Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tři důkazy, že Česko stojí na indiánském pohřebišti

Z dovolených se vrátili lidé, kteří mají co říct, takže my ostatní máme konečně co číst.

  • Ivana Svobodová z Respektu si zajela popovídat se sousedy ženy, která žaluje Andreje Babiše pro pomluvu. Je to strašidelný čtení: „Jestlipak měla stavební povolení, paní Čistá, když měnila okna v domku, to by se mělo zjistit.“
  • Dlouhý rozhovor Zuzany Hronové s Danielem Prokopem o českém školství: Vyspělé země rozdíly mezi školáky stírají, v Česku je prohlubujeme. Pokud jste poctivě přečetli každý díl jeho Úvodů do praktické sociologie, moc nového tady neobjevíte, ale jako hutná rekapitulace výborné. Pokud ten seriál nesledujete, povinné čtení.
  • Třetí zneklidňující zpráva o stavu země: fantastické twitterové vlákno o projektu vládní čtvrti v Letňanech. Obludný plán popírá základní principy urbanismu a navíc je částečně obšlehnutý z Chodova. Vizualizace jsou supervtipné.
  • Slavoj Žižek o klimatické katastrofě: „Jakkoliv bychom měli tyto hrozby brát vážně, neměli bychom zároveň ztrácet ze zřetele, jak nejisté jsou veškeré naše analýzy a prognózy tohoto druhu: s naprostou jistotou budeme vědět, že se něco děje, až teprve, když už bude příliš pozdě na to jakkoliv zasáhnout. Ukvapenými závěry tedy jen posilujeme pozice popíračů klimatických změn. Musíme se za všech okolností vyvarovat toho, že upadneme do osidel ekologie strachu, která je jen unáhlenou, morbidní fascinací strašákem blížící se katastrofy.“
  • Proč taky přestat kouřit: za 1500 měsíčně si můžete vzít hypotéku na ústeckou garsonku a dát v ní domov bezdomovci. Nebudete první.
  • Tenhle týden se urodilo taky na našich webech: na Finmagu jsme vydali překlad zde dřív linkované provokace Co je veřejné a co je soukromé a Gabrielův zasvěcený komentář k přechylování. Heroine přináší rozhovor dua Jetmar&Sliš s historičkou Denisou Nečasovou mmj. o revolučním rajcu a rychlý průlet světem incelů a redpillerů od Matouše Hrdiny.

Anglicky

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK