Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tak už asi jen pěknou písničku

Michal Kašpárek | 21. 2. 2021 | Vstoupit do diskuze

Ne že si ji pustíte z YouTube, uhlíková stopa streamovaného videa je překvapivě velká a na mrtvé planetě není muzika. Plus čtení na víkend.

Tak už asi jen pěknou písničku

Zdroj: Shutterstock.com

Začneme jednou provozní novinkou: v únoru jsem skončil jako editor papírového Finmagu i šéfredaktor webu. Bylo to bolestivé zvažování: na jedné straně mimořádný kolektiv autorů a autorek, na druhé straně sílící pocit, že mi po čtyřech letech dojíždí šťáva, že by moje úkoly potřebovaly někoho čerstvého a že by moje hlava naopak ocenila nové úkoly. Co bude s tímto newsletterem? Pojede dál, příště ještě já, následně už redakční kolečko, takže to budete mít pestré. Co bude se mnou? Budu psát (i pro Finmag) a editovat, jasno o konkrétních spolupracích budu mít do konce února.

„Ochota jednotlivce dodržovat opatření totiž roste s vidinou toho, že to dlouhodobě k něčemu bude,“ připomíná duo Bělíček&Šplíchal v komentáři nasáklém vší tísní tohoto týdne. Jakub Steiner mluví o přepisu společenské smlouvy.

Rodičovské okénko, také chmurné: Ludmila Hamplová varuje před podceňováním covidu u dětí plus nabízí praktické informace o příznacích Paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2 (fakt se to tak jmenuje).

Hudba

Žádná další best of 2020 už nejspíš nevyjdou, tak tedy zde jsou mé dlouhodobě oblíbené zdroje: Wejwar (top: Tantão e Os Fita, 박혜진 Park Hye Jin) a Quietus (zatím jsem neprozkoumával).

Anglicky

Ještě naposledy covid: Scott Alexander se vrátil a na jeho Substacku si můžete počíst třeba o tom, jak se to má s vitamínem D jako prevencí onemocnění. TLDR klasicky scottalexandrovské: Je to celé složitější!
 
Na Bloombergu píšou o Applu v éře Tima Cooka ve velmi širokých politických souvislostech. V Current Affairs taky pěkně zeširoka setřeli paměti Baracka Obamy i Obamu samotného.
 
Open Philanthropy Farm Animal Welfare Newsletter řeší, jak snížit cenu rostlinných náhražek masa.
 
Báječný Fall of Civilizations Podcast má nový díl: 200 minut o Incích. A poslední The Climate Question odhaluje, jak velkou uhlíkovou stopu mají cloudová úložiště či streamovací platformy. Velkou. To video k písničce většinou puštěné mít nemusíte.

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi