Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vejdou dva filozofové, psychometrik, matematik, virolog a astronom do baru...

Michal Kašpárek | 1. 2. 2021 | Vstoupit do diskuze

... a barman se zeptá „Kašpárek měl zase trápení s titulkem k výběru čtení, co?“

Vejdou dva filozofové, psychometrik, matematik, virolog a astronom do baru...

Zdroj: Shutterstock.com

Nutnost: podcastové medailony Joea Bidena a Kamaly Harrisové od Matěje Schneidera. Hodí se poslechnout, než budete plašit před novou komunistickou Amerikou. Doplnit můžete Matějovým článkem na Finmagu.

Vojta Pišl se vyptává psychometrika Hynka Cíglera na to, jakým postupem nejlépe prosévat uchazeče o studium. A jestli to vůbec dělat.

David Klimeš nevěří na další zpřísňování, nýbrž na masivní testování.

Dušan Polanský zábavně a srozumitelně vysvětluje bayesovskou teorii pravděpodobnosti: teoriepraxe.

Anglicky

Další velký rozhovor ve Spiegelu, Rafaela von Bredowová a Veronika Hackenbrochová zpovídají virologa Christiana Drostena. Ten se mimo jiné obává zběsilého uvolňování po proočkování nejstarších, varuje před neblahými důsledky pro ostatní.

V prosinci zemřel filozof James R. Flynn, který vypozoroval, že si generace za generací vede v IQ testech lépe a lépe (viz Flynnův efekt). Nekrolog v NYT vypráví o osudu plném ohmatávání hranic, co je ještě od vědce etické zkoumat a říkat.

Podle astronom Aviho Loeba, který opravdu není žádným Erichem von Dänikenem, by první zpozorovaný mezihvězdný objekt ʻOumuamua mohl být uměle vytvořeným solárním plavidlem. Argumenty z jeho nové knihy stručně v New Statesman, obsáhle v podcastu Mindscape. O nějaké mimozemšťany tady nakonec nejde – spousta zajímavých poznatků o životu, vesmíru, technologiích nebo (opět) statistice.

Lola Seatonová ještě v New Statesman připomíná život a dílo filozofa Marka Fishera.

Dezinformace, koronavirus
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi