Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Samé pochyby

Nad monumentální historií, lidskou pamětí i návratem k normálu.

Zdroj: Shutterstock.com

Petr Boháček o začátku nového souboje států a korporací o ovládnutí nebe.

„[V] lidských dějinách není žádný řád opakem řádu minulého, jen jeho více či méně rozumnou a více či méně konsenzuální modifikací. Víra v budoucnost, jež bude opakem minulosti, není než zhoubným bludem.“ Václav Bělohradský o viru v české paměti a realistické politice.

Na Finmagu listuje Petr Vidomus knihou Cestovatelé ve třetí říši. Vzestup fašismu očima obyčejných lidí.

[Audio] Během pár dnů se posledním dílem uzavřely dvě skvělé podcastové minisérie. V Pohřešované otevírá dokumentarista Petr Hátle dnes už promlčený případ zmizení severočeské školačky a povyšuje tradiční formát „tohle říkají rodiče, tohle policajti“ na meditaci o limitech paměti a poznání. V chapadlech murmuru je tour Jana Bělíčka po současné světové beletrii, jejích tématech a představitelích. Ukázky čte hypnotickým hlasem Anita Krausová.

[Audio] Posledním hostem Kolapsu byla socioložka Tereza Stöckelová – hodinka a čtvrt ve společnosti pochybujícího člověka je vždycky malý svátek. (Témata: důvěryhodnost vědy, pandemie a klimatická změna, žádoucnost návratu k normálu.)

Anglicky

Nekrolog umělce Christa Javacheffa na BBC na rozdíl od většiny ostatních popisuje jeho útěk z východního bloku přes Prahu a navádí k pochopení jeho estetiky.

Jak by západní média pokrývala události v Minneapolis, kdyby se staly v jiné zemi? „Now, as the country marks 100,000 deaths from the coronavirus pandemic, the former British colony finds itself in a downward spiral of ethnic violence.“

ADHD – celoživotní boj. Obsáhlý a neveselý popis toho, jak se žije dospělému s poruchou pozornosti. Je častá (když ji má jeden ze 30, je to pořád porucha?), přehlížená (část lidí nikdy nedojde k diagnóze) a hned několika různými cestami vede k úzkostem.

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK