PS: Spi sladce, moderní Turecko
Vážení a milí čtenáři a čtenářky Finmagu,

dočkali jste se další páteční porce čtení, které ve Vás zanechá stopu.
Za celou redakci krásný víkend přeje,
Michal Kašpárek, šéfredaktor
Co potřebujete vědět o panu Orwellovi

Když publicista Stanislav Biler zrovna nezpůsobuje mediální válku mezi blanenskými a brněnskými politiky (kdo se nechytáte, googlujte „nicota, deprese a prázdnota“), vzpomíná na Finmagu na svého oblíbeného spisovatele. „Orwell si všímal, že je většina lidí zcela netečná vůči faktům a reálným informacím. Víceméně jen kopírují dominantní názory své doby. Většina našich znalostí totiž, podle Orwella, nestojí na vlastním uvažování, ale na autoritativních tvrzeních druhých.“

Přečíst na Finmagu: první díl , druhý díl  (dohromady 2000 slov, 10 minut čtení)
Dřív jsme Beatles poslouchali, teď brouky jíme

Centrální uměleckou formou v americké kultuře přestala být hudba – a stalo se jí jídlo. Je o tom aspoň přesvědčený Tyler Cowen, ekonom, blogger a autor nové kontroverzní knihy Complacent Class. Gastronomie se na rozdíl od muziky rychle vyvíjí („většina nejprodávanějších alb devadesátých let by mohla vyjít i dnes a zněla by současně“), zároveň je ale na rozdíl od ní bez šance proměnit společnost. Krátký sloupek nabitý nápaditými postřehy.

Přečíst na Bloombergu  (1000 slov, 5 minut čtení, střední úroveň angličtiny)
Časopis FINMAG
  • Rozhovory, reportáže, byznysplány, komentáře
  • 76 stran inspirativního čtení za 294 korun na rok.
  • Digitální archiv, mobilní verze pro Apple a Android.
Předplatit FINMAG
Proč jako sociální měna funguje jídlo a ne hudba

Na svém blogu se Cowen ještě dělí o navazující mail od čtenáře: „Přehled o hudbě byl vždy jistou formou sociální měny. Mohli jste si za něj koupit přístup do vybrané společnosti, ale nabývali jste ho obtížně. To se [s příchodem internetu] změnilo. Jmenujte mi jakoukoliv obskurní skupinu a za pár hodin na ní budu expert.“ Teď takhle funguje gastronomie: zatímco kultovní muziku si stáhnete raz dva, do kultovního bistra musíte vystát 90minutovou frontu.

Přečíst na Marginal Revolution  (400 slov, 2 minuty čtení, střední úřoveň angličtiny)
Jak technologie mění práci Lékařů bez hranic?

Víc, než byste možná řekli: lékaři poskytující zdravotní pomoc v chudých a válkou zdecimovaných zemích využívají drony, telediagnostiku i mapy kolektivně vytvářené dobrovolníky.

Přečíst na Info.cz  (2000 slov, 10 minut čtení)
RIP Turecko (1921-2017)

Víkendovým referendem, ve kterém si Turci odhlasovali posílení pravomocí prezidenta, skončila podle Stevena A. Cooka celá jedna etapa moderní historie země. Ne že by to byla vždy ukázková liberální demokracie, opozice to v Turecku měla těžké vždycky. Teď se ale potvrzuje, že země prezidenta Recepa Erdogana má blíž Osmanské říši než modernímu tureckému státu 20. století.

Přečíst na Foreign Policy  (1800 slov, 9 minut čtení, střední úroveň angličtiny)
Copyright © 2017 FINMAG, všechna práva vyhrazena.

Finmag
Türkova 2319/5b
Prague 149 00
Czech Republic

Naše emailová adresa je:
redakce@finmag.cz