P.S.
Vážení a milí čtenáři a čtenářky Finmagu,

počínaje tímto pátkem Vám nabízíme novou službu: pravidelný týdenní newsletter s tipy na několik chytrých textů nebo podcastů o věcech, o kterých se zas tak často nepíše a nemluví. Rádi bychom, aby Vám „Pé-esko“ pomohlo pohodlně získat ještě lepší přehled o světě, který každý týden překvapuje nepřipravené.
Ví, jak porazit Zemana. Dramatik a matematik René Levínský zkoumá teorii vyjednávání (CZ)

Proč lze jména významných rabínů najít zašifrovaná nejen v Tóře, ale i ve Zločinu a trestu? Jaká je nejlepší strategie pro eliminaci Miloše Zemana v prezidentské volbě? A proč se korpulentní lidé chovají v různých hrách víc týmově než ti hubení? O tom s Vladimírem Ševelou mluví vědec a dramatik René Levínský (alias Helmut Kuhl, Samuel Königgratz nebo Leo Egerstein). Na Nové scéně Národního divadla můžete zhlédnout jeho poslední hru Dotkni se vesmíru a pokračuj, reprízy jsou naplánované až do května.

Přečtěte si na Ihned.cz
(2 700 slov, 15 minut čtení)
Nečekané dopady samořiditelných aut (EN) 

Že auta řízená umělou inteligencí připraví řidiče z povolání o chleba, o tom je slyšet ze všech stran. Před méně nápaditými možnými dopady převratné technologie varuje podnikatel a profesor robotiky Rodney Brooks. V současnosti musí například chodci počítat s tím, že když nečekaně vkročí mimo přechod do vozovky, může je to stát život. Jenomže co když místo chybujících lidí začnou řídit neomylné počítače, pro které je bezpečnost vždy na prvním místě? Těžko to může skončit jinak než neustálým blokováním dopravy. A to není zdaleka všechno.

Přečtěte si na Rodney Brooks
(5 600 slov, 30 minut čtení, úroveň angličtiny: středně obtížná)
Je Izrael opravdu Silicon Valley? (CZ) 

Odkud se bere podnikavost Izraelců? Jak vypadá místní startupová scéna? Je klíčem k jejímu mezinárodnímu úspěchu všudypřítomná „davka“, chuť dát to nepřátelům pořádně sežrat? Kde v Tel Avivu hledat obchodní kontakty a kde pracovat?

Na to všechno hledá odpověď Dalibor Pulkert v reportáži ze Zeleného města, plné odkazů na další zdroje.

Přečtěte si na Czech Crunch

(2 500 slov, 13 minut čtení)                                                                               
50 věcí, které stvořily ekonomiku (EN) 

Kontejner. Beton. Čárový kód. Známý „ekonom v civilu“ Tim Harford připravil pro BBC rozhlasový seriál o docela nenápadných věcech, bez kterých by nemohla fungovat globální ekonomika. Kdo Harforda zná, ví, co čekat: žádné prázdné vykecávání a spoustu zajímavých informací, které poslouží jako konverzační munice. Nejenom v supermarketu.

Poslechněte si na BBC
(zatím 11 pořadů po 8 minutách, úroveň angličtiny: jednoduchá)
                                                             
Trumponomika: Dobrá pro byznys, špatná pro trh (CZ) 

Trumpova průmyslová politika nebude prospívat trhu, ale byznysu. Možná se vám zdá, že to je slovíčkaření, ve skutečnosti jde ale o zásadní rozdíl. Politika ve prospěch byznysu zvýhodňuje stávající společnosti na úkor budoucích generací. Politika ve prospěch trhu upřednostňuje podmínky zajišťující vyrovnané příležitosti pro všechny firmy,“ píše italsko-americký ekonom Luigi Zingales v jedovatém, ale důležitém komentáři.

Přečtěte si na Finmagu
(800 slov, 4 minuty čtení)      
Copyright © 2017 FINMAG, všechna práva vyhrazena.

Finmag
Türkova 2319/5b
Prague 149 00
Czech Republic

Naše emailová adresa je:
redakce@finmag.cz
         Upravit údaje      Odhlásit newsletter