Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?

Michal Kašpárek | 26. 10. 2020 | Vstoupit do diskuze

Zatímco sledujete grafy, oligarchové a byrokrati pracují.

Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?

Zdroj: Shutterstock.com

Víte, že můžete být užiteční i jinak než předpovídáním počtu nakažených za dva týdny? Na Aktuálně vám prozradí, kde a jak. Nemocnice nepoptávají jen vzdělané zdravotníky, ale i nekvalifikovanou sílu, nouze o lidi není jen v nemocnicích a nakonec není nouze jen o lidi celé, ale i o krevní plazmu vyléčených z covidu.

Josef Šlerka a Martin Šmíd ukazují, jak kontraintuitivním tempem roste riziko, že bude na hromadné akci někdo covid+, s každým dalším účastníkem.

Důležité statistické ukazatele na jednom místě: v grafech Marka Lutonského na Živě.

Nekoukejte se do těch grafů ovšem moc dlouho, jsou i jiné důležité věci. Radek Kubala píše dosud nejobšírněji ze všech českých novinářů o tom, že společná zemědělská politika EU bude příštích sedm let nakonec mnohem méně zelená a mnohem více agrokorporátní. A české vnitro chce na velký úspěch s tutláním dat o pandemii navázat ještě větším tutláním dat.

Tereza Engelová na Hlídacím psu rozebírá, jestli jsou válečné reportérky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová opravdu attention whores, anebo jestli se zkrátka celý jejich obor neposunul k větší show. A Vojta Boháč se na Voxpotu vrací ke kolapsu nezávislých regionálních médií.

Anglicky

David Salisbury vysvětluje, proč si od vakcíny neslibovat návrat k normálu. Clare Wilsonová rozebírá možnost pravidelných plánovaných lockdownů.

Audio: pěkný díl In Our Time o Alanu Turingovi.

Dvě otázky, které vám nedávají spát: jak vnímají čínštinu Japonci a Korejci a podle jakých kritérií se řídila triáž pacientů – tedy rozhodování, čí život stojí za nasazení přístrojů a čí už jenom za šlehu oblbováků – v britských nemocnicích.

 

Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi