Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stojím za taxikáři!

Janek Rubeš | 28. 3. 2018 | Vstoupit do diskuze – 61 komentářů

Pravidla podnikání v autodopravě potřebují narovnat, říká Janek Rubeš, který si od natáčení populárních pořadů pro Stream odskočil k psaní sloupků pro magazín Finmag. Tenhle najdete v aktuálním čísle a to zase v novinovém stánku.

Stojím za taxikáři!

Natočil jsem tisíce videí, zato sloupek jsem ještě nenapsal. Když jsem dostal prostor ve Finmagu, řekl jsem si: Udělej každý den jednu věc, která tě děsí. A sloupek nemůže být děsivější než pražský taxikář.

Když už jsme u těch taxikářů, rád bych se vrátil k jejich protestům, které v únoru ochromily Prahu. Lidé na ně reagovali sborovým: „Zloděj křičí: chyťte zloděje!“ Mám na tom jistě svůj podíl, protože jsem na Seznamu rok ukazoval to nejhorší, co se mezi taxikáři najde. Řidiče jezdící za čtyři stovky za kilometr nebo násilníky, kteří mi vyhrožovali fyzickou likvidací, když o nich budu dál natáčet. Ale tihle taxikáři rozhodně neprotestovali a v Praze jich je naprostá menšina. Takovým je Uber a všechno kolem jedno. Budou krást dál.

Většina taxikářů je prostě nespokojená s tím, že je tu služba, která nemusí dodržovat nastavená pravidla a dělá si, co chce. (Zdůrazňuji: služba, ne sdílená ekonomika. Sdílená ekonomika je tramvaj.) Taxikář musí mít zkoušky, licenci, taxametr, pojištění… Jeho vstupní náklady jsou proto násobně vyšší než u řidiče Uberu. V žádném případě si ale nemyslím, že by se na Uber a služby jemu podobné měla aplikovat současná pravidla na taxi. Na jedné straně se musejí pravidla zpřísnit, na té druhé zmírnit. Skoro bych řekl, že se tomu říká kompromis. Například svítilna je prostě zbytečnost a taxametr vám dokážu i já během minuty ošéfovat tak, že místo 95 korun budete na konci cesty platit 950 (ten trik spočívá v zakrytí desetinné čárky). Naopak u řidičů Uberu bych ocenil zkoušky z místopisu, znalost Prahy a našeho jazyka. Je ovšem nutné ta pravidla narovnat.

Jak jsme mluvili s Jankem

Janek Rubeš

Po milé paní, která strávila celý život v Kanadě, si pro selfíčko přiběhly dvě rozesmáté puberťačky. „Ahoooj, Janku, můžeme se s tebou vyfotit?“ Prý je to úplně normální. „A to nejsme na Staromáku, tam se s žádostí o fotku přidávají už i turisti, kteří koukají na Honest Guida,“ přidává Janek Rubeš.

Prostě Východ

Teď se tu hraje nefér hra: Uber dopuje a taxikáři jen smutně koukají. Proč tedy někdo ta pravidla nenarovná? Uber jezdí v Praze už čtyři roky, a stále nic. Ovšem pokud jako precedens řešení problému s dopravou vezmeme zlodějské taxikáře, kteří stojí na rohu Staroměstského náměstí už 29 let, pak bude jezdit Uber v Praze nelegálně i v roce 2032. To už snad bude nabízet i služby UberChopper a UberJetpack.

Nakonec se paní primátorka Adriana Krnáčová po dalším taxíkářském protestu rozhodla k ráznému kroku. Spolu s Andrejem Babišem poslala společnosti Uber Technologies dopis (doufám, že ne e-mail, aby nezačali protestovat pošťáci), ať dodržuje zákony. Že mě to nenapadlo hned. Dobrý den, vy porušujete zákon? Tak už prosím neporušujte. Díky a s pozdravem Janek Rubeš.

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

Janek  Rubeš

Janek Rubeš

Jako člen dua Noisebrothers byl u zrodu fenoménu virálních videí v Česku. Zkušenosti zúročil při vymýšlení a tvorbě internetových pořadů, mezi nimi i reportážního pořadu Praha vs. prachy. Na sérii reportáží o pražských taxikářích,... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 61 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Novak Josef | 28. 3. 2018 08:59

Zničiť Uber tvrdými pravidlami je iba prvý, malý krok k náprave.

Pred politikmi stojí väčší problém :
Ako zabrániť, aby si ovčania navzájom poskytovali služby - pravidelné zvezenie priateľov do práce jedným autom, vymaľovanie bytu odmenou za pravidelný odvoz môjho syna do školy, ........ mojich 50 kg jabĺk za 10 kg mäsa zo susedovho prasaťa, .....
Samé daňové úniky, samé neplatenie DPH z naturálnej výmeny, .... samé zločiny proti štátu.
Uber je iba začiatok spravodlivého boja.

+14
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Honza _ | 30. 3. 2018 14:21

Myslíte ty evropské imigranty, kteří se nasáčkovali Indiánům na jejich území?
Vy se Indiánům divíte, že se nechtěli domluvit?

Zjistěte si prosím, co říká anarchokapitalismus o obyvatelech na vlastním území :-)

-2
+
-