Chytré čtení na víkend – Proč máme Google a Facebook? Kvůli regulaci!
Milé čtenářky, milí čtenáři,

pomohli byste atentátu na tyrana, i kdybyste tím ohrozili životy svých blízkých? Také o tom můžete přemýšlet s chytrým čtením na víkend od redakce Finmagu.

Radostnější životní volby přeje
Michal Kašpárek
Fidgety baví celý svět, jejich vynálezkyně se sotva protlouká

Je to taková blbost k ničemu, malá hračka, kterou můžete roztočit mezi prsty, když nevíte coby – jenže lidé se právě do takové blbosti hromadně zbláznili a koupili jich už několik desítek milionů. Floridská vynálezkyně Catherine Hettingerová, která „fidget“ v devadesátých letech vymyslela a patentovala, by tedy mohla být úžasně bohatá, kdyby… kdyby jí v roce 2005 nechybělo 400 dolarů na prodloužení patentu. Teď se pokouší o podnikatelský comeback na Kickstaretu.

TheGuardian.com  (6 minut)
Tomio Okamura: Já a rasista? Zkuste si žít se šikmýma očima!

Junioři z The Student Times po půl roce od legendárního rozhovoru s Andrejem Babišem („koupím si, co budu chtít, to není váš problém“) zamířili prak na dalšího Goliáše, který jim o sobě řekl víc, než kolik asi chtěl.

student.e15.cz  (20 minut)
Časopis FINMAG
  • Rozhovory, reportáže, byznysplány, komentáře
  • 88 stran inspirativního čtení za 294 korun na rok.
  • Digitální archiv, mobilní verze pro Apple a Android.
Předplatit FINMAG
Proč máme Google a Facebook? Protože jsme střihli křídla Microsoftu

Ekonom Luigi Zingales (jeden jeho článek najdete i v archivu Finmagu) na krátkém videu obhajuje myšlenku, že někdejší startupy Google a Facebook dostaly šanci růst i tím, jak Spojené státy a Evropská unie zabránily Microsoftu dosáhnout monopolu.

ProMarket.org  (4 minuty)
Čeští bohatýři bojující v Donbasu: Tady je větší demokracie než u vás

Krásný rozhovor s krásnými lidmi, kteří odjeli na východ Ukrajiny bojovat za proruské separatisty. „Já bych je dusil daleko víc. Teď už se to trošku zpřísnilo, ale dřív tady byla skutečně anarchie. Ne destruktivní, ale hipísovská. Lidi si můžou řikat co chtěj, mě to teda sere,“ říká jeden z rozených liberálních demokratů s vizáží Josefa Švejka.

iDnes.cz  (13 minut)
Našlo by se v Česku znovu 800 pomocníků pro zabití Heydricha?

Zaslouží si Karel Čurda a Vlastimil Moravec, kteří pomohli nacistickým vyšetřovatelům najít úkryt hledaných parašutistů, opovržení, nebo spíš soucit? Článek Ivany Svobodové je nabitý morálními dilematy, jak se ostatně dá od textu k 75. atentátu na Reinharda Heydricha čekat.

Respekt.cz  (15 minut)
Copyright © 2017 FINMAG, všechna práva vyhrazena.

Finmag
Türkova 2319/5b
Prague 149 00
Czech Republic

Naše emailová adresa je:
redakce@finmag.cz