Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co může Česko závidět varšavskému ghettu

Michal Kašpárek | 28. 9. 2020 | Vstoupit do diskuze

Dále: co může česká literatura závidět té světové a unikátní generační zkušenost ročníků plus minus 1984.

Co může Česko závidět varšavskému ghettu

Zdroj: Zdroj: Shutterstock.com

Vojtěch Blažek a Zdislava Pokorná se snažili zjistit, proč hygiena po půl roce příprav nestíhá (místy) trasovat kontakty nakažených, – a vyšla jim z toho freska paralyzované veřejné správy.

Cesta do zoufalství ale nezačala s nástupem téhle ani předchozí vlády: primář infekčního oddělení Státní slezské nemocnice Opava Petr Kümpel žaluje, jak nekoncepčně se od revoluce ruší lůžka na infekčních odděleních.

Vojtěch Pišl na Finmagu o koronavirových statistikách a proč k nim nebýt přehnaně nedůvěřiví.

Dost o covidu.

Anna Kárníková, stejný ročník jako já, popsala mou generační zkušenost jako nikdo před ní: „Pokud je nějaká generace skutečně uvízlá mezi dvěma světy, pak je to ta má. Naše sny o ekonomickém zajištění a vzestupu se zvládly naplnit, byť nijak hvězdně, protože ta skutečně nejzajímavější místa byla již zabraná, než jsme dorostli. Máme se dnes dostatečně dobře na to, abychom nebyli radikálně antisystémoví. Vycházíme v zásadě z pozitivního vnímání systému, který nám dlouho hrál — a v určitých ohledech i posud hraje — do karet.“

Přepis debaty Jana Bělíčka, Petra Fischera, Kláry Vlasákové, Jana M. Hellera a Ladislava Nagye nad anketou Salonu o nejlepší světové beletrii uplynulé dekády. Anketa byla podle mě tím nejpodstatnějším, co u nás k současné světové literatuře vyšlo, a pochopitelně slouží i jako seznam románů, které je dobré znát. Debata ji rozšiřuje třeba o porovnání s českou literární scénou.

Rozhlasová dokumentaristka Kristýna Břeská vytáhla do hor svého tátu a se zapnutým diktafonem se pokoušela řešit jejich vztah. Nevím, jestli je k tomu zapnutý diktafon nejlepší pomocník, ale ufuněný výsledek na mě zapůsobil: portrét muže, který má blok mluvit o svých citech a svém nitru a všechny přihrávky odkopává do podivného humoru. Pokud tenhle archetyp znáte, jako že nejspíš ano, nemusí vám být poslech příjemný.

Anglicky

O boji s tyfem ve Varšavském ghettu. Přes všechny běsy měli kliku: žádní odborníci, podle kterých je to jen průjmík, žádní mašíblové, kteří si nebudou umývat ruce, protože nejsou ovce.

Venkatesh Rao o internetu beefů – tedy o prostředí, ve kterém ostré výměny názorů nejsou prostředkem k nalezení čehosi společného, ale samy o sobě cílem.

Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK