Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Počínající komunitní přenos Pullmannova pohledu na minulý režim

Michal Kašpárek | 3. 8. 2020 | Vstoupit do diskuze – 15 komentářů

Diskuze mladých lidí o sporu mužů středního věku nad historickými zkušenostmi starých lidí, dále současné problémy starých lidí a nekrolog starého člověka.

Počínající komunitní přenos Pullmannova pohledu na minulý režim

Zdroj: Shutterstock.com

Medaili za nejduchapřítomnější příspěvek k přestřelce Michala Pullmanna a Michala Klímy o zkoumání a hodnocení minulého režimu získává, nepřekvapivě, politolog Pavel Barša. Překvapivé na tom pro mě je to, že nezvykle vystupuje jako centrist dad a přesvědčuje, že perspektivy obou gentlemanů jsou legitimní.

Pokud vás konflikt zaujal, doporučuju ještě společné články Jana Bělíčka a Pavla Šplíchala a mileniálské verze paktu Molotov-Ribbentrop, Apoleny Rychlíkové a Michaela Durčáka. Jedním z nemnoha Pullmannových kritků, kteří necupují slaměného panáka, je Martin Profant.

Dvakrát o starých lidech: Vojta Pišl na Finmagu přesvědčuje, že nemůžou za vaše posraný životy, ať volí kohokoliv – a není to žádná plytká moralitka, ale Vojtův klasicky důvtipně vyzdrojovaný text. Saša Uhlová začíná nový reportážní cyklus A2larmu Rok nula reportáží z Prahy, která se seniory nepočítá.

Klára Kubíčková tahá poznatky ze sociologa Petra Fučíka, který zkoumá střídavou péči. TL;DR: není to zlo a za to případné zlé u nás často může zle nastavený systém.

Na Finmagu jsme vydali překlad praktického průvodce po ne zcela intuitivní problematice uhlíkové stopy potravin.

Anglicky

A zase ten Bruno Maçães! V eseji o triumfu státu-civilizace se od úvah o tom, že by asi bylo vhodnější přemýšlet nad Čínou jako nad civilizací než jen státem, dostává k přemítání nad koncem snah o vývoz evropských hodnot. „Evropa možná byla přesvědčená, že buduje univerzální civilizaci. Ukázalo se, že nanejvýš buduje svou vlastní.“

Nekrolog amerického aktivisty Johna Lewise na Politico. Ten chlap byl ztělesněná druhá polovina 20. století.

Ošemetná věc: blog deset češtinářských oříšků pohledem cizince vás může šťouchnout do hluboké wikidíry, třeba k životnému a neživotnému rodu v různých jazycích. Ale od čeho jsou prázdniny a dovolená.

Čtení na zbytek léta

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Téma čísla: Sex v roce 2020

Chceme to jako máma s tátou? Statistiky tvrdí, že mladí dnes mají míň sexu. Možná ale jen za sex nepovažují všecko, co kdysi jejich rodiče. Analýza Vojtěcha Pišla. • Monika Veselíková se ptá, jak lockdowny poznamenaly reálný sexbyznys v českých ulicích i privátech. • Michal Kašpárek o apkách, které z vás udělají pornstar samostatně výdělečně činnou. • Matouš Hrdina popisuje přeměnu Tinderu z aplikace, kde se rande domlouvá, na platformu, kde se rande děje. • Jak filmy zteplaly. Kamil Fila a story hollywoodského comingoutu.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 15 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 3. 8. 2020 13:02

Možná by to šlo formulovat i trochu z jiného úhlu pohledu: "Zlo zůstává zlem i když jej podporuje či toleruje většina populace."
Bez ohledu na režim.

+8
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK