Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Příslušníci elity jsou i mezi jelity

Michal Kašpárek | 2. 12. 2016 | Vstoupit do diskuze – 21 komentářů

Pokud se vůbec někdo bouří proti elitám, tak to jsou hlavně jiní příslušníci elit. Zeman, Trump a nově ani Robejšek nejsou renegáti a měli bychom tak o nich přestat mluvit.

Příslušníci elity jsou i mezi jelity

Česko má další první skutečně pravicovou stranu. Svoji tvář ji propůjčil mezinárodně působící doktor politických věd, čerstvě oceněný prezidentem, dobře známý z diskusních pořadů v hlavním vysílacím čase a ze stránek všech významných novin a časopisů. Stranu založil s podporou miliardáře Marka Dospivy, mezi jejími otci je několik prezidentů a ředitelů vlivných institucí. Politolog radostnou zvěst ohlásil ve svém tradičním tip top obleku a kostěných brýlích – jako by vypadl ze starého vtipu o kravaťákovi, který se na periferii Ostravy zeptá, kudy se dostane do centra, a uslyší jen cvaknutí vyhazováku a odpověď „ty se nedostaneš do centra“.

Daňový plán jednoho z amerických prezidentských kandidátů sliboval zvýšení odvodů osmi a půl milionů chudých domácností, mimo jiné poloviny všech samoživitelek a samoživitelů. Části Američanů by daně snížil, ale 47 procent z celkové výše úspor by podle propočtů zůstalo v peněženkách nejmovitějšího jednoho procenta. Do něj ostatně dotyčný sám patří, coby 113. nejbohatší člověk Spojených států a 324. nejbohatší muž světa. Během třiceti let vystupování v reality shows, seriálech a filmech si vybudoval značku top celebrity, takže teď svoje jméno pronajímá dalším podnikatelům jako luxusní brand.

Na papíře i do čtečky

A ještě trochu víc zpátky: Do českých prezidentských voleb nastoupil bývalý premiér, po čtyři roky nejmocnější muž země. Dostalo se mu podpory od úřadujícího prezidenta, zlatých slavic Lucie Bílé a Heleny Vondráčkové nebo návrhářky rób perských princezen Blanky Matragi. Favorit ruského ropného kolosu Lukoilu má dlouhodobě vřelý vztah k podnikání českých oligarchů: co je dobré pro Petra Kellnera, je dobré pro všechny.

Bod zlomu: Když smyšlenou legendu začnou opakovat i kritici

Na ničem z toho by ještě nebylo nic divného. I plutokraté samozřejmě můžou vstoupit do politiky, ať už přímo, nebo prostřednictvím avatara v obleku či flanelce. Na kampaních Petra Robejška, Donalda Trumpa a Miloše Zemana jsou fascinující teprve dva další rozměry.

Za prvé, že se učebnicoví příslušníci elit s viditelnou podporou dalších příslušníků elit, kulturních i ekonomických, dokážou prezentovat jako spartakové a outsideři, kteří jdou po krku právě elitám.

Anketa

Cítíte se být spíš elita, nebo prostý lid?

Robejšek dokonce varuje, že v Evropě je „reprezentativní demokracie krok za krokem oslabována ve prospěch diktatury elit“. Nenadál bych se, že se budu zastávat takového Jeana-Clauda Junckera, ale je nutné připomenout, že ho voliči, kteří se podle Robejška „nedají koupit“, drželi v čele Lucemburska skoro devatenáct let. Předsedou Evropské komise se pak stal díky 36% zisku Evropské lidové strany ve volbách do Europarlamentu. Sám Robejšek je zatím naopak jen nikým nevoleným kosmopolitním akademikem, který je vidět a slyšet hlavně díky Pentě v zádech. Zaštiťovat se při kritice údajných evropských elit moudrostí mas je od něj docela nebojácné.

Druhá fascinující věc je, kolik lidí takové mimikry sežralo. Trump a Zeman vyhráli volby a drží si image lidových politiků. Exkluzivní průzkum agentury Podíval jsem se do komentářů na iDnesu napovídá, že sympatie veřejnosti má i Robejšek.

Budiž, o schopnosti mas podléhat hypnóze nás dvacáté století naučilo dost. Zneklidňující ale je, jak populární je příběh o vzpouře proti elitám mezi komentátory, a to i těmi, kteří vyjmenované trojici nefandí. Nekritickým opakováním smyšlené legendy z ní pomáhají dělat skutečnost, o které se nepochybuje.

A to je ta nejkratší a nejbezpečnější cesta, kterou se Robejšek dostane z periferie do centra.


Úvodní obrázek: Listopad 2016. Ing. Miloš Zeman právě dekoroval dr. habil. Petra Robejška medailí Za zásluhy I.stupně. Foto: Petr Topič / Mafra / Profimedia

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 21 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Pozner | 2. 12. 2016 10:51

"Za prvé, že se učebnicoví příslušníci elit s viditelnou podporou dalších příslušníků elit, kulturních i ekonomických, dokážou prezentovat jako spartakové a outsideři, kteří jdou po krku právě elitám."

Podstata problému je právě v tom, že dnes jsou elitní pozice obsazovány lidmi, kteří k nim nemají intelektuální a osobnostní předpoklady. Nežijeme v meritokracii.

Copak je intelektuální elitou "profesor", který na Robejškovy plakáty psal "ruský šváb"? Tohle je projev intelektuální elity?! Považuje někdo celoživotního politika bez jakékoli jiné praxe za člověka s aspoň nějakými odbornými znalostmi vhodnými k řízení vlády? Nebo je to jen teflonový panák pronášející floskule?

+22
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Michal Hatlapatka | 3. 12. 2016 00:46

Díky za velmi výstižný článek.

U Trumpa bych doplnil, že dle odhadů okolo 5 mil. _jeho_ voličů pod novou administrativou přijde o zdravotní pojištění (které nedávno díky "Obamacare" získali). A bohužel to nebudou lidé jako já, kteří když chytračí, odlásí se z pojištění, neb chodí za zubařem v Praze, a pak si zlomí zub, tak holt vysolí $2000 na dřevo, zanadávají si a život jde dál. Když vidíte v televizi Trumpovu voličku, s těžkým zdravotním postižením, která říká: "...ale to on snad neudělá" chce se vám křičet. Protože to udělá (Tom Price).

Kdysi jsem si myslel, že lidi s okraje, s exekucí na krku, bez perspektivy budou volit někoho, kdo jim dá šanci aspoň na trochu důstojný život, u nás tedy nejspíš ČSSD. Ale kulový, budou volit toho, kdo nejvíc nas*** Pražáky, tedy Zemana, Okamuru, možná komunisty - nebo kdyby kandidoval - Ortela.

-6
+
-