Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Heroine. Je to osobní

Tým kolem Finmagu právě dnes spouští nový web. Jeho šéfredaktorkou je Anna Urbanová. Jaký bude nový magazín nejen o ženách a nejen pro ženy?

Heroine znamená hrdinka. Nebojujeme na barikádách, ale děláme kariéru, vychováváme děti, staráme se a milujeme. Není to hrdinství, ale snadné to také není. Jsme herojny v uvozovkách. Hrdinky všedního dne.

Když jsme začali uvažovat, o čem budeme psát v novém webovém magazínu pod hlavičkou FINMAGu, cíleném na ženy, bylo velmi snadné se nejprve vymezit. Postavit se proti tomu, že sousloví „ženský magazín“ reprezentuje především povrchnost, líbivost, krotkou zábavu a relax.

Že k němu neodmyslitelně patří články o hubnutí, dietách a „celebritách“, recenze kosmetických produktů, které nejsou víc než skrytá reklama, povrchní rady a návody na šťastný život, který kupodivu – navzdory návodům – pořád šťastný není.

Bylo zřejmé, že se vymezujeme hlavně proti rolím, do kterých ženy mainstreamová média tlačí. Klikáme na články, kde slibují alarmující úbytek váhy, protože nám kdysi kdosi nesmazatelně vtiskl, že prvotní úlohou ženy je být krásná, ergo štíhlá.


Vyzkoušej Heroine:


V časopise na křídovém papíře vyjde chytrý text o tom, že současný ideál krásy je nedosažitelný a deformuje vztah žen k vlastnímu tělu, ale hned vedle něj je několikastránková fotostory s čtrnáctiletou modelkou, které vyretušovali i pihy. Návody na to, jak být lepší manželkou/milenkou/matkou, nám podsouvají, že jsme to tím pádem až doteď dělaly blbě.  

Internet, ta platónská jeskyně s velmi sugestivní ozvěnou, ale ukazuje, že jsme na naše role čím dál citlivější. Stále častěji se otevírá prostor úvahám, co znamená být (správnou, opravdovou…) ženou. I co znamená být (dobrým, pravým…) mužem. Reakce jsou silné, vyhrocené, emocionální. Zvyšuje nám to tep. Rozčiluje nás to. Je to osobní.

Konzervativní část veřejnosti se radikálněji než dříve vyjadřuje ohledně toho, jaká by žena měla nebo neměla být (o široce rezonujících názorech pedagoga Marka Hermana píše Klára Kubíčková), jak a kde by měla rodit, jak dlouho kojit, do kolika let být doma s dětmi. S pohrdáním a odporem se vymezuje proti snahám zahájit diskusi o tom, co je mužnost (píše o tom Kamil Fila). Předseda senátu otevřeně propaguje přístup k ženám ve stylu „grab them by the pussy“.

Na druhé straně je stále běžnější, že tátové nastupují na rodičovskou dovolenou a jsou přítomní u porodu svých dětí. Nikdo se už nepozastavuje nad ženami v profesích, které ještě před dvěma desítkami let byly dominantně mužské. Nejhrubší výplody šovinismu kritizuje v populárním satirickém pořadu mainstreamový Blesk pro ženy. Přestává být společensky únosné propagovat libovolný produkt pomocí nahého ženského těla.

Není to jednoduchý pohyb dopředu, ale pohyb to je.

HEROINE bude tenhle pohyb popisovat. Nechce se držet žádné ideologie, i když se slovem feminismus nemáme problém. Vztahy, které žijeme, nás určují a tvoří, a my jim chceme rozumět.

Zajímáme se ale i o svět jako celek, a ten nemá gender. Baví nás věda a umění, baví nás filmy a divadlo, baví nás móda a design, baví nás lidé s originálním pohledem – a není nutné, aby to byl pohled, který těsně lícuje s naším.

Chceme být alternativou pro ženy (a muže), kteří na webu nenacházejí dost potravy pro přemýšlivý mozek, kdo se nebojí svou představu světa průběžně rozšiřovat ve světle nových poznatků a úhlů pohledu, kdo vidí realitu jako neustále se měnící soubor výkladů, v níž se nejlépe žije v kooperaci – a nikoliv konfrontaci. 

Jaké si to uděláme, takové to budeme mít.

Držme si palce.

Anna Urbanová

Anna Urbanová

Šéfredaktorka Heroine. Vystudovala bohemistiku a práce se slovem a literaturou se od té doby drží. Pracovala jako nakladatelská redaktorka, překladatelka a editorka. Mezi svůj přínos literatuře řadí i to, že kdysi před lety... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 26 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 1. 2. 2019 11:31

"Sociální ministryně Jana Maláčová prosazuje, aby ženy, vdovy a vdovci v důchodu brali „spravedlivě“ víc a lidé z fyzicky náročných profesí do něj odcházeli dřív. To jsou její priority. Čtete správně: v penzijní kase budou chybět miliardy, lékem na to má být zvýšení penzí především žen! "

Takhle prostě uvažuje bolševik - už tedy myšlení těch socánků v diskusi tady "chápu".

Prostě oni základní termíny definují zcela jinak. Třeba termín "spravedlnost". Nebo svoboda. Prostě plno věcí vidí zcela opačně (donucení není amorální, inflace stimuluje růst, atd...).

NeBolševik vidí spravedlnost jinak. Spravedlivá penze je taková, na jakou si jednotlivec našetří. Tedy KolikSiOdkládá, JakDobřeToZhodnocuje, KdyOdejdeDoPenze, JakDlouhoJiBudeČerpat. To jsou jediné relevantní ekonomické parametry. Ostatní je bolševická propaganda a překrucování faktů. Že mají lidé v náročných profesích chodit do penze dřív? No vždyť ať si jde kdo chce třeba v pětatřiceti! Pokud si na to našetří. Holt když budu makat v zaprášeném dole, tak musím počítat s tím, že to nebudu moct dělat do pětašedesáti a musím si odkládat (případně si nějaký vyšší příspěvek do penzijního fondu dojednat se zaměstnavatelem). A to samé platí i pro zdravotní pojištění - horník by měl platit třeba trojnásobné oproti např. inženýrovi z velína atomové elektrárny, který pracuje hezky v teple, nebaští bůček, nepije z kanystru rozlévaný pančovaný alkohol ze stánku na rohu (viz seriál Methanol), chodí sportovat a na pravidelné lékařské prohlídky. Ale v naší socialistické realitě to je přesně naopak a zdravotní i penzijní "pojištění" si ten jaderný inženýr platí vyšší, než stachanovec z Poruby.

Pak nějaká ekonomická kalkulace "vyplatí se víc jádro, nebo uhlí" nemůže fungovat.

Ještě že to ti socani fakt pilně směřují k tomu kolapsu, ta autodestrukční tendence je na nich to jediné pozitivní.

+12
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Pavel Hanzl | 1. 2. 2019 15:34

Jistě. A zakopat na zahradě po třešní. jenom si pak vzpomenot, pod kterou.

-4
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK