Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kde je mlíkař? A kde Scott Alexander?

Vedle dvou dlouhých textů o různých podobách cancel culture se dostane i na cyklojednosměrky, léčbu alkoholismu a unijní fond obnovy.

Zdroj: Shutterstock.com

Okénko podstatných aktualit opět obstarává David Klimeš: Proti všem. V Bruselu jsme dnes prohráli. Naštěstí. Naše zájmy hájili jiní.

Pravidelné dopravní okénko je i pravidelným datově-rozhlasovým okénkem: Praha chystá cykloobousměrky, Brno je ruší. Policie je považuje za nebezpečné, data ale ukazují opak.

Okénko s hejtem na chytrou karanténu: velikost fuckupu poznáte třeba podle toho, že z pátrání Sabiny Slonkové po jejím (ne)fungování vychází Andrej Babiš jako jeden ze schopnějších zúčastněných.

Pěkné povídání s psycholožkou Marií Funke o alternativní léčbě alkoholismu.

Do čtvrtka můžete na Vltavě rozposlouchat kanonický sci-fi román Den trifidů v podání Norberta Lichého (na další kapitoly máte času víc). Shodou okolností jsem si nedávno pořídil audioknihu: román je dobré znát, i když mi vedle novějších apokalyptických děl přišel poněkud vanilla, a z hlasu Lichého by mrazilo, i kdyby četl recept na banánový chlebíček.

Anglicky

Nathan J. Robinson oponuje Otevřenému dopisu za spravedlnost a otevřenou debatu. Má tam hodně „vy zase bijete černochy“ a osobní útoky na signatáře jsou déclassé, pořád jde ale o jedno z nejlepších čtení o cancel culture. Robinson připomíná dvě podstatné věci: 1. řada známých kauz proběhla jinak, než to vypadalo z titulků, 2. celková situace nevypadá tak, že by levice kropila umlčovacími kulomety pravici, která by zatím běhala s rukama nad hlavou.

Skvělé shrnutí kauzy New York Times vs. Slate Star Codex. Deník chtěl před pár týdny v (údajně ne kritickém) medailonu odhalit skutečnou identitu bloggera známého pod pseudonymem Scott Alexander – mnoho jeho výborných textů nejen o vědě mimochodem najdete ve starších newsletterech. Alexander celý blog preventivně smazal. Gideon Lewis-Kraus vysvětluje, kde se vlastně Alexander vzal, proč byl tak populární (nejen) v racionalistických kruzích, a co kauza prozrazuje o vztahu Silicon Valley a médií.

Jak se hackerům podařilo ovládnout několik desítek prominentních twitterových účtů. (Klika, že si děcka chtěla jen hrát.)

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK