Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

V ošklivém klipu k nebeské hudbě

Michal Kašpárek | 19. 10. 2020 | Vstoupit do diskuze

Je rok 2000 a píšete článek na zdravotnický websajt? Radši si to po sobě přečtěte ještě jednou, ať za dvacet let nezaplníte nemocnice.

V ošklivém klipu k nebeské hudbě

Zdroj: Zdroj: Shutterstock.com

Sledujte Jana Kulveita, pokud to ještě neděláte – o covidu píše střízlivě jako málokdo, viz úterní status, a dobré u něj bývají i diskuze, viz tu středeční. Až půjdete ven, pokud to ještě děláte, berte v trafice nový papírový Finmag, mám tam s Kulveitem rozhovor, mnohem víc než o covidu je o jeho výzkumu umělé inteligence na Institutu budoucnosti lidstva. Jeho odpovědi mě zaujaly moc, zaujmou věřím i vás.

Nelítostné retrospektivy promarněného léta: pirátský poslanec Ondřej Profant přesvědčuje, že nás vláda ohrozila vědomě, a mezi podobnými výkřiky má vzácně argumentačně nabito. Daniel Zeman poskládal smolné album celebritních popíračů.

V roce 2000 v článku o starší chřipkové sezóně nedopatřením zařadíte americké počty obětí za větu vztahující se k Česku, takže to vypadá, že tu vybila skoro celé okresní město. Odtud se nešťastná záměna dostane do jiného článku, pak do semestrální práce, čtrnáct let nic – a pak se jí chopí hoaxeři. Ladka Mortkowitz kříží fact-checking a cyberpunkovou literaturu.

Hudba posiluje duši, proto hudební okénko a opět návrat do roku 2000: před dvaceti lety vydali Radiohead desku Kid A, miloval jsem ji na první poslech a miluju ji dodnes, ostatně letošek dal textům jako „We’re not scaremongering / this is really happening“ nebo „Everyone is so near / Everyone has got the fear“ novou významovou vrstvu. Jestli bylo jaro klipem It’s the End of the World as We Know It, podzim nabízí obrazy k Idioteque. Hezkým úvodem pro nové posluchače je vzpomínkový pořad Radia Wave, stárnoucího ze stanice pro mladé do stanice pro pamětníky.

Taky jsem nedávno zjistil, že hudební publicista Karel Veselý rozesílá newsletter s tipy na čtení a poslech a přes něj zase, že organizátoři hudebních cen Vinyla každý měsíc vybírají tipy na dobrá nová česká alba: zářísrpenčervenec a tak dále.

Anglicky

Průběžně aktualizovaný stav vývoje vakcín na webu NY Times, včetně vysvětlení různých fází a popisu nejslibnějších přípravků. Osobně se na očkování jako rychlou a definitivní spásu neupínám moc, důvody si s dovolením ještě pár dnů ponechám pro sólo článek, ale pokud potřebujete obsesivně refreshovat nějakou stránku, doporučuju spíš tuhle než počty pozitivních testů na MZCR.cz, stejně bychom měli chodit spát dřív než v jednu.

Tři medailony lidí, které rád čtu: Matt Levine má portrét v NY TimesEmily Osterová v BloomberguCory Doctorow ve Wired.

Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK