Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lékařská péče je jen jedna. Ta prémiová je ale bez čekání a prostojů

„Pokud si má české zdravotnictví udržet vysokou úroveň, je potřeba větší spoluúčast pacientů,“ říká Markéta Billová, šéfka společnosti Canadian Medical.

Daniel Hamerník

Kliniky Canadian Medical nabízejí v Česku prémiovou lékařskou péči už od devadesátých let. Ze začátku výhradně expatům, postupem času se přidala i česká klientela.

Nečekanou výzvu přinesla v posledních třech měsících koronavirová pandemie. „Zájem o naše služby výrazně vzrostl. Jsem nadšená z toho, jak se všichni semkli. Něco podobného jsem naposledy zažila při revoluci,“ vypráví s úsměvem Markéta Billová.

Markéta Billová

Narodila se v roce 1971. Vystudovala Masarykovu univerzitu v Brně. Ve zdravotnické skupině EUC působí už od roku 2003, postupně na pozicích manažerky klinik v Brně a v Olomouci. Od ledna 2019 byla generální ředitelkou EUC Premium. Od dubna 2020, po sjednocení EUC Premium a Canadian Medical, zastává pozici CEO Canadian Medical.

Co si mám vlastně pod prémiovou lékařskou péčí představit?

Lékařská péče je jen jedna. Je jasně daná legislativou a v České republice je na velmi dobré úrovni. Není to tak, že by vás někde automaticky ošetřili hůř a jinde lépe. Naše prémiovost spočívá v celkové organizaci péče o pacienta – přes dostupnost lékařů a čas, který s vámi stráví, počet specializací na jednom místě až po následnou péči, pokud je nutná. Zároveň neplatí představa, že prémiová péče je jen pro vybranou skupinu lidí. Vyhledávají nás všichni, kteří chtějí větší komfort a ušetřit čas.

Kolik máte klientů?

V současné době máme dvacet sedm tisíc klientů, kteří využívají některý ze tří členských programů plus jeden specializovaný pro nastávající maminky. O zaměstnance téměř 900 firem se pak staráme v rámci pracovnělékařských služeb.

Kvůli čemu se k vám pacienti přihlásí nejčastěji?

Kvůli organizaci péče a úspoře času. Zkusím vám to popsat na příkladu. Delší dobu jste nebyl u praktika a teď se od něj dozvíte, že musíte do laboratoře na odběry a na další specializovaná vyšetření. Naše klientská linka nebo přímo koordinátor vám „na klíč“ najde vyhovující termín, specializaci a pokud možno i konkrétní kliniku. Pak se o vás postaráme od hlavy až k patě, aby na sebe všechno navazovalo a abyste tu strávili čas co nejefektivněji.

Kolik máte dohromady klinik, ze kterých si můžou klienti vybírat?

V Praze osm a v Brně jednu. K tomu poskytujeme prémiovou péči také v Nemocnici Na Homolce.   

Dá se srovnávat prémiová lékařská péče v Česku a na Západě?

V Česku máme výhodu, že základní lékařská péče, na kterou má nárok každý, je na velmi vysoké úrovni. Na Západě je samozřejmě prémiová péče mnohem dražší a v celém systému existuje mnohem větší míra spoluúčasti pacientů. Tady jsme zvyklí, že se všechno řeší přes zdravotní pojišťovny. Zdravotnictví by podle mě prospělo, kdyby se zvýšila spoluúčast pacienta, aby si mohl zvolit z většího množství služeb nebo třeba materiálů nehrazených z veřejného zdravotního pojištění. Věřím, že se to brzy zlomí. Kupní síla i poptávka tu jsou. Není dlouhodobě udržitelné, aby všechno hradil stát a úroveň zdravotnictví zůstala takhle vysoko.

Platí, že čím víc to hoří v systému veřejného zdravotnictví, tím víc lidí vyhledává prémiovou péči?

Samozřejmě, že nám to určitým způsobem nahrává, ale veřejné zdravotnictví má v České republice své nezastupitelné místo. Například při nedávné koronavirové pandemii mnohé nemocnice a polikliniky řešily jen akutní případy a bylo velmi obtížné dostat se k praktikovi nebo zubaři. Pro nás to znamenalo nárůst poptávky. Díky svým zdravotníkům jsme dokázali tento výpadek částečně suplovat, navíc se vším komfortem a bezpečím pro klienty.

Jak vypadá váš typický klient?

Je to hodně pestré. Kdybych to ale měla shrnout, tak v individuálních členských programech jsou velmi často lidé od pětatřiceti let výše, kteří pracují v IT sektoru, bankovnictví, poradenských společnostech. Velkou část klientely tvoří také rodiny s dětmi. Spousta klientů je s námi i deset a víc let, a jak zakládají rodiny, přihlašují k nám i partnery, děti nebo třeba rodiče.

Máte víc českých, nebo zahraničních klientů?

V současné době je to tak půl na půl.

V čem se jednotlivé členské programy liší?

Všechny nabízejí shodný rozsah základní péče a více než 30 specializací, rozdíl je v počtu dostupných klinik, v rozšíření preventivní péče, v garanci termínu vyšetření, možnosti návštěvy lékaře doma nebo v doručení léků až ke dveřím. Další přidanou hodnotou je možnost využít služeb osobního koordinátora.

Kolik vaše programy stojí?

Základní program Premium stojí dva a půl tisíce korun měsíčně.

Jakou má v Česku prémiová lékařská péče budoucnost jako zaměstnanecký benefit?

Jsem přesvědčená, že obrovskou. V mnoha firmách je to už naprostý standard a další budou přibývat.

Na čem teď chcete v Canadian Medical nejvíc zapracovat?

Velké ambice máme například v oblasti telemedicíny. Rozjeli jsme projekt Virtuální klinika, který lidem umožňuje kontakt s lékařem na dálku. Možnost chatovat s lékařem nebo využívat ke konzultacím videohovory je z mého pohledu naprosto zásadní a pandemie to jen potvrdila.

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 8 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 13. 7. 2020 14:28

To fakt nikomu nevadí, že tu jsou lidi, kteří jsou násilím nuceni platit vysoce nadstandardní zdravotní pojištění, ale stejně za to dostanou ošuntělou laxnost na úrovni 70.let a pokud chtějí přístup na úrovni doby, na který jsou zvyklí kdekoli jinde (privátní hotely, restaurace, banky, obchody, služby, ...), tak by si měli ještě extra připlácet?

O víkendu na ošuntělé pohotovosti nezměněné od 70.let se dnes v jedné frontě tlačí nezaměstnaný alkoholik, který se pořezal při pádu na svůj půllitr (který je z domova na tu ošuntělost zvyklý a tak mu to nepřijde) a vzdělaný slušný pracující člověk, který je zvyklý žít v útulné domácnosti, jezdit v pěkném autě s čistým interiérem, s pohodlnými ventilovanými masážními sedačkami, o dovolené 4x do roka bydlet v pěkném hotelu - a teď se musí posadit do hnusné umakartové čekárny s tím alkoholikem a dalšími "spoluobčany", se kterými se (raději) snaží v běžném životě nestýkat.

A to všechno přesto, že on platí RANEC a ti ostatní nic, nebo málo.
Podle mě to je perverzní a amorální.

Místní socani řeknou, že to je tak správně. Až zase jednou budu muset na pohotovost do toho depresivního státního špitálu, do nekonečné fronty mezi chrchlající bezďáky a pomlácené socky, tak budu myslet na to, co bych takovým socanům nejraději provedl ve zcela legitimní sebeobraně. Protože to oni začali s tou agresí, to oni mě násilím nutí být v tom systému, to oni mi berou ty nadstandardní prostředky na zdravotním "pojištění". A ještě mi drze řeknou: pokud ti ten erár není dost dobrej, tak si (k tomu ranci, co už platíš na zdrav.poj) ještě připlať!
Obdobná drzost jako s penzema: Nelíbí se ti, že budeš 40 let platit socpoj 30tis měsíčně a pak za to dostaneš 6 tisíc po dobu 10 let? No tak si ještě spoř soukromě vedle!

Trvám na své svobodě (kam patří i svoboda nakládat s plody své práce), chci kapitalismus, chci aby se ke mě i v nemocnici chovali jako k váženému platícímu zákazníkovi a ne jako k trpěnému prosebníkovi.

Podobný systém (ač to socan nepochopí) vede k ROZEVÍRÁNÍ nůžek a ne k opaku. Protože kdo má na to připlácet si ještě 2500Kč měsíčně k tomu, co už odvedl na zdrav poj? Kdo má na to, aby si naspořil na penzi nějakou významnější částku, když už na ty státní penze odvádí třeba 11tis měsíčně (odvod z průměrné superhrubé)? No jen ten s opravdu nadprůměrnými příjmy. Kdo má plat 70 a více tisíc, tak si může platit 2500Kč za lepší přístup (ale stejnou péči) v nemocnici, může si něco naspořit na penzi (samozřejmě bude oprávněně nadávat, že to je zlodějina, ale zvládne to). Ale lidi, kteří mají 30 či 40 tisíc, ti nemohou. Ti jen platí OBROVSKÉ odvody na zdrav.poj (a dostanou za to hrůzu na úrovni reálného socialismu) a na socpoj (a dostanou za to nuznou, nebo taky žádnou penzi).
Současný systém zkrátka vede k tomu, že střední i vyšší střední třída musí snášet státní šlendrián (za neúměrně vysoké odvody) a pak tu bude "něco lepšího" za mastný příplatek pro úzkou skupinu bohatých. A pak pro pár nejbohatších (viďte, pane premiére) soukromé kliniky ve Švýcarsku. Přesně to, co si socani (verbálně) nepřejí.

Na těch penzích to je vidět nádherně: představte si, že byste těch 11tis z průměrné mzdy neházeli do státní průběžné černé díry, ale posílali do ETF fondu vázaného na US akciový index, část do zlata, část do nemovitostí, ... V penzi byste se měli jako šlechta. A co vám za stejné odvody dá stát? Nouzi a ZÁVISLOST na libovůli politiků a na ekonomické situaci ČR, na její právní stabilitě - kdežto když budete mít zlato ve švýcarském sejfu a celosvětově diverzifikované akciové portfolio, tak vám situace ČR od teď za XX let může být relativně volná (při nejhorším ji budete pozorovat na FoxNews z thajské pláže).

+7
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 15. 7. 2020 16:02

"A ještě mi drze řeknou: pokud ti ten erár není dost dobrej, tak si (k tomu ranci, co už platíš na zdrav.poj) ještě připlať!"

No Vy jste se asi zbláznil. Všichni ti chudí lidé, kterými Vy opovrhujete zaplatí chod celého zdravotního systému a Vy byste si chtěl za luxusní péči POUZE PŘIPLATIT pár šušňů? Ani náhodou. Pokud chcete luxusní péči, zaplaťte si ji kompletně celou v zařízení, které nečerpá ze zdravotního pojištění. Myslíte si, že jste něco extra, tak si plaťte extra.

Ostatně mnohokrát jste se tu prsil, jak daně a podobné odvody neplatíte a že to platí jenom blbci, tak pokud to tak je, tak by to vše bylo jen v pořádku. To by se Vám líbilo, aby 95% nákladů na Vaši zdravotní péči zaplatili ostatní a Vy byste si připlatil jen tech 5% jako jakési připojištění. Takových vychcánků by bylo.

-5
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK