Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Chytré čtení. 36 pravidel pro život

Vy víte, jak velký je internet. Nekonečně! Třetina nekonečna je porno. A někde ve zbylých dvou třetinách nekonečna i minulý týden přibylo pár perel. Michal Kašpárek je pro vás vylovil.

Pro angličtináře

Nejoblíbenější úchylka mileniálů: hrát si na pár, který vlastní dům. (Satira, i když…)

ČERSTVÝ FINMAG

„Čert vem atomovej hřib i trenýrky, tohle je největší věc, do který jsme se pustili. Věřím v nové technologie, decentralizaci a společenské zřízení bez účasti státu,“ říká Roman Týc ze Ztohoven a nyní především z Paralelní Polis.


Tak se to stalo. Z kohoutku neteče voda, v zásuvce není proud. Den. Dva. Týden. Měsíc. Jak přežít? Připrav se, kdo můžeš. Preppeři už se chystají.


Tma na krku, a my ještě ve městě. To není dobré. V podzemí se skrývají poslední skupiny bojovníků Islámského státu a dvě prostovlasé cizinky tu budí pozornost. Markéta Kutilová píše ze syrského Kurdistánu.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer Pressu. Od roku 2010 publicista na volné noze. Pravidelně píše pro... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 3 komentáře v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 12. 3. 2018 16:09

Tesco samozřejmě začne mzdy vyplácet v BTC (či Monero) jako jedno z posledních.
Začnou s tím malé firmy, rodinné firmy. Nadnárodní korporace se přidají až jako poslední - až tehdy, kdy pro ně zůstávání u fiatu začne být problémem. Až bude problém sehnat lidi ochotné hákovat za papírky, kteří jiní dostávají rovnou z tiskárny za nicnedělání (základní příjem, dávky), nebo za škodění (byrokrati). Až pro ně bude problém nakoupit kvalitní zboží do svých regálů za fiat - protože dodavatelé (z počátku opět menší a střední privátní farmy) budou zkoušet primárně prodávat za tvrdou poctivou měnu, ideálně prostřednictvím decentralizovaných anonymních marketů (openbazaar.org).

Ostatně bude to příležitost pro zpětnou lokalizaci (opak globalizace) mnoha činností. Kvalitní, čerstvé, lokální potraviny, nekoupené v nějakém megařetězci, ale v nějakém ideovém nástupci AirBnb a Uber, internetovém anonymním zprostředkovávači kontaktu mezi nabídkou a poptávkou, doplněný o systém hodnocení-reputace.

Daňové a účetní zákony samozřejmě lidé budou čím dál více ignorovat s tím, jak nudou komplikovanější, restriktivnější, zjevně nesmyslnější a také jak bude jejich obcházení čím dál finančně zajímavější (čím dál větší úspora) i hůře postižitelné (protože anonymní decentralizované technologie budou procházet exponenciálním vývojem a také se tohoto typu ekonomiky bude účastnit čím dál více lidí, takže pravděpodobnost postihu bude klesat - jako u torrentu - lidé se moc nebojí, když to vlastně dělají všichni).

Takže samozřejmě se to nestane ze dne na den. Bude to postupný vývoj. Stále se budou zlepšovat technologie pro anonymní obchod. A zároveň poroste motivace se ho účastnit, protože působení v legální sféře bude stát stále více komplikovat a prodražovat - jednak z přirozené tendence státu bobtnat, regulovat a buzerovat a jednak kvůli tomu, že bude mít čím dál hlouběji do kapsy a bude se snažit brát všude tam, kam dosáhne.

Jednoho dne ale penetrace kryptoměn a ekonomiky nové generace dosáhne prahu, po kterém se to zlomí rychle.

+8
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK