Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tento text obsahuje 27 % koronaviru

Dál v přehledu zajímavého čtení hledejte: poctu konzervám, analýzu dopadů regulace nájmů a nejlepší romány uplynulé dekády.

O epidemii Covid-19 dobře píše Jiří Štefánek, v posledním shrnutí novinek mu, zdá se, dochází dřívější optimismus. Článek Petra Kučery o tom, co se zaplacenou cestou do rizikové oblasti zmůže a nezmůže pojištění storna, můžete číst jako servisní text i jako upozornění na ekonomické pobídky k šíření viru.

František Kalenda vypráví, jak se v Brazílii vzaly dva miliony lidí s japonskými kořeny.

Petr Houdek nejen o konzervách a otvírácích, ale o inovacích obecně. „Je v pravdě nepochopitelné, že skoro celé své dějiny byly kufry noseny. Až v roce 1972 byl podán první patent na kufr s kolečky a současné modely s teleskopickým držákem mají původ až roku 1991. Lidstvo dokázalo vynalézt antibiotika, vyrobit atomovou pumu či poslat člověka na Měsíc a přitom své kufry nosilo v rukou.“

Vědci ukázali, že především muži mají problém poznat flirt. Píše Pavel Kasík na Technetu, takže lepší než bleskoidní titulek.

Ještě jedno shrnutí desátých let v kultuře: Salon Práva vybíral to nejlepší ze světové beletrie. Z TOP 15 doporučuju Barnese, oba Houellebecqy, Alexijevičovou, Tao Lina a Han Kang.

[Audio] Hokejový útok Bělíček – Barša – Šplíchal v prvním díle nového podcastu Kolaps. Z podcastové stáje Alarmu doporučuju kulturní Pop s LP Fishem a Táňou Zabloudilovou, kteří by byli skvělá dvojka vyšetřovatelů v televizní detektivce.

Anglicky

James Hamblin o koronaviru v širších historických, ekonomických a politických souvislostech. (OK, ne zas extra širokých, ale širších ano.)

Pátral jsem po tom, co vlastně víme o efektech regulace nájmů, a shrnutí od Rebeccy Diamond mi z prozkoumaného přišlo jako nejpoctivější. „Rent control appears to help affordability in the short run for current tenants, but in the long-run decreases affordability, fuels gentrification, and creates negative externalities on the surrounding neighborhood.“

Palo Fabuš vzpomíná, jak „Máslo group“ na začátku nultých let, ještě před módou flash mobs, hackovalo realitu.

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Cti chudoba netratí. Prý, měřit se to nedá. Inteligence jakžtakž ano. A vědci se doměřili k poznatku,že chudoba debilizuje. Behaviorální ekonom Petr Houdek vysvětlí jak.

Multimilionáři, kteří se dostali do čela Argentiny, Chile a Paraguaye, slibovali neúplatnost a manažerské superschopnosti. Místo úspěchů rána za ranou. Řídili estado jako firmu.

Odstěhovali jste se za město? Ti, co bydlí v něm, vám dotují bydlení, ani o tom nevědí. Ale počkejte, jak vás vyškolí, až se zdraží benzin. Architekt Peter Bednár o bydlení, které spojuje nejhorší z města i venkova.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK