Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kam nemůže covid, nastrč ombudsmana nebo ekofašisty

Tentokrát ani jeden text o samotném viru – zato spousta o tom, jaké peklo si dovedou udělat sami lidé.

Zdroj: Shutterstock.com

První čísla o ekonomických dopadech pandemie covid-19 na české domácnosti: „Jistou redukci příjmů reportuje okolo poloviny domácností. 16 % dotázaných přišlo o polovinu svých původních příjmů, nebo i více.“

Dataři iRozhlasu hledají v dostupných datech, co se děje pod povrchem karantény: psychické problémy, násilí, sebevraždy.

Pavel Hroboň a René Levínský polemizují s návrhem izolovat ohrožené a nechat covidem promořit zbytek populace.

Velmi WTF rozhovor Ivany Svobodové s ombudsmanem Stanislavem Křečkem, který své zástupkyni sebral agendu porodů a stížnosti otevřeně slibuje házet pod stůl: „Přece právo není to, co vy si pomyslíte a co vás napadne. Vždycky jsem si myslela, že tyhle záležitosti musíte hodnotit odborně.“ – „Tak to jste si myslela špatně.“

David Klimeš varuje, že záchranná ekonomická opatření v Česku prospějou hlavně těm největším.

Anglicky

Na podobné téma jako Klimeš: covidový korporativismus, nebo komunismus?

Lidi nejsou virus, bacha na tenhle ekofašismus.

O dopadu pandemie na životy nejen ve městech píše Benjamin H. Bratton, autor mimořádné knihy The Stack.

V Guardianu vyšlo ohlédnutí za sto dny, které změnily svět.

„Jsou dekády, kdy se nepřihodí nic, a jsou týdny, ve kterých se přihodí celé dekády.“ Chytlavé střely od boku.

Historie variolace, dosahování imunity vůči pravým neštovicím vystavením organismu oslabenému patogenu, například vdechováním neštovičných stroupků. Do Evropy se předchůdkyně očkování dostala přes Blízký východ z… Číny.

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Cti chudoba netratí. Prý, měřit se to nedá. Inteligence jakžtakž ano. A vědci se doměřili k poznatku,že chudoba debilizuje. Behaviorální ekonom Petr Houdek vysvětlí jak.

Multimilionáři, kteří se dostali do čela Argentiny, Chile a Paraguaye, slibovali neúplatnost a manažerské superschopnosti. Místo úspěchů rána za ranou. Řídili estado jako firmu.

Odstěhovali jste se za město? Ti, co bydlí v něm, vám dotují bydlení, ani o tom nevědí. Ale počkejte, jak vás vyškolí, až se zdraží benzin. Architekt Peter Bednár o bydlení, které spojuje nejhorší z města i venkova.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK