Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jedna krize za druhou

To máte: slabou poptávku, dostavbu Dukovan, uprchlíky, Hongkong… Aspoň to snižování cen baterií nám jde!

Zdroj: Shutterstock.com

Data, na která jsme čekali: srovnání letošních počtů zemřelých s dlouhodobými průměry.

Štepán Jurajda a Daniel Prokop o hrozící krizi poptávky a o tom, jak jí jiné země předcházejí.

Horko kolem Dukovan. Výborné (a varovné) shrnutí od Roberta Břešťana.

Reportáž Michala Pavláska z řeckých uprchlických táborů. Je v ní odstup, jsou v ní čísla, je v ní poezie: „Princip fungování hotspotů si můžeme představit jako trychtýř, který jednotlivé migranty svede do jednoho místa, přežvýká jejich holou existenci do biometrických dat a následně je nasměruje dále do neznámé budoucnosti.“

Martin Hála o posledních dnech Hongkongu.

Na Finmagu Petr Vidomus přibližuje dějiny freak shows v Česku (tip na knihu).

Anglicky

Rutger Bregman (ten, co napsal Utopii pro realisty) představuje myšlenky, které se mohou prosadit po konci neoliberalismu.

Ars Technica obsáhle vysvětluje, díky čemu v uplynulé dekádě sedmkrát zlevnily baterie. Plus: kde jsou ještě rezervy a co to znamená pro energetickou soustavu i mobilitu.

National Review brání republikánského guvernéra Floridy, kritizovaného za to, že nechal obyvatele (zdá se bez tragických následků) povalovat po plážích, nedoceněného za to, že izoloval seniory a zabránil nakaženým v návratu do pečovatelských domů (zdá se s příznivými výsledky).

Finmag v novém!

Finmag předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.


Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 1 komentář v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Martin Brezina | 1. 6. 2020 08:56

"Data, na která jsme čekali: srovnání letošních počtů zemřelých s dlouhodobými průměry."

Potíž je v tom, že i tahle data nejsou ok, protože na srovnání úmrtnosti bez covidu a s covidem bychom potřebovali stejné podmínky. Ty ovšem nemáme k dispozici, protože všude, kde se nákaza projevila (včetně Běloruska:-), došlo k bezprecedentním opatřením, daleko za míru, která se uplatňuje během sezonních chřipek a podobných nemocí. Takže ne, srovnatelná data nemáme a nejspíš ani mít nebudeme. Přesto se nepochybně vyrojí spousta studií, kterým tahle metodická vada nebude překážet.

+2
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK