Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Místo rozumu mobilizace

Jiří Kozák | 23. 8. 2016 | Vstoupit do diskuze – 22 komentářů

Kontinuální kampaň a trvalá mobilizace mají zamaskovat prázdnost politiky.

Místo rozumu mobilizace

Smyslem volební kampaně bývalo nalezení programu, který zaujme voliče, přesvědčování voličů, aby přišli program podpořit svým hlasem. Strany soutěžily, kdo nabídne atraktivnější plán, kterým zaujme voliče ve svém segmentu. Volební kampaň pak měla za cíl tyto voliče přivést k urnám.

Z Pravého břehu

Pravý břeh přináší analýzy, články a glosy, ve kterých promýšlí témata české pravicové politiky. Podporuje politiku zdravého rozumu, staví se proti levicovým receptům na štěstí i proti prázdnému populismu středu. Pravý břeh znamená alternativu pověstnému levému břehu Seiny, symbolu evropské nové levice.

Přejděte na Pravý břeh

Při pohledu na dnešní kampaně u nás, jinde v Evropě a nejaktuálněji v USA ale můžeme pozorovat změnu. Reálný a realizovatelný program už není hlavním lákadlem. Mnozí kandidáti už se o něj ani nesnaží. Daleko podstatnější je zapůsobit na emoce a mobilizovat voliče často i na základě iracionálních argumentů.

Dříve se říkalo, že strany se snaží nalákat voliče programem a pak se do dalších voleb nestarají. Dnes je to jinak. Kandidáti se snaží voliče zmobilizovat a pak se mezi volbami kontinuální kampaní snaží, aby si volič nevšiml, že žádný program nemají.

Zatímco dříve bylo podstatné, jakou politiku strana předvede po volbách, dnes je hlavní důraz na střet samotný. Viděli jsme to například u nás s Babišovým hnutím. Voliči byli mobilizováni domnělou vše prorůstající korupcí a hesly o politicích, kteří všichni kradou. Bez programu, zato se silným mobilizačním heslem, se dostalo ANO 2011 do sněmovny a do vlády. Voliči už neřeší, co se stalo po volbách, dokonce ani to, že přesun peněz do nezasloužených rukou je možná větší, než býval předtím. Ale pro jistotu jsou neustále přesvědčováni o skvělých krocích ministrů ANO a zkaženosti těch druhých

O něco podobného se teď snaží prezidentští kandidáti v USA. Prakticky neexistují programy, nebo alespoň pozitivní linka. Jediné, co vidíme, je mobilizace. Trump v tom má výhodu, protože míří na ještě nižší pudy než Clintonová. Pro ni zase hraje to, že se na její stranu přiklánějí frustrovaní náročnější voliči, kteří se bojí Trumpa.

Voliči, kteří preferují program a jsou imunní vůči laciné propagandě, jsou obecně v menšině. Přišli najednou o svou možnost zasáhnout do chodu systému a jen bezmocně sledují nástup populismu. V České republice to ještě umocňuje špatný stav pravicových stran.

Ty musí najít program, lidi a cestu ke svým voličům. Voliči zase nesmějí rezignovat a musejí přijít k volbám. I za cenu toho, že místo favorita volí jen to menší zlo. Ale i to je cesta k zabránění tomu, aby vyhrálo to největší zlo.


Převzato z Pravého břehu

Jiří Kozák

Komentáře

Celkem 22 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 23. 8. 2016 14:13

Přesně tak.
Já mám obavy, že nabízený program nebyl racionální a udržitelný již hodně dlouho (minimálně od konce druhé světové - ale reálně od počátku politiky, zvlášť té lidovládné=populistické), ale západ byl tak bohatý, že určité žití z podstaty si mohl (po nějakou dobu) "dovolit".

Nakonec i program nastolený v 1948 v ČSR se také podařilo udržet 40 let. A na západě ten socialismus nastupoval pozvolněji, takže se také ona devastace projevuje mírněji a postupněji, iracionální systém se jeví udržitelným o něco déle.

Ale znovu opakuji - západ podle mne již hodně dlouho ve skutečnosti neroste! Když si americký či západoevropský růst vykazovaný od 60.let očistíte o jinou, než oficiální míru inflace, do kladných přírůstků se dostanete zřídka.
Viz jak shadowstats.com, tak viz tento článek:
http://www.mises.cz/clanky/mereni-hdp-a-dalsi-kreativne-upravene-statistiky-2-2--2059.aspx
A také viz tento naprosto dokonale antiKeynesoFuldovský článek:
http://www.pbs.org/newshour/making-sense/column-the-monetary-bubble-to-end-all-bubbles-is-coming/

A toto je samozřejmě omyl: "Prakticky neexistují programy, nebo alespoň pozitivní linka."
Politika nemůže mít žádnou pozitivní linkou. Nejlepší je ten politik, který neškodí, nevyvíjí činnost, nepřekáží, nemá ambice změnit svět, předělat lidi a společnost. Co může být pozitivního na ovládání a okrádání druhých? A politika z principu ani ničím jiným být nemůže, je to její definicí.

Volba menšího zla mi přijde pokrytecká, amorální a i nefunkční. Kdybych v roce 1987 měl nějakým zázrakem sílu místo Jakeše nainstalovat třeba Adamce, asi by mne to moc nelákalo. Jedině pokud bych došel k závěru, že to urychlí kolaps morálně nepřijatelného a ekonomicky destruktivního systému.

+12
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:25

K tomu odkazovanému článku. Opět jen plané diletantské blábolení o tisku peněz centrálními bankami v rámci QE. Celé jim to stojí na nesmyslné premise, že centrální banky při QE tisknou peníze. NETISKNOU!

Neuvěřitelnému blábolení o 100 bilionech nových dolarů, které jsou údajně na cestě do ekonomiky, nedokáže konkurovat ani ta nejbláznivější a nejšílenější konspirační teorie. :-)

Jednoduše bláboly diletantských fantastů.

-9
+
-