Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Z deníku europoslance: Tečka. Poslední zápis

Petr Mach | 30. 8. 2017 | Vstoupit do diskuze – 5 komentářů

Finmag v uplynulých letech otiskoval nepravidelné zápisky Petra Macha z jeho působení v Evropském parlamentu. Právě teď Petr Mach svůj mandát složil. Přinášíme tedy exkluzivně poslední příspěvek do jeho europoslaneckého deníku.

Z deníku europoslance: Tečka. Poslední zápis

Uzavřel jsem třetí – a poslední - rok svého působení v Evropském parlamentu.

Rozhodl jsem se vzdát se funkce europoslance, abych se plně soustředil na volby v České republice a přivedl Stranu svobodných občanů do Poslanecké sněmovny.

Jsem možná první poslanec Evropského parlamentu, který se vzdává mandátu a jde do nejistoty. Chci tím ukázat, jak vážně to myslím s volbami do Poslanecké sněmovny. Že sázím na úspěch Svobodných. Že mi jde o prosazení myšlenek, které hájím, víc než o krátkodobý zisk v podobě europoslaneckého platu. Chci se odteď naplno věnovat volební kampani – od rána do večera – a trávit veškerý čas do voleb tady v České republice. Nepřipadalo by mi poctivé ponechat si mandát v Evropském parlamentu, ale do Bruselu nejezdit a nehlasovat a doma dělat kampaň.

Loni jsem si v sázkové kanceláři vsadil na Brexit – a vyhrál jsem. Vsadil jsem si na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA – a vyhrál jsem. To, co dělám teď, je vážnější sázka – sázím v podstatě dvouletý plat poslance Evropského parlamentu a politickou kariéru.

V minulost poslanci Evropského parlamentu i mnohokrát kandidovali v národních volbách, aniž se vzdali mandátu – když uspěli, odešli do národního parlamentu, když neuspěli, zůstali v Bruselu. Jsou dokonce takoví, kteří jako europoslanci kandidovali v domácích volbách, uspěli, a přesto se nakonec vzdali mandátu v národním parlamentu a dali přednost lukrativnějšímu postu. Zvolil jsem jinou cestu. Je riskantní, ale jednoznačná a čistá.

Když jsem do Evropského parlamentu kandidoval, věděl jsem, že můj jeden euroskeptický hlas v 751členném sboru mnoho nezmůže – že jednak nemůžeme Evropskou unii změnit, reformovat, zevnitř a že ani nemůžeme zabránit dopadu všemožných euronesmyslů na Českou republiku. Věděl jsem také, že sotva můžu euronadšence přesvědčit argumentací v debatě na plénu.  

Věděl jsem ale, že Evropský parlament je důležité politické pole, které mi umožní, aby byly myšlenky, které reprezentuji, hlasitěji slyšet. Když jsem mluvil k poslancům, býval sice sál skoro prázdný, ale své projevy jsem pokaždé dal na internet a v České republice si našly statisíce diváků.

Jako jediný evropský poslanec za Českou republiku jsem pravidelně publikoval „vysvětlení hlasování“ – u všech důležitých hlasování, jsem řekl, jak jsem hlasoval a proč. Držel jsem se jednoduchého kritéria: Hlasoval jsem pro návrhy, které zvyšují svobodu jednotlivce a vracejí pravomoci České republice (takových bylo pomálu), a hlasoval jsem proti návrhům, které svobodu člověka omezují nebo přesouvají další pravomoci na Brusel. Připomínám úspěch, kdy pro můj návrh na zamítnutí směrnice omezující právo držení zbraní hlasovalo 20 z 21 českých europoslanců (byť nás poslanci z ostatních států stejně přehlasovali).

Z politiky neodcházím. Zůstávám předsedou Svobodných a jsem lídrem Svobodných v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Chci, aby myšlenky, které hájím, měly ještě větší prostor – abychom žili ve svobodné, suverénní a bezpečné zemi – naší České republice. Věřím, že voliči tento můj krok pochopí a přijmou.

Petr Mach

Petr Mach

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 30. 8. 2017 15:36

V zemi, ve které je nejpopulárnějším politikem stbák a největší zloděj za posledních 27 let, je to sympatické gesto, ale to je asi tak všechno.

+28
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

František Cecvárek | 31. 8. 2017 13:05

Svobodné s jasnou kandidátkou jsem do europarlamentu volil. Petr Mach dostal od voličů jasný mandát, kterého se nyní zřekl. Posílá tak místo sebe Payneho, kterého jsme ale jako jedničku na kandidátce nevolili. Takhle se nejedná a je to neférové vůči voličům. Říci, pardon, jdu nyní kandidovat do národních voleb, europarlament si nechte, je výsměch. To si měl milý pan Mach rozmyslet dříve, než kandidoval.
Svobodné už volit znovu nebudu. Protože co, kdyby si svůj mandát předseda zase někdy rozmyslel.

PS: K napsání reakce mě motivovala až snaha podat odchod z volené funkce jako ctnost. To už mě vysloveně naštvalo.

-4
+
-