Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Listnáče matter. Tipy na chytré čtení

Poprvé od 21.února ani jeden článek v tipech na chytré čtení není o pandemii.

Zdroj: Shutterstock.com

[Audio] Podle popisku by se mohlo zdát, že je hodinu a půl dlouhý díl Kolapsu s politologem Janem Charvátem hlavně o Antifě, ale není to tak: prolétnete s ním historii ozbrojených složek politických stran, rozdíly mezi americkým a evropským pojetím skutkové podstaty terorismu, pozoruhodné složení některých amerických názorových koalic a další kontext současných nepokojů.

Na Finmagu Peter Bednár zeširoka vysvětluje, jak různé územní a jiné regulace přispěly k tomu, že jsou Spojené státy rozdělené doslova fyzicky. (V novém papírovém Finmagu, který vyjde ve čtvrtek, má Peter hned dva články – o tom, co se česká města můžou naučit od Lyonu, a o seriálu Tiger King.)

Johanna Nejedlová mimojiné o tom, v čem je společenské postavení českých Romů zoufalejší než Afroameričanů.

Honza Boček zjistil, jaké budou lesy po kůrovci. TLDR: smíšené a vy se jich nedožijete. Ale fakt to není jen tahle zkratka – o ekonomice školek se sazenicemi jsem třeba ještě nečetl.

Taky se moc nemluví o ekonomice podcastů – není to nic moc, jak vyplývá z rozhovoru Ondřeje Sliše s rozhlasovou dokumentaristkou Brit Jensen. Plus: neotřelé postřehy rodilé Dánky k fungování médií i životu v Česku obecně.

Anglicky

Tentokrát bohužel nic aktuálního, tak aspoň jedna nadčasová věc: Venkatesh Rao vysvětluje, čím se práce s digitálními technologiemi podobá jízdě na kole. Není to samoúčelná metafora: pokud vás ruší notifikace, nejspíš není řešení zbavovat se notifikací, ale naučit se udržet balanc notifikacím navzdory.

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK