P.S.
Vážení a milí čtenáři a čtenářky Finmagu,

z druhého čísla našeho pravidelného pátečního newsletteru se tentokrát mimo jiné dozvíte, jaký převratný byznysplán měl Franz Kafka před tím, než nastoupil hákovat do pojišťovny, nebo v čem může být zrádná práce, která vám jde dobře od ruky a za kterou vás všichni chválí.
Vládnout s Babišem?

„Pokud někdo vyznává romantismus v politice, tak prosím, ale Babiše budou strany nejúčinněji kontrolovat, když s ním budou sedět ve vládě,“ radí šéfredaktor Respektu Erik Tabery politikům, kteří dnes spolupráci s ANO hlasitě odmítají, aby trochu zkrotli.

Tomu rázně oponuje Adam Drda v Bubínku Revolveru. Tabery prý navazuje na „na tradici kompromisnického kapitulantství, která se mazlavě táhne moderními českými dějinami. Její hojné doklady najdeme v publicistice druhé i třetí republiky a také třeba v argumentech lidí, kteří se za normalizace rozhodli, že se spustí s husákovským režimem.“

Nečekané zastání nakonec Tabery nachází u Apoleny Rychlíkové a Ondřeje Slačálka na levicovém webu A2larm: „Žádná demokracie nemůže přežít neustálé mobilizace za svou záchranu,“ píší.

Přečíst na webu Respektu  (1 200 slov, 6 minut čtení)

Přečíst v Revolver Revue (2 500 slov, 13 minut čtení)  

Přečíst na A2larmu (1 750 slov, 9 minut čtení)  

 
Všechno vám to vysvětlíme

Váš problém není, že máte málo informací, ale že mezi nimi nevidíte souvislosti. – To čtenářům a divákům vzkazuje stále větší počet vydavatelů médií, kteří chtějí víc než jen podat zprávu o aktuálním dění: chtějí je publiku vysvětlovat. Proti podobně arogantní žurnalistice se bouří Nathan J. Robinson. Vtipně upozorňuje na to, že pozice komentátorů bývá v médiích doživotní: můžou se ve svých analýzách i předpovědích šeredně plést, ale nikdo je za to nikdy nevyhodí. (Nabízí se samozřejmě námitka, že Robinsonův článek víc vysvětluje než informuje, a že pokud Robinson nemá pravdu, o místo taky nepřijde.)

Přečíst na Current Affairs (4 000 slov, 20 minut čtení) 
Časopis FINMAG
  • Rozhovory, reportáže, byznysplány, komentáře
  • 76 stran inspirativního čtení za 294 korun na rok.
  • Digitální archiv, mobilní verze pro Apple a Android.
Předplatit FINMAG
Co mi o time managementu nikdy neřekli

Psycholog Dalibor Špok varuje před nečekanými pastmi nastraženými na ty, kteří si vybírají životní priority: „Aktivity, které jsou nebezpečné pro můj úspěch, nepoznám podle toho, že jsou neužitečné nebo bez výsledku. Nejzáludnější jsou ty činnosti, které jsou dobré. Projekty, které mě lákají, nesou výsledky, jdou mi, mám z nich radost, druzí mě za ně chválí…“

Přečíst na blogu Mít vše hotovo (1 500 slov, 8 minut čtení)                                                   
Bez štěnic a s ramínkama: Kafka snil o průvodcích pro baťůžkáře

Než Franz Kafka napsal Proměnu a další dnes světoznámé povídky a romány, toužil pohodlně zbohatnout. Jeho plán byl tehdy podobně převratný jako nápady dnešních startupistů: Kafka a Max Brod na svých toulkách po Evropě vypozorovali, že cestovatelské bedekry nabízejí informace, které využije jen smetánka. Rozhodl se proto připravit průvodce pro turisty hledající hodně zážitků za málo peněz. Nápad, který předběhl dobu, ale nedotáhli do konce: báli se totiž, že když s pětistránkovým byznysplánem zajdou za nakladatelem, ukradne jim ho.

Přečíst na The Guardian (660 slov, 3 minuty čtení) 
                                         
Pavel Kohout o minulosti a střízlivění z komunismu

Jaké to je po letech slepé víry v komunismus prohlédnout a zjistit, že člověk sloužil krvavému podvodu? Na to vzpomíná 88letý dramatik a spisovatel Pavel Kohout v otevřeném rozhovoru s Barborou Tachecí.

Poslechnout v iRádiu  (50 minut poslechu) 
 
Copyright © 2017 FINMAG, všechna práva vyhrazena.

Finmag
Türkova 2319/5b
Prague 149 00
Czech Republic

Naše emailová adresa je:
redakce@finmag.cz
         Upravit údaje      Odhlásit newsletter