Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Opiové snění eurorealistů

Unijní byrokracie se z principu nedá odstranit dřív než ta státní.

Neformální summit v Římě, na kterém lídři členských států jednali o budoucnosti Evropské unie, byl spolu se začátkem vyjednávání o brexitu dirigentským pokynem pro nástup chóru „eurorealistických“ komentátorů. Unii chceme, ale jinou, lepší: konečně akceschopnou a už ne tak byrokratickou. „Silná a jednotná EU prospěje všem národním státům,“ píše Evžen Korec v jednom takovém textu na Neviditelném psu. „Vraťme se konečně k ideálům, na nichž byla společná Evropa původně vystavěná: k volnému pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu bez zbytečných překážek a úřednických buzerací,“ opakuje časté volání.

To zní jako plán! Stačí ale podobné rozumně znějící návrhy chvíli promýšlet do důsledků – a narazíme na paralyzující paradoxy.

Dvojí ostří akceschopné Evropy

Rychle a razantně jednající Unie, která by dokázala nekompromisně bránit svoje hranice, efektivně postupovat proti teroristům, zkrátka „řešit zásadní věci“ místo údajných blbostí – taková by se líbila kdekomu. Háček je v tom, že neexistuje definice zásadních věcí, na které by se Evropa dokázala shodnout. Ostatně pokud dnešní vedení Unie řeší podle někoho blbosti, dejme tomu když zpřísňuje podmínky držení zbraní, pak to dělá jen proto, že to považuje za věci zásadní.

Silná a jednotná Evropskáunie s rukama uvolněnýma k nerušené práci by vždy stála jedny nebo dvoje volby od toho, aby parta kolem Emmanuela Macrona a Martina Schultze omezila daňovou konkurenci mezi státy nebo jinak zesocialističtěla hospodářství – což už by se dnešním protisocialistickým buchdostolistům nelíbilo. Platí to i naopak: málokdo z federalistů mezi levicovými liberály si uvědomuje, že další centralizace otevírá příležitost udělat Orbánovo Maďarsko jednou ranou z 27 států.

Trvalá mexická plichta, při které se rozhašteřené země navzájem drží v šachu a kompromis se hledá pracně a pomalu, je možná jednou z největších výhod dnešní podoby Unie. Volání po jednotě z jedné nebo druhé strany nejčastěji navíc stojí na předpokladu, že ta jednota bude panovat v tom, co chci zrovna teď já – a takový předpoklad rozhodně není s přihlédnutím ke zkušenostem eurorealistický.

Škrtněte byrokrata v Bruselu – a povstane dvacet sedm nových

Podobné je to s voláním po omezení byrokracie: který rozumný člověk by byl proti? Má to dva háčky. První: Unie není takový moloch, jak se o ní často mluví. „Evropská komise má 33 tisíc zaměstnanců, což je pouhá polovina toho, kolik lidí pracuje pro Americkou správu sociálního zabezpečení. Unie nemá možnost zavádět vlastní daně a její rozpočet tvoří jedno procento hrubého domácího produktu členských zemí. Srovnejte to s dvaceti procenty u federální vlády USA,“ připomněl ve své rozmrzelé reakci na brexit Johan Norberg, libertarián z Cato Institutu.

Podobný pohled nabízí ve své knižní reportáži z Bruselu rakouský spisovatel Robert Menasse, podle kterého jde na samotný unijní úřednický aparát jen 0,06 procenta HDP: „Z toho, co se na národní úrovni jmenuje prostě ‚zákonodárství‘, se stává pejorativní ‚posedlost regulacemi‘. To, že v národním státě platí celostátní či spolkové zákony pro všechny země a regiony tohoto státu, je samozřejmé, ale evropské směrnice a nařízení se označují jako ‚glajchšaltování různých kultur a mentalit‘ a stále víc lidí je odmítá jako cosi potřeštěného, nesmyslného a autoritářského.“

Druhý háček: jak přesně chcete vybudovat společný trh 27 zemí bez „úřednických buzerací“, jestliže ve všech těch zemích vládnou desítky let výhradně strany, které své trhy více či méně regulují, navíc všude trochu jinak? Unijní instituce obvykle jenom reagují právě na takový chaos v pravidlech.

Když jste výrobce sekaček, s kým se vám bude líp obchodovat: s půlmiliardovým trhem, který má jednotné požadavky na emise, navíc ke stažení v angličtině, anebo s 27 trhy, z nichž je jen šest lidnatějších než Šanghaj bez předměstí, a které mají různá pravidla zapsaná v různých jazycích?

Tu samou otázku si můžete položit i jako pěstitelé banánů. Mimochodem: tři kategorie jejich jakosti a tvarů sjednotila Unie hned dva roky po založení, v časech, ke kterým se dnešní eurorealisté odkazují jako ke zlatým.

Kdybychom dostali možnost začít Evropu znovu sjednocovat úplně od nuly, možná bychom se mohli dopracovat ke smysluplnějšímu využívání jejího (relativně prťavého) rozpočtu nebo k sympatičtějším leaderům, než je hattrick Romano Prodi – José Manuel Barroso – Jean-Claude Juncker. Z principu by ale nemohla být nová Unie akceschopnější, aniž by nárůst akce byl v přímé úměře s nárůstem protestů tam nebo jinde. A stejně tak nelze odstranit unijní byrokraty, dokud je budou národní byrokrati zásobovat materiálem k harmonizování. Eurorealistům, kteří po takové Unii volají, se paradoxně zdají pipe dreams – opiové sny.

 

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 3 komentáře v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 31. 3. 2017 08:11

Eurosoudruh Kaspárek v článku tak trochu podvádí. V odkazovaném článku Evžena Korece je sice slovní řetězec "silná a jednotná EU prospěje všem národním státům." Jenže je myšlen v podmiňovacím způsobu. Z kontextu Korcova článku je totiž jasné, že říká "silná unie BY prospěla národním státům KDYBY..." . Zbytek článku, asi deset odstavců, už je o tom KDYBY, tedy kdyby se zrušilo to či ono unijní opatření. Korec dobře vysvětluje, proč unie nefunguje. Konec Korcova článku už vůbec není optimistický. "Pokud bude unie dělat to, co dělá, budou další státy následovat Británii v jejím brexitu a Evropská unie se postupně rozpadne."

Klíčové slovo je REGULACE. Unie volného obchodu je jeden z mála případů v dějinách, kdy se státy dohodnou, že regulace omezí. Kdyby dokázali tento stav udržet, tak by unie prospívala. To se bohužel neděje z mnoha důvodů, o kterých by mohl být další dlouhý článek. Principiálním kurvítkem unie volného obchodu je její centrální instituce, v tomto případě komise, ke které brzo přibyla další kurvítka, jako různé rady, europarlament, europrezident, euroministrzahraničí atd atd. Tyto centrální orgány jednak žijí vlastním životem a utěšeně expandují, což zatěžuje státy dalšími a dalšími regulacemi - viz prof. Parkinson. Druhak je centrála unie nástrojem nejsilnějších členů/států unie na prosazování jejich regulačních požadavků vůči ostatním, menším členům. Naposledy snaha vnutit jim imigrantské kvoty.

Kašpárkova teze "jeden regulátor nahradí 27 státních regulátorů" sice vypadná na první pohled nějkého cizince logicky, ale těžce naráží na realitu. Nevšiml jsem si, že by vznik unijních regulátorů snižoval byrokracii jednotlivých států. Musely vzniknout další státní instituce na komunikaci se Bruselem, viz euroProuza. Nevznikají však jen nové státní instituce, ale i nové, zcela zbytečné soukromé instituce. Dobře je to vidět v případě unijního moru, totiž eurodotací. Aby firma dosáhla na takovou dotaci a pokusila se tak dostat zpět část peněz, o které jí státní politici oloupili a poslali je do Bruselu, musí použít služeb specializované agentury. Normální, byť inteligentní a vzdělaný člověk se z bruselskou centrálou nedomluví. Musí si najmout agenta, který zná dobře "bruselštinu". Dalo by se pokračovat asi nekonečně dlouho. Bruselský regulátor nikoho na státní úrovní nenahrazuje. Právě neopak vyvolává další byrokracii na státní úrovni.

Jak článek Evžena Korce, tak ten Kašpárkův mají jednu zásadní chybu. Ani jeden neříká, jak by bylo možná existující zbyrokratizovanou, neschopnou, zkorumpovanou, pokryteckou (atd viz Korcův článek) unii přeměnit na operativní a užitečný orgán. O to se žádný z nich ani nepokouší. Naprosto je chápu. Žádný takový recept neexistuje.

+8
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK