Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co umí finanční poradce

Potkali jste už někdy finančního poradce, který není závislý na jedné finanční instituci a který se orientuje na celém finančním trhu? Pokud ano, pak nejspíše využíváte jeho služeb a není třeba vám je představovat. Pokud ovšem ještě nemáte svého finančního poradce, pak se vám pokusím v následujících odstavcích představit jeho práci z trochu neobvyklé perspektivy.

"Finanční poradce je člověk znalý finančního trhu, který vám na základě analýzy vašich potřeb a cílů vypracuje finanční plán." To je asi nejběžnější formulace, se kterou se můžete potkat. Co ale je finanční plán, co je analýza potřeb a cílů, jakou roli v celém procesu hraje finanční poradce?

Finanční plán lze přeneseně chápat jako projekt domu, ve kterém chceme jednou žít. Je to dům našich rodinných finančních jistot, našich rezerv a kapitálu, dům, kde si budou bezpečně hrát naše děti, dům našich snů.

Finanční konzultant je pak člověk, který jako architekt takový projekt navrhne a který se významnou měrou podílí na realizaci samotné stavby formou "práce všeho  druhu". Jako takový Ferda mravenec.

Devět z deseti lidí, jež běžně finanční konzultant potkává, takový dům nemá. Jsou často v situaci, kdy je v minulosti navštívilo několik zástupců pojišťoven, stavebních spořitelen a jiných finančních institucí, a ti jim na jejich pomyslný stavební pozemek sem tam přihodili nějakou tu cihličku, sem tam podpůrný trám nebo vikýř. A to ještě v tom lepším případě. Nejednomu totiž na pozemku přistane tu nášlapná mina, jindy zase časovaná bomba.

Jakési ohledání aktuální stavu, současné hodnoty klientovy "nemovitosti", to je součástí analýzy potřeb a cílů, kde finanční poradce posbírá maximum dat - představy klienta (od těch základních - kde budou dveře, až po speciality - zda v prvním patře bude terasa nebo na střeše bazén) a možnosti klienta (jakým tempem se bude stavět).

"Ferda" je tu ale také od toho, aby odhalil vše, co stavbu ohrožuje. Aby jako pyrotechnik odhalil všechny časované nálože, pak aby v roli zedníka poskládal cihličky na sebe, zpevnil je maltou, postavil z nich alespoň hrubou stavbu a nakonec v roli pokrývače vše zastřešil kvalitní střechou tak, aby to, co je už postaveno, vydrželo i nadále.

Přitom všem je také v roli psychologa, věštce a statika v jedné osobě - totiž tak, aby bylo takřka kdykoli cokoli přestavitelné při zachování stoprocentní stability. Toto je prvotním cílem finančního plánu.

Stojí-li hrubá stavba, je čas myslet na fasádu. Již zbudovanou stavbu v čase nenechat chátrat, ale naopak ji zkrášlovat, investovat do zateplení, drobných rekonstrukcí i zásadnějších úprav, které vycházejí z aktuálních potřeb obyvatelů takového domu. V tom všem vám opět pomůže Ferda - finanční poradce v roli servisního technika.

Jistě bych mohl pokračovat ve výčtu dalších Ferdových pracovních náplní. Pamatujte si ale jednu, z mého pohledu tu nejdůležitější a nejkrásnější: Až potkáte toho svého pravého Ferdu a začnete s ním spolupracovat, pak zjistíte, že se nestal jen vaším finančním poradcem, ale také rodinným přítelem, se kterým se budete rádi potkávat.

Josef Uchytil

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK