Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Finanční klaun roku

Minulý týden jsme ocenili největší finanční průšvihy roku 2007. Dnes se dostáváme ke zvláštní ceně „Finanční klaun roku“. Cenu symbolicky posíláme do Birminghamu, stát Alabama, kde žije bankéř jménem John Norris, ředitel oddělení „wealth management“ z Oakworth Capital Bank.

Server CNN Money jej nedávno v článku o cenách potravin citoval takto: „Mnoho základních potravin jde s cenami nahoru a mléčné výrobky doslova letí skrze strop.“ A teď pozor, perla: „Norris uvedl, že snížil spotřebu mléka svých dětí na jednu sklenici večer,“ píše server.

„Spotřebu mléka jsem v naší domácnosti snížil proto, abych mohl jezdit autem,“ tvrdí dále pan Norris v souvislosti s cenami benzínu rostoucími až ke třem dolarům za galon, tj. 14,60 Kč za litr.

Takže pozor, nastává čas pro zábavný ekonomický silvestrovský kvíz. Která z odpovědí je pravdivá?

  1. Amerika je již nyní v hluboké krizi, ředitelé oddělení „wealth management“ jsou na tom tak bídně, že musejí šetřit na mléku pro děti;
  2. V den výplaty se u Norrisů provádí tradiční cvik zvaný „stojka“, kdy manžel vyklopí celý příjem a dostane kapesné ve výši minimální mzdy na provoz celé domácnosti;
  3. Pan Norris je ztělesněním zásady „kovářova kobyla chodí bosa“ a potřeboval by dobrého finančního poradce;
  4. Pan Norris dojíždí do práce tankem M1 Abrams, kde samotné nastartování turbínového motoru spotřebuje 11 galonů paliva;
  5. Pan Norris je mormon tradičního ražení s dvaceti manželkami a šedesáti dětmi – pak by bylo jasné, že mléko jde do peněz;
  6. Jde o silvestrovský vtip.

Nápověda: odpovědi 5 a 6 nebudou správně, protože polygamie je v USA již dávno zakázána a John Norris je reálná postava.

Redakce čtenářům:

Děkujeme za vaši přízeň v roce 2007 a přejeme úspěšný rok 2008. A ještě posledních pár řádek v tomto roce... Od ledna posilují náš redakční tým dva zkušení ekonomičtí novináři - Světlana Rysková a František Mašek. Oba dosud působili v týdeníku Ekonom. Těšíme se, že pro vás budeme společně připravovat stále zajímavější čtení. Řešení silvestrovského kvízu i jakékoli dotazy či náměty nám prosím posílejte na adresu redakce@finmag.cz.

Komentáře čtenářů:

"No to je jasné, pan Norris je přece známý sběratel tanků. V New York Times z 27.12.2006 je na straně 29 sloupek s jeho fotografií, kde v přítomnosti synovce V. Kalvody pořádá zahradní slavnost u příležitosti zakoupení již 6 drobečka do své pancéřové sbírky. Kromě toho, to asi nevíte, Vítek Kalvoda má sestřenici jménem Norrisová. Vůbec se nedivím, že svůj ukazatel nákladovosti konstrukce pojmenoval T.A.N.K.
"
Pavel Hanzl, Fincentrum

"Musím říct, že poslední letošní článeček mě pobavil. Ačkoli jsou všechny možné odpovědi úsměvné, žádná z nich není nereálná, tedy až na tu polygamii. Já osobně se přimlouvám za řešení č. 2 nebo č. 4. Ty mi k panu Norrisovi „sedí“ nejvíce. Přeji celé redakci poklidného prožití poslední letošní noci a zároveň vše nejlepší do nadcházejícího roku 2008."
Marek Hajn, Partners

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK