Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Evropské volby po Česku. Čím míň voličů, tím líp?

Luboš Palata | 15. 5. 2019 | Vstoupit do diskuze – 13 komentářů

Většina Čechů se celých minulých patnáct let o Evropský parlament vůbec nezajímala. Teď do něj mají volit. Většina neví koho a neví proč.

Evropské volby po Česku. Čím míň voličů, tím líp?

Andrej Babiš dlouho přemýšlel a pak vymyslel kšiltovku. Hezky rudou, aby se líbila jeho většinovým voličům, kterými dnes jsou čeští důchodci. S nápisem Silné Česko. Ten si nevypůjčil od komunistů, ale od konkurenční ODS. O mnoho líp na tom s nápady nejsou ani ostatní strany. Lídry eurokampaně, s výjimkou Jiřího Pospíšila, šéfa TOP 09, nebo Kateřiny Konečné, místopředsedkyně KSČM, navíc voliči většinou neznají. Proto se musí jako náhrada dávat na plakáty šéfové stran – Andrej Babiš, Petr Fiala, nebo Tomio Okamura. Aby „je“ lidé volili, i když ani jeden z pánů ve skutečnosti do evropského parlamentu nekandiduje.

Neviditelní europoslanci

Není to proto, že by na svoji práci lídři eurokampaní – jinak z velké části současní europoslanci – kašlali. Naopak, mnoho českých europoslanců patřilo v Evropském parlamentu k těm aktivním a podařilo se jim prosadit mnoho důležitých věcí. Od ochrany potravin před rakovinotvornými látkami přes levnější volání do zahraničí až po směrnici pro kamionovou dopravu v podobě pro Česko příznivé.

Jenže pro práci ve Štrasburku a Bruselu nebyli většinou v Česku vidět. Češi, čeští politici a česká média totiž práci Evropského parlamentu celých patnáct let, co jsme v Unii, ignorují. U politiků je to částečně i záměr – když se evropská směrnice v Česku nelíbí, můžou pak, byť ji dřív třeba jako vláda odsouhlasili, hodit vinu na evropský parlament nebo zkratkou prostě na „Brusel“.

Evropský parlament (podobně jako Evropská komise) tak slouží jako jakýsi fackovací panák, který schytává políčky za politiky, kteří odmítají převzít svůj díl odpovědnosti, nechtějí vysvětlovat, proč pro něco původně hlasovali nebo proč nedokázali v Evropské unii najít mezi členskými státy dost spojenců, aby zablokovali něco, co je pro Českou republiku problematické.

Nejtlustší Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.


A že by se snad někdo namáhal voličům vysvětlit, že občas musíme přijmout něco pro nás ne úplně výhodné, abychom pomohli Unii jako celku, o tom si už vůbec můžeme nechat jen zdát.

Když ne czexit, tak co?

Pozitivní zpráva je, že žádná z českých parlamentních stran nehraje téma „czexitu“, tedy vystoupení z Evropské unie. Včetně Okamurovy SPD a českých komunistů, ti ostatně vždy říkali, že chtějí vystupovat „jen“ z NATO. Vzhledem k tomu, co se kolem brexitu děje ve Velké Británii, téma i mezi Čechy přestalo být populární.

Došli také migranti, kteří prostě dnes nejsou pro Evropskou unii ani pro Česko téma, protože azylanta ze Sýrie většina Čechů v posledních pěti letech neviděla a migranty (byť ty pracovní) český průmysl naopak zoufale potřebuje a ve statisícových množstvích do Česka dováží.

A tak se aspoň bojuje za „české národní zájmy“. Babiš „tvrdě a nekompromisně“ ochraňuje Česko. Před čím? To asi neví ani on sám. Lidovci Evropu vylepšují, ODS nás považuje za srdce Evropy, Pavel Telička už 28 let hájí české zájmy – a tak by se dalo pokračovat. Pozoruhodné je, že na základě průzkumu, že Češi mají rádi Evropu, ale nesnášejí Evropskou unii, si všichni, včetně nejvíce prounijní kandidátky TOP 09/STAN, dali na plakáty a do hesel Evropu. Unii nikdo.

Jako čert kříži se také téměř všichni vyhýbají tématu zavedení eura, a to přesto, že v sousedním Slovensku je s ním podle nejnovějšího průzkumu spokojeno 90 % obyvatel.

I opoziční strany s ODS v čele se otáčejí zády k problémům s demokracií a právním státem v Polsku a Maďarsku, byť tamní autoritářsky se chovají vládci jsou příkladem a motivací i pro Babiše, Okamuru či české komunisty.

Kromě mlhavého poselství chceme zůstat v EU, ale chceme ji jinou a různých variací výkřiků na téma „vrátit moc národním státům“, toho moc nového nenajdete. Snad leda u Pirátů, s jejich bojem proti korupci a velkým korporacím a svobodou „kradení“ na internetu.

Pokud si to všechno shrneme, eurovolby nemají v Česku velké téma. Těm Čechům, kterým byla Evropská unie minulých patnáct let jedno, tedy ani nedávají důvod, proč k nim vlastně jít. Je to ale lepší varianta, než kdyby k nim šli ze strachu z neexistující vlny migrantů řítící se do Česka.

Zůstává také otázkou, zda by koneckonců nebylo lepší, kdyby někteří voliči nezůstali doma, než aby šli svůj hlas dát jen na základě jednoho hesla, které někde zahlédli na billboardu nebo na čepici, kterou dostali před samoobsluhou.

Autor je redaktor Deníku
Úvodní fotka: tak to je prosím Konečná, Kateřina. Europoslankyně za komunisty. Na úvodní fotce je jenom proto, že se nám nějak příčí podléhat trendu a všude dávat největší star letošní kampaně, Babišovu kšiltovku.

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 13 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Pozner | 15. 5. 2019 11:20

Režim, který svoji legitimitu de facto odvozuje od co nejnižší účasti voličů... To nepotřebuje komentář.
Doma samozřejmě nezůstanu. Největší antieurobolševický extremisti s nejvyšší šancí se dostat jsou SPD a největší devizou je jejich spojení se Salvinim a spol. z Hnutí pro Evropu národů a svobody.
Dle propagandy jsem zjevně starej, chudej, hloupej, nevzdělanej, vesničan v exekuci :-D

+137
+
-