Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vypněte toho Trumpa někdo

Petr Němec | 7. 1. 2021 | Vstoupit do diskuze – 13 komentářů

Když v povolebním projevu začal Donald Trump zpochybňovat regulérnost voleb, některé televizní stanice ho vypínaly. „V rozjitřených Spojených státech to pomohlo zchladit hlavy,“ píše v aktuálním čísle Finmagu právník Petr Němec. Když včera Trumpovi příznivci vtrhli do Kongresu, ukázalo se, že to nestačilo. Text Petra Němce odemykáme.

Vypněte toho Trumpa někdo

Zdroj: Profimedia. Trumpovi příznivci dobyli Kapitol

Vypnutí povolebního projevu Donalda Trumpa některými americkými televizními stanicemi po necelé minutě od začátku, bezprostředně po Trumpově neurčitém žalování na volební podvody, vzbudilo rozruch. Byla to cenzura? Těžko říct. Například skutečnost, že soukromé televize stoply projev ze své vlastní vůle, aniž jeho odvysíláním riskovaly postih, vylučuje ty definice cenzury, které ji označují jako přímý nebo nepřímý zásah státu.

Proto bych se oprostil od pojmu cenzura. Za prvé má pejorativní nádech a za druhé libovolný problém vždycky posune do nikdy nekončící debaty o svobodě slova. Pokládám si tedy jinou otázku. Bylo to dobře, nebo špatně, že americké televizní stanice projev utnuly?

Dezinformace, koronavirus

Jiná situace

Myslím, že v daný moment a za daných okolností to dobře opravdu bylo. Spojené státy v těch dnech žily v obavách z násilných protestů zklamaných voličů, ať už jednoho, nebo druhého kandidáta. V tom horším případě i ze střetů mezi oběma tábory. Mluvilo se občas i o strachu z občanské války. Ta slova mi zněla jako z úplně jiného světa.

Spojené státy jsou země s největším počtem střelných zbraní na obyvatele: 120 zbraní na 100 lidí včetně dětí. V druhém Jemenu to je 53, v Česku necelých 13 zbraní na 100 obyvatel.

Finmag v novém!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.


Kultura zbraní je v USA velmi silná. Právo na zbraň občanům garantuje druhý dodatek ústavy, aby mohli v případě nutnosti svrhnout vládu, která by jim brala základní svobody a kterou by nebylo možné odstranit demokratickým procesem. Jinými slovy, je to praktičtější vyjádření práva na odpor, které garantuje ústavní pořádek České republiky.

Pokud si tedy vezmeme prozbrojenou společnost s tradicí držení zbraní, odůvodněnou bojem proti případné tyranii, rozdmýcháme její emoce předvolebním bojem a pak jeden z kandidátů na prezidenta začne svým příznivcům lhát o tom, že ve skutečnosti vyhrál volby on a že protikandidát zaútočil na podstatu demokracie volebním podvodem, je to krajně výbušná směs.

Nebuďte slušnej

Dilema, jestli Trumpův projev vypnout, či nikoliv, musíme zasadit do těchto kulis. Soukromé televizní stanice nemají povinnost odevzdaně šířit lži. I média můžou posloužit jako zbraň. Mají tedy právo se takovému zneužití bránit.

Americké televizní stanice se rozhodovaly správně. Byl to výjimečný zásah ve výjimečné době. Snaha vytvořit nějakou paralelu se situací v Česku je velmi ošemetná. U nás riskujeme maximálně útok důchodců ozbrojených holemi proti vlně migrantů nebo zákeřné ČSSD, která chce ukrást lithium.

Pokud má pravda vítězit, musí občas někdo zodpovědný vytáhnout lži kabel ze zásuvky. Pokoušet se o to vítězství gentlemanským stylem boje, mírovým protestem za zpěvu písní a alegorickými vozy může dopadnout zle. Pravda má právo nakopat lži zadek.

Petr Němec má svůj sloupek v každém čísle Finmagu. Digipředplatitelé mají přístup ke kompletnímu archivu časopisu.
Petr Němec

Petr Němec

* 1984. Ostravák. Absolvent práv na Masarykově univerzitě. Nyní pražská náplava. Advokát. Majitel australského ovčáka a řopíku. Suchar. Obdivovatel tvorby Hrabala, Skácela a Alizée. Web: www.akpetrnemec.cz, Twitter: @SemSuchar Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 13 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 7. 1. 2021 14:04

První otázka zní: Kdo má právo něco vypnout? To je otázka primárně vlastnická. Soukromá TV si může vysílat co chce. Pokud nechce vysílat Trumpa, je to její právo. Posluchači zase mají právo přestat jí poslouchat, když mají pocit, že jim filtruje informace, jinak řečeno cenzuruje.
Veřejnoprávní TV nemá právo něco takového udělat, protože všichni jsou násilím donuceni jí financovat. Měla by tedy přinášet objektivní informace celého spektra a přerušení projevu prezidenta je flagrantní porušení veřejnoprávnosti. Za něco takového by mělo být vyměněno vedení.

Druhá otázka zní: Bylo dobře, že to stanice stoply? To už je otázka výsostně ideologická. Nenávist socialistické části americké společnosti včetně naprosto neobjektivních medií byla tak vybuzená a její snaha zbavit se Trumpa za každou cenu tak intenzivní, že se zdá, že i volební podvody jim mohly připadat legitimní. Technicky to zřejmě bylo možné. Trumpovy protesty byly možná vedeny nešikovně a příliš teatrálně, ale mohou být oprávněné. Každopádně závěry pana Němce jsou vedeny z čistě levicových pozic a argumentace je zcela účelová. Strašení občanskou válkou je směšné. Zajímalo by mě, jak se pan Němec stavěl ke skutečnému násilí při nedávném černošském rabování a ničení majetku bílých, které americká levice vehementně podporovala a pokoušela se ho legitimizovat kampaní Black lives matter. Také mu to připadalo jako občanská válka. Němcova úvaha na téma "Pravda má právo nakopat lži zadek." je už jak z Rudého práva.

Článek odráží dlouhodobě zideologizovaný neomarxistický postoj vedení finmagu, který začal angažování soudruha Kašpárka do pozice šefredaktora.

+28
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Pavel Filip | 10. 1. 2021 03:22

Pravda je to, že Trump dluží stovky milionů dolarů. Splatnost je za několik let. Je to "pussy grabber". Provozovatel kasín. Přesvědčivě prohrál volby. Prohrál také desítky povolebních soudních sporů. Nikdy nedoložil volební podvody. Poštval ozbrojený dav na Kapitol. Jeho kamarádem byl Jeffrey Epstein.

-8
+
-