Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zpomal, ovládni Togo a sbal svou sestřenici

Michal Kašpárek | 24. 8. 2020 | Vstoupit do diskuze

Jistě vás vždycky zajímalo, jak funguje švýcarský politický systém a čínské klávesnice.

Zpomal, ovládni Togo a sbal svou sestřenici

Zdroj: Shutterstock.com

„[M]oderní západní člověk většinou nechce zpomalení per se, ale jistou kontrolu nad svým časem, to, čemu francouzský filosof Henri Bergson říkal trvání. Mnoho z nás chce, aby aktivity v našich životech měly takové trvání, o kterém si myslíme, že je v časovém slova smyslu to nejlepší. Zpomalení je jen takové přitažlivé heslo, které se dostalo do veřejného diskurzu. Musíme se ptát, jestli skutečně zpomalit chceme, a pokud ano, co tím máme na mysli,“ píše Filip Vostal a mně to přijde jako touché.

Voxpot má našlápnuto: David Scharf vysvětluje, proč chtějí všichni rozbít Amazon, Jiří Krejčík přibližuje současnou indickou cestu k teokracii a Matěj Schneider sepsal stručnou historii označování amerických prezidentských kandidátů za duševně choré.

Na Finmagu pokračuje seriál Karolíny Kašparové o knihách, které zformovaly kulturní válku: nobelista John M. Coetzee a Disgrace.

Historička a etnoložka Markéta Křížová mluví v podcastu Kolaps o tom, jak byly české země navázané na otrokářský systém. Poslech vám doporučuju nikoliv proto, že bych si liboval ve vině bílého muže. Křížová otevírá spoustu bizarních pozapomenutých kapitol dějin, třeba diskuzi čerstvě nezávislého Československa o tom, jestli na sobě učinit závislým Togo a jestli bychom tím hned do startu nepodráždili velmoci.

Anglicky

Jak funguje švýcarský politický systém: část první, část druhá. Nikdy jste nečetli nic zajímavějšího o sjednocování začátku a konce školního roku v libovolné zemi.

Na Wait But Why jsem narazil na zábavný článek o matematice příbuzenských vztahů. TLDR: nejspíš jste se někdy ocicmávali se svým ne zas tak úplně vzdáleným bratrancem nebo sestřenicí, aniž jste o tom věděli.

A ještě jeden podcast: Radiolab o tom, jak naučili dřevní výpočetní techniku čínsky, když na znaky nestačila paměť počítačů ani rozlišení jehličkových tiskáren. Druhá půlka je o západních klávesnicích a taky wow.

Čtení na zbytek léta

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Téma čísla: Sex v roce 2020

Chceme to jako máma s tátou? Statistiky tvrdí, že mladí dnes mají míň sexu. Možná ale jen za sex nepovažují všecko, co kdysi jejich rodiče. Analýza Vojtěcha Pišla. • Monika Veselíková se ptá, jak lockdowny poznamenaly reálný sexbyznys v českých ulicích i privátech. • Michal Kašpárek o apkách, které z vás udělají pornstar samostatně výdělečně činnou. • Matouš Hrdina popisuje přeměnu Tinderu z aplikace, kde se rande domlouvá, na platformu, kde se rande děje. • Jak filmy zteplaly. Kamil Fila a story hollywoodského comingoutu.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK