P.S.: Jak zatočit s chudobou
Vážení čtenáři, vážené čtenářky,

protože jste měli už jedenáct možností si tento newsletter odhlásit, ale pořád jste to neudělali, usuzuji, že se těšíte na další páteční porci chytrého čtení. Tady ji máte.

S přáním krásného prodlouženého víkendu,
Michal Kašpárek
Jak zatočit s chudobou. Zn. LEVNĚ

„Náklady na vykořenění chudoby by na základě nejnovějších dostupných dat vyšly na méně než sto miliard dolarů,“ počítá Bjørn Lomborg. Svět přitom ročně vynakládá na rozvojovou pomoc o čtyřicet miliard víc. Kde podle Lomborga děláme chybu?

Přečíst na Finmagu  (5 minut)
Srážka pixelů

Provozovatelé sociální sítě Reddit nadělili uživatelům dárek: plátno. Obří bílou bitmapu, ve které mohl každý obarvovat pixely – ale jen jeden za několik minut. Začal tak fascinující pokus s koordinací tisíců lidí, na jehož konci je plátno pokryté spoustou malůvek. Nechybí česká vlajka, zato tam kupodivu nenajdete hákový kříž.

Přečíst na Sudoscriptu  (12 minut, střední úroveň angličtiny)
Časopis FINMAG
  • Rozhovory, reportáže, byznysplány, komentáře
  • 76 stran inspirativního čtení za 294 korun na rok.
  • Digitální archiv, mobilní verze pro Apple a Android.
Předplatit FINMAG
Modrá velryba z temného webu nepřiplula

Pokud jste po přečtení zpráv o sebevražedné hře Modrá velryba zatrhli svým dětem internet, klidně jim ho zase povolte. Michal Zlatkovský vnáší světlo do hoaxu šířeného policií a přitom vysvětluje, cože to je ten temný web, na kterém se to hemží drogami a padělky dokladů.

Přečíst na Českém rozhlase  (3 minuty)
Proč jsem daroval ledvinu cizímu člověku (a proč byste to měli udělat taky)

Světci chodí mezi námi. Jedním z nich je Dylan Matthews, který otevřeně popisuje, co všechno obnáší darování ledviny, a co ho k takovému kroku vedlo, i když ji nepotřeboval nikdo z jeho blízkých.

Přečíst na Vox.com  (18 minut, střední úroveň angličtiny)
Deprese přichází, když o sebe nedbáš

Český rozhlas tento týden odvysílal třídílný seriál intimních zpovědí lidí trpících depresí. První byl filmový kritik Kamil Fila, který čelí nečekanému problému: na nemoc mu zabírají pouze prášky, které ho citově otupují. „Někdy s tím mám problém u filmů, do kterých se potřebuješ vcítit. Nejsem si jistý, jestli je ten film blbý, nebo to jenom necítím. Musím na to pak přicházet složitějším způsobem. Buď to vidím podruhé, nebo se ptám lidí, jak se cítili. Komplikuje to povolání.“

Přečíst nebo poslechnout na Českém rozhlase  (odkazy 15 minut, další díly v postranních boxech)
Copyright © 2017 FINMAG, všechna práva vyhrazena.

Finmag
Türkova 2319/5b
Prague 149 00
Czech Republic

Naše emailová adresa je:
redakce@finmag.cz