Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

24 hodin pádů civilizací a 24 minut toho, co je zrovna důležité

Michal Kašpárek | 5. 10. 2020 | Vstoupit do diskuze

Vedle podcastové nálože dále čtení o tom, co dělá nesmrtelný hit nesmrtelným hitem, o falešné dichotomii mezi záchranou životů a ekonomiky a o běhání po čtyřicítce.

24 hodin pádů civilizací a 24 minut toho, co je zrovna důležité

Zdroj: Zdroj: Shutterstock.com

Začneme netradičně audiem. Nechat se o důležitém dění brífovat z jediného zdroje samozřejmě z principu nedoporučuju – pokud ale opravdu nemůžete jinak, pak ovšem doporučuju podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12. O skvělé práci Lenky Kabrhelové et alii se přesvědčte v posledních třech dílech: o „švédské strategii“inkluzi na českých školách a ekologické katastrofě na Bečvě.

Několikaměsíční cestu Česka k současnému clusterfucku rekapituluje Jan Kašpárek. (Žádná přízeň.)

Pěkný týden na Finmagu, řekl bych. Matěj Schneider vysvětluje tóčo kolem jmenování nové americké nejvyšší soudkyně. Petr Vidomus recenzuje knihu o namibijských dětech, které vyrostly v Česku, ale doma nejsou nikde. A máme i užitečný překlad z Our World In Data: „V rozporu s přesvědčením o neslučitelnosti zdravotních a ekonomických zájmů vidíme, že země, které utrpěly nejzávažnější hospodářský propad (jako Peru, Španělsko a Velká Británie), vesměs patří mezi státy s nejvyšší úmrtností na covid-19.“

Jak datová analytika změnila a ještě změní fotbal? „Půjde se mnohem víc po efektivitě. Vidíme to na basketbalu, kde se najednou začalo střílet buď za dva body přímo zpod koše, nebo za tři body, ostatní střely úplně vymizely, protože z dat vyšly jako nejméně efektivní.“ (Takže víc gólů, ale z podobnějších situací?)

A co prozradila datová analytika – přesněji tedy už její interpretace – o tom, co dělá nesmrtelný hit nesmrtelným hitem? „Písně o sexu nebo o svádění se v oběhu udržují hůř, protože se k dětem a nejmladším teenagerům – s jejich skvělou pamětí – prostě tak snadno nedostanou.“ Česká popmusic se bohužel globálními zákonitostmi neřídí, „Zlato, pojď na to“ ani „Mám rád řeč těl a v kapse lubrikační gel“ nikam nezmizely.

Anglicky

Šéfredaktor Wired Nicholas Thompson se vyzpovídal ze své lásky k běhání. To dělá kdekdo. Ale nepamatuju takhle hezky zachycenou – po tréninkové, ale i po spirituální stránce – touhu běžce po překonání svých nejlepších časů. Thompsonovi se první maraton pod 2:30 povedl po dvaceti letech tréninku, ve čtyřiačtyřiceti.

Wired dál reportuje o problému s dvěma vakcinami na Covid: hůř zabírají u těch očkovaných, kteří mají v krvi protilátky po podobných virech způsobujících nachlazení. Což zní hůř, když se to nezarámuje globální nerovností: účinněji chrání obyvatele bohatých zemí než obyvatele zemí chudých.

Audiem jsme začali, audiem skončíme: po kompletních 24 hodinách Fall of Civilizations Podcast už vím, že moje doporučení v půlce poslechu před pár týdny nebylo unáhlené. Pečlivě vyrešeršované a hezky zprodukované příběhy vzestupů a pádů starých civilizací – berte. Nejtrýznivější: Velikonoční ostrov (6.). Nejpoučnější, pokud jste ve škole prospali starověk: Sumerové (8.). Nejvíc deep: Aztékové (9.).

Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK