mechanismem pro krizi na začátku 90 let.

Lze tedy shrnout, že pokud se jedná o plovoucí měnu, která je určována poptávkou a nabídkou, pak její oslabení odráží nedůvěru v tuto zemi a předznamená rozsáhlé hospodářské krize , čehož byl dolar skvělým příkladem. Od roku 2003 oslabil dolar z hodnot přibližně 1 dolaru za 1 euro na dnešních 1.35 dolarů za euro.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK