Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Michal Kašpárek | 25. 1. 2021 | Vstoupit do diskuze

Make the twenties roaring again.

Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Zdroj: Shutterstock.com

Honza Kašpárek píše o dlouhodobých následcích covidu. Petr Pospíchal dále na DR navrhuje vyhlásit den obětí pandemie.

Dotřetice od Patočků: Fatima Rahimi vzpomíná na dětství v azylovém táboře a vysvětluje, k čemu by bývali dobří interkulturní pracovníci. Zřízení téhle funkce brněnským magistrátem před třemi lety vyvolalo v očekávatelných kruzích očekávatelnou paniku, přitom má patrně opačný účinek, než jaký odhadují kritici: pomáhá cizincům začlenit se, například tím, že děti budou chodit do školy, ne s rodiči po úřadech tlumočit.

Jan Kulveit přináší různé špatné zprávy, jednak o long covidu, jednak o nových mutacích. Průzračné: „Hardware, na kterém ten výpočet běží, jsou pochopitelně nakažení lidé. Průšvih je, že těch za poslední řadu měsíců bylo hodně. Velký počet nakažených proto nemá jen ten přímý špatný důsledek, že je více lidí nemocných, a více lidí zemře, ale i nepřímý špatný důsledek, že virus má více pokusů uhodnout hesla. Podle preprintů a už i recenzovaných článků se zdá, že SARS-CoV-2 se několik takových hesel uhodnout podařilo, některé asi dokonce opakovaně. Není důvod si myslet, že nepřijdou další.“

Doba je tak zlá, že musím jako hlas rozumu linkovat Stárnoucí mileniálydíl o cancel culture je to nejstřízlivější, co jsem k hashtagům #Ludwig #Kukal #Tožička slyšel.

Anglicky

Kyle Chayka o vyhledávání nudy a poptávání prázdnoty.

Ještě jednou NYT: jak se vedení Twitteru rozhodovalo, co s Trumpem.

Se zpožděním jsem si užil rozhovor Spiegelu s Özlem Türeciovou and Uğurem Şahinem, zakladateli BioNTech. Zdaleka nejen o covidu.

A mimochodem, jen co vypršela práva k Velkému Gatsbymu, tvůrci Planet Money ho načetli jako čtyřapůlhodinový speciál podcastu. A jako na zavolanou se ke klasice vrací i pořad In Our Time BBC.

Dezinformace, koronavirus

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi