Chytré čtení na víkend – Paříž nám nezůstane navždy
„Navždy nám zůstane Paříž,“ konejší Humphrey Bogart na konci Casablancy Ingrid Bergmanovou – a jak už to lidé v podobných situacích dělají, kecá. Donald Trump totiž 1. června oznámil budoucí odstoupení USA od dohody z Paříže z roku 2015, kde se dvě stovky zemí dobraly kompromisu ohledně boje s klimatickými změnami. Paříž nám tedy navždy nejspíš nezůstane – proč?

Krásný víkend za celou redakci přeje,
Michal Kašpárek
Uhlobaron Trump

Rozhodnutí zasazuje do kontextu Pavel Jégl. Zpochybňuje Trumpovu mantru „jobs, jobs, jobs“: v energetickém sektoru založeném na uhlí pracuje jen 160 tisíc Američanů, čtyřikrát méně, než kolik se jich živí produkcí obnovitelné energie. Na druhou stran, podstatná část republikánských voličů považuje změny klimatu za čínsko-demokratický hoax – tak proč z tohohle přesvědčení nevymáčknout body?

Finmag.cz  (5 minut čtení)
Pittsburgh a uhlí? Bejvávalo

„Zvolili mě, abych bránil zájmy Pittsburghu, ne Paříže,“ zdůvodnil svůj krok Trump. Má to ale dva háčky. Za prvé, v Pittsburgu vyhrála třemi čtvrtinami hlasů Hillary Clintonová. Za druhé a především: pittsburghská ekonomika už třicet let nestojí na uhlí, ale na službách, vědě, výzkumu a sektoru obnovitelné energie, ve kterém tu pracuje třináct tisíc lidí.

NYTimes.com  (6 minut)
Časopis FINMAG
  • Rozhovory, reportáže, byznysplány, komentáře
  • 88 stran inspirativního čtení za 294 korun na rok.
  • Digitální archiv, mobilní verze pro Apple a Android.
Předplatit FINMAG
Jak kapitalismus zplodil uhlí

Do třetice uhlí: pro změnu recenze a shrnutí knihy Fossil Capital, dokumentující vítězství uhlí nad alternativními zdroji energie v devatenáctém století.

A2larm.cz  (8 minut)
Slušní lidé na Facebooku

Čí facebookové příspěvky lajkují uživatelé, kteří zároveň lajkují příspěvky brněnské náckovské bojůvky Slušní lidé? Na to se podíval datový analytik Josef Šlerka. Gratulujeme Václavu Klausovi mladšímu k hezké bronzové medaili a věříme, že příště už Tomia Okamuru dá.

DataBoutique.cz  (11 minut)
Kdo je to uprchlík

Dnešní zvláštní sluníčkářské vydání newsletteru se hodí zakončit dojemnou audiovizuální klikačkou o válečných uprchlících ze Sýrie.

searchingforsyria.org  (10 minut, 20 ml slziček)
Copyright © 2017 FINMAG, všechna práva vyhrazena.

Finmag
Türkova 2319/5b
Prague 149 00
Czech Republic

Naše emailová adresa je:
redakce@finmag.cz