Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ústavní soud odstranil nespravedlnost. Volební zákon politici schválí, rybník si nevypustí

Pavel Jégl | 8. 2. 2021 | Vstoupit do diskuze – 37 komentářů

Ústavní soud udělal, co musel. Poslanci a senátoři mají času na úpravu a schválení volebního zákona víc než dost. Jen musí makat.

Ústavní soud odstranil nespravedlnost. Volební zákon politici schválí, rybník si nevypustí

Zdroj: Shutterstock

Jako kdyby nebylo dost trablí s koronavirem. Nad Českem se stahují další temná mračna. Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Pokud poslanci včas neschválí jeho novou podobu, nastane dosud nepoznaný chaos.

Jen považte, co bychom si počali bez Sněmovny?

„(...), takže pak už by neměl kdo zákon přijmout a dolní komoru parlamentu bychom už prostě neměli,“ varoval v ČT ústavní právník Jan Wintr. A korunu všemu nasazoval Andrej Babiš. Premiér v hysterické reakci obvinil Ústavní soud, že se ho snaží odstranit z politiky a prohlásil, že svým rozhodnutím „otřásl důvěrou v politický systém“.

Může snad důvěru v politický systém zbourat usnesení, které narovnává pravidla politické soutěže?

Pět měsíců a čtyři paragrafy

Právě to Ústavní soud udělal. Soudci (jedenáct z patnácti) se usnesli, že volby podle volebního zákona nejsou férové, protože nedodržují princip rovnosti hlasů a poměrného zastoupení, které jsou zakotveny v Ústavě.

Tato nerovnost je způsobena parametry použitými při D’Hondtově metodě přepočtu hlasů, podle níž se přidělují poslanecká křesla. Výsledkem je, že hlas voliče v malém kraji má menší váhu než hlas voliče v kraji větším.

To je nepopiratelné. ODS v Karlovarském kraji v roce 2017 nestačilo na mandát ani 8,8 procenta hlasů. Zato v Praze se poslanecké křeslo přidělovalo už za necelých pět procent. Komunisté je dostali za 4,6 procenta. Co víc, ANO podle zrušeného systému „nakoupilo“ jednoho poslance za necelých dvacet tisíc hlasů, zatímco STAN k tomu potřeboval víc než čtyřicet tisíc hlasů.

Výsledky voleb do Sněmovny 2017 bez použití d'Hondtovy metody

Strana

Počet případných mandátů bez d'Hondtovy metody

Skutečný výsledek sněmovních voleb 2017

ANO

63

78

ODS

24

25

Piráti

23

22

SPD

23

22

KSČM

17

15

ČSSD

16

15

KDU-ČSL

12

10

TOP 09

11

7

STAN

11

6

Zdroj: ČT

 

Za nefér prohlásil soud také aditivní kvorum pro koalice. To je podíl odevzdaných hlasů, které koalice musí získat, aby postoupila do sněmovny. Zatímco samostatné straně stačilo ve volbách pět procent (což zůstává), dvoučlenná koalice jich musela posbírat deset, tříčlenná patnáct... což soud ze zákona vyškrtl. K velké Babišově nevoli, protože tím zlepšil vyhlídky jeho konkurentů – menších stran i těch, které snáz vytvářejí koalice než ANO.

Obdobná kvora, která mají odstrašit od účelových koalic založených pouze s vidinou volebního zisku (obdoba sňatku za účelem zisku občanství) v některých zemích existují. Ale nikde nejsou tak vysoká jako v Česku, kde odrazují od koalic také blízké strany, které chtějí v parlamentu postupovat společně.

Suma sumárum, Ústavní soud uložil zástupcům lidu povinnost dát do souladu s ústavou paragrafy 48 až 51 volebního zákona, které proškrtal. Je k tomu snad zapotřebí vyvinout nějaký nadlidský výkon?

Věc se dá vyřešit například jiným přepočtem na mandáty uvnitř krajů a tím, že se nezavede žádný zvýšený práh pro koalice, anebo jen přiměřený – například sedm procent pro dvojkoalici, devět pro trojkoalici… A k tomu se už nedá vítězi žádný tučný bonus v podobě dalších křesel.

Není přitom sporu, že soud měl rozhodnout dřív. Připustil to i jeho předseda Pavel Rychetský, byť práci profesora Jana Filipa označil za „dokonalé dílo“. Nelze se prostě ubránit dojmu, že pan profesor mohl dílo dokončit dřív než za tři roky, aniž by ho „zfušoval“.

Kapři si rybník nevypustí

Jsou ale opravdu zákonodárci v časové tísni? Pravda, musí dohodnout dva obtížné kompromisy. Na změně volebního zákona se navíc musí dohodnout většina ve Sněmovně i v Senátu. Kompromis musí hledat koaliční strany, které ovládají Sněmovnu, i opoziční, které kontrolují Senát, a také malé strany se stranami velkými.

Nepřekonatelný problém? Do parlamentních prázdnin zbývá pět měsíců, do voleb, ve kterých se volí Sněmovna a třetina Senátu, devět.

Stíhačka
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Stihne se novela volebního zákona schválit včas?

Můžeme si pomoci srovnáním: Když koncem srpna 1992 podepsali Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodu o rozdělení Československa, měli zákonodárci čtyři měsíce na to, aby se dohodli nejen na nové Ústavě, ale také na změnách hromady zákonů, které byly pro samostatné Česko nezbytné.  

A co daňová reforma, kterou Babiš protlačil ve formě pozměňovacího návrhu k zákona? Sněmovna se na ní nakonec dohodla se Senátem během několika dnů, nemusela ho ani přehlasovat.

Samosebou, leccos se v politice může vléct. Andrej Babiš se třeba za půl roku nedokázal dohodnout na vzniku většinové vlády. Jenže nedohodl se proto, že se dohodnout nechtěl a dlouho také nemusel. Prezident mu žádnou uzávěrku nestanovil.

Teď je situace odlišná. Rozvrh je vykolíkován datem blížících se voleb. A protože kapři si rybník nevypustí, není proč se obávat, že strany se nedohodnou.

Zkušenosti ukazují, že obávat se můžeme pouze těch, kteří se nakonec do Sněmovny dostanou.

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 37 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Krejčí | 8. 2. 2021 12:31

Autorův optimismus nesdílím. Politika je boj o moc, nikoli o spravedlnost. Dohoda, kvůli které přijdete o moc, je horší, než dohoda, kvůli které ČR přijde o spravedlnost. Horečnaté vyjádření všech stran, že se "musí dohodnout" je jasným znamením, že nikdo nechce mít černého Petra "nedohodáře" v rukou, ale dohodnout se nikdo nechce (jinak by to nevyhlašoval, je to samozřejmé).

Druhá důležitá okolnost je, že tzv. geniální autoři Ústavy vůbec nemysleli na situace, kdy bude jejich výtvor regulovat aktéry jako je Zeman (nebo třeba Láska s Polčákem, aby to bylo fér). Pokud Zeman za posledních 7 let něco prokázal, tak to, že umí mistrně využívat hluchých míst v Ústavě a zákonech. ÚS mu právě "vyhlušil" podstatnou část voleb, jakožto nejdůležitější části dělby moci a myslet si, že Zeman s tím nic nevymyslí, je nadmíru optimistické. Systém je teď defaultně nastaven tak, že když se nepodaří nic přijmout, bude vládnout Babiš bez sněmovny, nebo pokud by ho to poškodilo, tak může vždycky odstoupit a novou vládu (celou) jmenuje Zeman. Tzn. tito pánové můžou máloco ztratit. Výborná situace pro ostatní strany k vyjednávání - děkujeme, slavný soude.

A vposledku - Rychetský je socan, Filip udělal kariéru mimo akademii také za socanů. 17 let vyhrávali jejich političtí souputníci podle zrušených paragrafů volby a moc se jim to hodilo do krámu. To nemají ti dva pánové ani trochu studu, aby se aspoň tvářili, že s tím nemají nic moc společného, pouze hlasovali na velkém senátě? Dovedete si představit, že by Babiš za 15 let rušil slavnostně dotace do bionafty jako největší zlo, protože by zrovna přestaly sypat jeho firmám?

+13
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Martin Doležal | 9. 2. 2021 11:34

Máte pravdu, v současné době je změna neproveditelná. většina populace chce mít své kohoutí zápasy, a nestojí o radikální změnu parametrů politické soutěže. Protože pak by náhodou mohlo dojít i na velkou změnu fungování státní správy. A většina lidí se bojí, že by jim někdo mohl omezit jejich "sociální jistoty", nebo dokonce vyžadovat plnění práva.

Tak to prostě beru jako divadlo, které mi naštěstí vážně nekomplikuje podnikání a život. Důležité je nebrat českou politiku vážně.

-4
+
-