Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co s investicemi v USD?

Dotaz: Držím měnu v USD a teď, když dolar posílil, uvažuji, že za něj nakoupím nějaké certifikáty nebo indexový fond (DJ nebo DAX). Nebo jsem taky uvažoval, že se dolaru zbavím a nakoupím české akcie. Myslíte si, že je to správné rozhodnutí?

Odpovídá Pavel Kohout, Partners:

Obecně nedoporučujeme klientům spekulovat na měnové riziko, protože pohyby měnových kursů bývají velmi záludné a obtížně předvídatelné. Stavět investiční strategii na momentálních výkyvech měn proto není příliš prozíravý přístup.

Konkrétní doporučení závisí na konkrétní situaci klienta: zda má například příjmy či
výdaje v cizích měnách. Pokud ne, obecně doporučujeme následující:

  • držet se investic v české koruně a vyhýbat se měnovému riziku
  • měnové riziko podstupovat pouze tehdy, pokud je to nezbytně nutné: například při investicích do nástrojů, které nejsou k dispozici ve verzi zajištěné do české koruny
  • nespekulovat, nýbrž investovat - nejlépe na pravidelné bázi, protože takto je riziko nepříznivého kursu diverzifikováno v čase


Sestavení investiční strategie by mělo předně odrážet situaci klienta a jeho finanční cíle. Zdali je v rámci této strategie vhodné podstupovat měnové riziko, je otázkou, kterou je v každém případě vhodné konzultovat s finančním poradcem.

K nedávnému posílení dolaru došlo patrně v důsledku očekávaného oslabení ekonomiky v eurozóně, která podle posledních odhadů poroste v letech 2008 a
2009 pomaleji než americká ekonomika.

Trh proto očekává pokles úrokových sazeb v Evropě, což se promítá do mírného poklesu kursu eura a posílení dolaru. Z hlediska laika je však velmi rizikové spekulovat na podobné pohyby a zásadně to nedoporučujeme.

Komentáře

Celkem 1 komentář v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK