Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Deset. Máš, má ovečko, dávno spát

Michal Kašpárek | 23. 9. 2016 | Vstoupit do diskuze – 36 komentářů

Máš má ovečko dávno spát. Přísné zákazy noční zábavy v Česku i v Bratislavě dokládají neochotu hledat kompromis a řešení výhodná pro všechny.

Deset. Máš, má ovečko, dávno spát

Ústavní soud došel v červnu k názoru, že lidé mají mít možnost předvídat počet a rozložení nocí, kdy je bude rušit hluk z kulturních a společenských akcí. Rozumný princip – nerozumný způsob nápravy. Podle novely přestupkového zákona, která začne platit 1. října, se totiž obce smí odchýlit od doby nočního klidu jen ve výjimečných případech a pouze obecně závaznou vyhláškou. Pro detaily viz výklad na webu veřejné ochránkyně práv.

Večerka v deset večer se tak snese na celou republiku, pokud se někde zrovna neděje něco mimořádného, o čem se ale zároveň vědělo dlouho dopředu. Novinka stojí ne za jeden, ale hned za tři smutníky.

Předně: ubývá autonomie, přibývá centralizace. Stejné omezení teď platí pro Staroměstské náměstí i pro zbraslavské vilové ulice, pro partyzóny jako pro satelitní městečka. Pátek se neliší od neděle nebo středy, konec školního roku od půlky února.

Anketa

Jak vám vyhovuje noční klid od desíti?

Ano, všude žijí lidé a nářek starousedlíků z Krymské, kterým vadí hipsteři solící své soundsystémy půlnoc nepůlnoc, nelze odbýt hraběcí radou „tak se přestěhujte“. Jenomže zákon nedává obecním úřadům – a tedy občanům, voličům – téměř žádný manévrovací prostor, žádnou možnost hledat kompromis mezi těmi, kteří chtějí svoji čtvrt živou a kteří ji chtějí spořádanou. Posunout večerku o večerech před volnými dny když ne k půlnoci, tak aspoň k jedenácté? Obecně platnou vyhláškou, aby to bylo předvídatelné, a třeba jen v omezeném počtu večerů ročně? Zapomeňte, tady nejste v Madridu.

Za druhé: noční klid zrovna mezi desátou večer a šestou ráno není šitý pro člověka z jednadvacátého, ale spíš z devatenáctého století. Norma platí už desítky let, byť byla dlouho jen nepsaná, zato průměrný čas uléhání i vstávání se přitom neustále posouvá později do noci a do dopoledne: podle sociologického výzkumu Proměny české společnosti spí před desátou jenom dva lidi z deseti. Čtyři z deseti Čechů sice podle stejného průzkumu bdí už v šest ráno, ale pamatujme, že jde o celorepublikový průměr – v Praze nebo Brně bude situace jiná než na Vysočině.

(Je ostatně paradoxní, když ve velkých městech řinčí popeláři tříděným sklem v době, kdy většina lidí ještě spí, ale zábava venku musí končit v době, kdy je většina vzhůru.)

A za třetí: nezdá se, že by si tvůrci novely přestupkového zákona lámali hlavy s jejím ekonomickým dopadem. Nepatřím k lidem, kteří by vyměnili matku za pracovní místa, ale zároveň nedovedu nevidět, co dělá fenomén každý večer pulzujícícho Jakubského náměstí a Kozí ulice s centrem Brna, kolik lidí do něj míří utrácet ve srovnání s dobou před deseti lety. Veřejné instituce jednají rozporuplně. Regionální turistické agentury se snaží návštěvníkům vyslat signál „už nejsme postkomunistický zapadákov“, aby je pak z ulic strážníci vyháněli i o několik hodin dřív, než je zvykem v západoevropských městech.

Ale zase pořád lepší než v Bratislavě. Tam zastupitelé chtějí, aby podniky, které nemají zatlučená okna, dvojité dveře a klimatizaci, zavíraly v deset úplně. Proč bychom ve střední Evropě hledali funkční kompromisy, když můžeme skákat od extrému k extrému?

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 36 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jaroslav B. Kořínek | 23. 9. 2016 07:44

Nedávno jsem šel z kina v ústeckém obchodním centru, bylo to kolem deváté večer.
I přistoupil ke mně jistý solidně vypadající mladý muž a praviv, že je z Plzně a na dovolené, otázal se, jestli se něco děje, že se OD už zavírá.
Se smutným pokýváním hlavou jsem mu musel vysvětlit, že v našem rádoby krajském městě úderem deváté všechno chcípne. Divadlo chcípne, i ten největší obchoďák chcípne, kavárny chcíply už kolem šesté, kostel se preventivně zamkne na petlici. A tak jediné vyžití, které mu naše městečko může po zatemnění poskytnout, jsou tři čtyři podprůměrné putyky a nálevny, které ale mají světýlka, tuctuc, desetkrát předražené drinky a určitou šanci na vykradení kapes.
Jo a nádraží, takže ještě může chytit vlak někam jinam.

+8
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Tomáš Veselý | 23. 9. 2016 08:56

Ten zákon je kompromisní až moc. Někdo potřebuje spát klidně v osm hodin, když musí brzo vstávat. To bývá pro tyto lidi nutnost, proto by to mělo mít přednost před hlučnou zábavou, mnohdy navíc spojenou s opilstvím a užíváním drog.

Biologická potřeba spánku je stejná jako v devatenáctém století. Zlepšení životních podmínek by se však mělo projevit větším pohodlím i v této oblasti. Trendem by proto mělo být spíše prodlužování nočního klidu.

Posílení centralizace je správné. Autonomie totiž prospívá především lokálním mafiím, které škodí mnohem více než lhostejní byrokraté někde v Praze. Právo lidí spát má být stejné ať žijí kdekoli. Není správné, aby někdo doplácel na to, že žije v obci, kde se starosta dohodl se svým kamarádíčkem pořádajícím nějakou hlučnou akci.

-14
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK