Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Brusel asi polskou vládu nezastaví. Investoři by mohli

Luboš Palata | 27. 9. 2018 | Vstoupit do diskuze – 3 komentáře

Vláda Práva a spravedlnosti, disponující nepatrnou většinou v Sejmu, se řítí ke svému cíli: ovládnout polský stát komplet. Po veřejnoprávních médiích, ústavních a obecných soudech je na řadě nejdůležitější soudní instance – Nejvyšší soud.

Brusel asi polskou vládu nezastaví. Investoři by mohli

Ve vládnoucím Právu a spravedlnosti si spočítali, že jim stačí na první pohled drobná změna, poslat soudce Nejvyššího soudu do důchodu ne v sedmdesáti, kdy jim měl vypršet mandát, ale v pětašedesáti. To postačí k tomu, aby skončila asi třetina z víc než sedmdesáti „nejvyšších soudců“. Nové pak jmenuje prezident. Změna se jako všechny ostatní udála prostřednictvím pouhé obyčejné novely zákona, na ústavní změny PiS nemá většinu a spojence mezi opozicí k tomuto mnohem legitimnějšímu kroku ani nehledá.

Podobně jako předchozí část soudní reformy, která se týkala soudů nižších instancí, i tato reforma narazila v Bruselu. Evropská komise, trvající na principu neodvolatelnosti soudců, s polskou vládou dlouho trpělivě vyjednávala. V pondělí ale došla k závěru, že to nikam nevede a polský kabinet Mateusze Morawieckého zažalovala u Evropského soudu v Lucemburku. Zásadním krokem je pak návrh „předběžného opatření“, aby Evropský soud nařídil Polsku, že všechny penzionované soudce nejvyššího soudu (mnozí z nich stále do práce demonstrativně chodí), musí vzít až do soudního verdiktu zpátky na jejich dosavadní místa.

Soud je soud

Soudní žaloba, s výjimkou „předběžných opatření“, není také nějakou extrémně rychlou cestou, rozsudek bývá vynesen v horizontu jednoho až dvou let. Pak následují sankce, které ale už mohou dosáhnout citelných rozměrů, například v případě rozsudku o polském Bělověžském pralese to bylo 2,5 milionu korun za každý den, kdy bude pokračovat v této unikátní přírodní rezervaci kácení.

Další čtení

Polsko skutečně předvádí politiku zaměřenou proti svobodě. Ale Evropská unie dělá chybu, když ho kvůli tomu chce šikanovat.

Bill Wirtz: Polské problémy nevyřeší evropské sankce

Peníze se dají dané zemi strhávat různým způsobem. Ale poměrně dlouho trvá, než se od prvního rozsudku dospěje ke spuštění finančních sankcí.

Oproti článku 7, který se vůči Polsku za porušování základních hodnot EU (zjednodušeně řečeno základních demokratických pravidel) Evropská unie také pokouší použít, má žaloba u unijního soudu jednu velkou výhodu. Nerozhoduje v ní ani trochu politika, ale unijní právo, podepsané smlouvy a nezávislí unijní soudci.

Zatímco článek 7 je takovou atomovou bombou, která ještě nebyla použita a u které se země Unie bojí, co by mohla způsobit, u unijní žaloby jde o čistý právní mechanismus. Navíc ke spuštění poslední fáze článku 7, tedy zbavení hlasovacích práv členské země, je potřeba souhlas všech ostatních členských zemí (a tady se Polsko jistí společně se podobně problematickým Maďarskem), v případě žaloby u unijních soudů tomu tak není. Členské státy nemají šanci do procesu zasáhnout. Na druhé straně, finanční postih a samotný rozsudek sice bolí, ale není to nic, co by se nedalo nejméně krátkodobě ustát.

Nejtlustší Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.


Státem ovládané soudy jsou vážné riziko

Je tu ale ještě jedna věc, která může polskou vládu bolet a její snahu ovládnout soudní moc zasáhnout víc než rozsudky unijních soudů. Ekonomický deník Rzeczpospolita vládu Práva a spravedlnosti na základě rozhovorů se zástupci zahraničních investorů varoval, že při rozhodování, kde investovat, patří nezávislost soudnictví na výkonné moci mezi základní parametry. Samozřejmě to není tak, že v zemích se soudnictvím závislým na moci se neinvestuje, to by například do Ruska žádné zahraniční investice jít nemohly, ale bere se to jako vysoce rizikový faktor.

Ten se dá vyvážit jedině výhodností investice, tedy ziskem, který z něj investor má. To samozřejmě musí být na úkor státu, kde se tak děje, domácích lidí pracujících ve firmě a podobně. Polsko už podle tamních ekonomů začíná vzrůstající nedůvěru investorů pociťovat. Do země teče méně zahraničních investic, než se čekalo, některé vládní hospodářské projekty, jako například plán premiéra Mateusze Morawieckého na zásadní přebudování polské ekonomiky, se začínají vážně opožďovat. A zahraniční investoři kladou polské vládě nepříjemné otázky. Třeba jak to bude po ovládnutí soudů státem v případech, kde se oni sami budou s polským státem soudit.

Polsko je sice v poměrně dobré ekonomické kondici, ale vláda také rozdává plnými hrstmi a vysokými přídavky na děti, zvyšováním důchodů, programem podpory výstavby domů doslova uplácí své voliče. Zatím si to, i díky slušnému ekonomickému růstu a příchodu dvou milionů Ukrajinců na práci, může dovolit. Zahraniční investice ovšem už loni oproti předešlým letům klesaly a letošní rok je ještě horší.

Ale i u Polska platí, že bez zahraničních investic by současný nevelký polský ekonomický zázrak rychle skončil, o odchodu investorů ze země nemluvě. Což je možná vážnější důvod pro změny v soudní „reformě“ než rozsudky soudů EU, nebo spuštění článku 7 Lisabonské smlouvy.

Autor je redaktor MF Dnes

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 3 komentáře v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Mucha | 27. 9. 2018 16:36

asi bych potřeboval nějak rozklíčovat tu větu z úvodu: "Vláda Práva a spravedlnosti, disponující nepatrnou menšinou v Sejmu..."

+8
+
-